Nasıl Hücüma Çıkılır?

İsimli konu WH 'Counter Strike Online' kategorisinde, hasan46 üyesi tarafından 21 Aralık 2009 tarihinde yazılmıştır. Nasıl Hücüma Çıkılır? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Hücum Setleri  Klan maçlarında hücum ederken uygulanan taktikler aslında çok karmaşık olmayıp; belli standart setlerden oluşurlar. Taktiğin başarılı olması, karmaşıklığı değil, clan içi uyum ve doğru zamanlamalar ile gerçekleşir. Bunun için de bol bol maç yapmanız gerektiğini bilmem söylememe gerek varmı Her an takım arkadaşınızın ne yapıyor olabiliceğini tahmin edebilmeniz ve gereken zamanda sizin de görevinizi yapabilmeniz lazım. Her haritaya uygun, standart hücum setlerini kısaca anlatmak gerekirse:

  I-) Rush
  Bunun ne anlama geldiğini herkes biliyor olsa gerek Yalnız karıştırılmaması gereken nokta, rush yapmak demek, haldır huldur ölüme koşmak değildir. Tam tersine, büyük uyum ve hızlı düşünme yeteneği gerektiren bir hücum setidir bu. CS 1.3 zamanında tüm maçı rush yaparak geçirebilirken, 1.4'ten sonraki versiyonlarda daha çok beklenmedik anda şaşırtmak için kullanmanızı tavsiye ederim. Zıplama sınırlandığından dolayı, artık sabit ve yerine yerleşmiş rakibinize karşı rush yapmak oldukça zorlaştı çünkü.

  5'erden yapılan klan maçlarında, ct yerleşmeleri genellikle; a base 2 kişi, b base 2 kişi ve arada backup görevini üstlenen bir kişi şeklinde olur. Yani rush yaptığınız anda sizin hücum ettiğiniz bölgeyi tutan 2 kişiye karşı 5 kişi hücum edip çabuk şekilde oraya c4'ü yerleştirme avantajını elde ediyorsunuz.

  Rush yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar, birbirinize olabildiğince yakın olmak, aranızı fazla açmamak ve aynı noktaya ateş edip vurulacak şekilde tek sıra oluşturmamaktır. Bomb base'lere girerken mutlaka en öndeki adamlar flash atıp öyle girilmeli. Arkadan atılınca, flashı kendi adamlarınız yiyecektir çünkü Bir diğer önemli nokta da sotelere dikkat etmek. CTler, muhtemelen bir rushta ölmemek için basede kendilerini saklayıp zaman zaman sizin bombayı koyma anınıza kadar kendilerini göstermeyebilirler. Muhtemel sote yerlerine mutlaka mermi sıkın ve kontrol edin; yarış atı gibi dümdüz koşmayın.

  II-) 3+2Özellikle maxrounds kurallarıyla oynanan maçlarda en çok kullanılan ve nerdeyse tüm haritalara uyan bir hücum setidir. 3 kişi bir taraftan, 2 kişi diğer taraftan gidip, belirlenen bomba üssünde buluşurlar. C4, 3 kişilik grupta olur. Bilindiği üzere ciddi turnuvalarda oynanan haritaların hepsinde 2 bomb base ve izlenecek 3 ayrı yol vardır. Bunlardan ikisi direkman birer bomb base'e gider. 3. yol ise ya iki base'e de çıkmaktadır ya da base'lerden biri için alternatif yoldur. Yani kısacası; bölünürken, belli bir base'e giden 2 ayrı yolda bölünmelisiniz.

  Bu sette zamanlama çok önemli. Aynı zamanda iki grup da hazır olana kadar diğer grubun kendini öldürmemesi lazım. Kendinizi saklayarak flash veya smokelarla oyalayın. Kutu arkaları ve duvarlardan mermi sıkın ve gelebilecek bombalara dikkat edin.

  III-) 4+1 (fake)
  Bu da oldukça sık kullanılan bir hücum seti. C4, 4lü grupta ve bu gurup kesinlikle kendini göstermeden ve sessizce ilerliyor. 1 kişi ise diğer taraftan kendini gösterip ordan geldiğiniz izlenimini veriyor. Veya bu şekilde yanıltamasa bile, canlı kaldığı ve orda olduğunu belli ettiği sürece, orayı tutan ctler yerlerini bırakıp diğer tarafa yardıma gidemiyorlar.

  Bu setin en önemli noktası fake atan kişinin sağ kalması ve mümkün olduğunca uzun süre, en azından 4lü grup yerini alıncaya kadar oyalaması. Mümkün olduğunca kendini hedef yapmadan, duvarlara sıkarak, flash, smoke, grenade atarak, veya bir an görünüp iki el sıkıp geri giderek orada olduğunu rakip takıma belli etmesi lazım.

