Nelly Furtado

İsimli konu WH 'Müzik' kategorisinde, newrojey üyesi tarafından 13 Mart 2008 tarihinde yazılmıştır. Nelly Furtado hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Kanadalı şarkıcı, söz yazarı ve yapımcı Nelly Kim Furtado, 2 Aralık 1978 tarihinde ülkesinin batısında yer alan Britanya Kolombiya bölgesinde dünyaya geldi. Anne Maria Manuela ve baba Antonio Jose Furtado, sevimli bebeklerine, ünlü Sovyet jimnastikçi Nellie Kim'in adını verdiler.


  Nelly Furtado, ilk canlı performansını henüz dört yaşındayken Portekiz Günü'nde, annesiyle birlikte kilisede verdi. Portekiz'in en büyük şairi olarak kabul edilen Luis de Camoes'in ölümünün yıldönümü ve ülkenin Ulusal Gün'ü olarak anılan 10 Haziran tarihi, küçük Nelly için sevimli bir başlangıç olmuştu.


  Dokuz yaşındayken enstrüman çalmaya başladı. İlk enstrümanları, trombon ve bir gitar türü olan Ukulele idi. İlerleyen yıllarda gitar ve klavye de çalmaya başlayan yetenekli genç kız, henüz onikisindeyken ilk şarkısını yazma başarısını gösterdi. Aynı yıl, Portekizli bir bando takımında yer aldı. Tam sekiz yaz tatilini, Victoria'da bakıcı olan annesinin yanında hizmetçilik yaparak geçirdi. Nelly, yıllar sonra, çalışan sınıftan geliyor olmanın, kimliğini ve altyapısını olumlu yönde geliştirdiğini ifade edecekti.


  Nelly Furtado, müzik dünyasında önce rapçiler ve DJ'lerle birlikte çalıştı. Toronto'ya yaptığı bir gezi sırasında Plains of Fascination adlı hip hop grubunun üyesi olan Tallis Newkirk ile tanışıp bu grubun 1996 çıkışlı "Join The Ranks" albümündeki "Waitin' 4 The Streets" adlı şarkıya vokalleriyle katkıda bulundu. Mount Douglas Okulu'ndan 1996 yılında mezun olarak Toronto'ya yerleşti. Ertesi sene bu şehirde, Newkirk ile birlikte bir trip hop ikilisi olan Nelstar'ı kurdu.


  Ancak Furtado, ona, üstün vokal yeteneğini yeterince gösterme zemini oluşturmadığı için gruptan ayrılarak geri dönmeye karar verdi.

  Toronto'dan ayrılmadan önce şehirli kadınların yeteneklerini sergilediği Honey Jam etkinliğinde sahne aldı. Burada The Philosopher Kings grubunun şarkıcısı Gerald Eaton'ın dikkatini çekti. O ve grubun öncü gitaristi Kanadalı Brian West, Furtado'nun ilk deneme kaydını gerçekleştirmesine yardım ettiler. Genç şarkıcının ilk teklisi, "Party's Just Begun (Again)" adıyla 1999'da çıktı ve "Brokedown Palace: Music from The Original Motion Picture Soundtrack" adlı film müziği albümünde yer buldu.


  Nelly Furtado, sonraki dönemde de Eaton ve West ile olan birlikteliğini sürdürdü. 2000 yılının Ekim ayında çıkan "Whoa, Nelly!" adlı albümün yapımcılığını üstlenen ikili, Furtado'nun kariyeri için attığı en büyük adımda yanında olarak ona güç verdi.


  Tüm dünyada büyük ilgi gören albüm, "I'm like a Bird", "Turn off The Light" ve "On The Radio" adlı üç tekli çıkardı. 2002'de tam 4 Grammy adaylığı alan ve "En İyi Kadın Pop Vokal Performansı" ödülüne layık görülen Nelly Furtado, basından da olumlu tepkiler aldı.


  20 Eylül 2003'te, 25 yaşını doldurmasına 2,5 ay kala, DJ Jasper Gahunia ile olan birlikteliğinden Nevis adında bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Yaklaşık 2 yıl sonra ise Gahunia'dan ayrıldı.


  Nelly Furtado'nun ikinci albümü olan "Folklore", 2003 yılının Kasım ayında raflardaki yerini aldı. Albümün adını, anne ve babasının Kanada'ya göçünden esinlenerek belirleyen genç şarkıcı, listede yer alan "Childhood Dreams" ("Çocukluk Düşleri") parçasını da kızına adadı. Albümden çıkan en özel tekli, ismi Portekizce "güçlü olmak", "devam edebilmek" anlamına gelen "Força" oldu. Bu parça, 2004 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın resmi marşı seçildi. Henüz 26 yaşında olan Furtado'nun kariyeri için tek kelimeyle mükemmel bir gelişmeydi. Albümün diğer teklileri "Powerless" ve "Try" oldu.


  İlk albümü kadar başarılı olmasa da "Folklore", Nelly Furtado ismini popüler müzik dünyasına iyice kazıdı.


  2006 yılının Haziran ayında müzikseverlerin beğenisine sunulan "Loose" albümü; Nelly Furtado'nun, tanıtım yazımızın yayına hazırlandığı Ağustos 2007 dönemine kadar çıkardığı en başarılı çalışma oldu. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada başta olmak üzere birçok ülkenin müzik listelerinde zirveye yerleşen genç şarkıcı, albüm satışlarıyla Kanada'da tam 4 platin statüsüne yükselme başarısını gösterdi.


  Furtado, aynı yılın Kasım ayında, dünyaca ünlü erkek dergisi Playboy'un, çıplak poz vermesi için kendisine 500.000 Amerikan Doları teklif ettiğini açıkladı. Genç anne bu teklifi kabul etmedi.


  2007'de pop müziğin sevilen isimlerinden Justin Timberlake ile Timbaland'ın "Give It to Me" adlı teklisi için bir araya gelen Furtado, Kanada'nın Saskatchewan bölgesinde gerçekleşen Juno Ödülleri'nde "Yılın Albümü" ve "Yılın Şarkıcısı" da dahil olmak üzere toplam 5 ödül kazandı.


  Nelly Furtado; ayrıca etkileyici güzelliğiyle Cosmopolitan'dan Hello'ya, Elle'den Flare'e kadar birçok dergiye kapak oldu.
  13 Mart 2008
  #1
 2. Nelly Furtado Cevapları

 3. paylaşım için tşk ler
  16 Mart 2008
  #2
soru sor

Nelly Furtado