  Aslında bu taktik çok sık yapıldığından artık eskisi kadar etkili olamıyor. Bir kişinin gidip görünmesi yerine 3-4 kişi gidip birkaç flash atıp görünüp 1 kişiyi orada bırakıp geri dönmek daha etkin oluyor. Karşı taraf bunun rush olduğuna inanıp diğer base'i tutan oyuncular yerlerini bırakılrarsa işiniz çok rahat oluyor.

  IV-) Secure+go
  Takım olarak belli bir alana yerleşip beklersiniz ve kendinizi göstermezsiniz. Amaç, üstünüze gelebilicek sabırsız ctleri öldürerek karşı takımı eksiltmek veya en azından bir süre hiç ses çıkarmadan bekleyerek boş boş bekleyen ctlerin konsantrasyonunu dağıtmaktır. Ardından sessiz ve kontrollü ilerleyerek veya duruma göre müsait olan yerden hızlıca giderek bombayı yerleştirmeye çalışırsınız. Yani olayın mantığı ctlerin açıklarını kollamaktır.

  V-) 2+2+1
  En dikkatli oynanması gereken ve takım içindeki uyumu en çok ön plana çıkaran hücum setidir. Düzgün oynanabilirse, en etkili taktiklerden biridir. 1 kişi 4+1 taktiğinde olduğu gibi bomb base'lerden birine fake atar. Diğer 4 kişi ise sessizce ilerler ve diğer bomba base'e 2 taraftan hücum edicek şekilde ayrılır. Bu iki grup, aynı anda veya mesafeye bağlı olarak belli bir gecikmeyle bomba base'e iki taraftan girerler ve orayı tutan ctler, siz iki taraftan gelkinc etkisiz kalırlar.

  Önemli nokta, fake atan oyuncunun ölmemesidir. Diğer taraflarda kayıp verme olasığı yüksek olduğundan dolayı, fake atan oyuncu bomba yerleştirildikten hemen sonra uygun bir yere sote yapıp oraya yardıma giden ctleri rahatça vurabilir.

  VI-) Serbest StilÖrneklerini özellikle CAL maç demolarında görebileceğiniz bu stil aslında haldır huldur kafanıza göre dalmak anlamına gelmemekte, tam tersine takımınızla çok iyi bir uyum ve iletişim gerektirmektedir. Kısaca açıklamak gerekirse, oyun planı içerisinde aynı ctyken yaptığınız gibi gruplara bölünüp belli bölgeleri kontrol altına alırsınız. Sabırlı ve kontrollü ilerleyerek karşı takımdan adam eksiltemeye çalışırsınız. Karşı takımdan 1-2 adam eksilttikten sonra duruma göre ya eksilen taraftan veya oraya yardım gelmiş olabilceğini düşünerek zayıf kalan diğer taraftan girip bombayı yerleştirirsiniz.

  Bu şekilde oynadığınızda en önemlisi bireysel yetenek olarak karşı takımdan adam eksiltebilecek seviyede olmanız, sabırlı davranmanız ve sürekli sesli iletişimden birbirinizi bilgilendirmenizdir. Bir aksaklık olup da kayıp verirseniz paniğe kapılmamalısınız.

  Bu taktik özellikle önden ve hareketli savunma yapan, hatta 1-2 kişiyi arkanızdan dolaştırmaya çalılan ctlere karşı son derece etkili olacaktır. Onlar sizi avlamaya çalışırken tam tersine gafil avlanan kendileri olup takımlarını eksik bırakılar. İki base tarafından da birilerinin görünüp oradaki ctleri oyalaması taktiğinizi çözmelerine, birbirlerine yardıma gitmelerine engel olur ve yerlerinde çakılıp kalırlar.

  VII-) Base Savunma
  Özellikle pistol round'u (ilk round) aldıktan sonra ctlerin sizi şaşırtıp gafil avlamak için usp ve bombalarla rush yapması olasıdır. Bu yüzden açılmadan basede bekleyip hepsini gayet rahat öldürebilirsiniz. Eğer round başında belli bir süre beklemeden haritaya yayılmaya başlarsanız rush karşısında gafil avlanabilir ve ölüp silahını kaptıran adamlarınız yüzünden roundu verebilirsiniz.

  Bir başka uygulama alanı da pistol roundu kaybettiğinizde eko yaparken veya ilk roundu almanın zor olduğu bir haritada bir round boyunca basede beklemektir. Haritanın ilk roundu boyunca birşey almadan basede beklerseniz ve ctler sizi vurmaya gelmezse o zaman kritik bir karar vermek zorundasınız. Ya armor almadan mp5ler ile (veya deagle+kevlar ile) rush yapacak ve durumu 1-1'e getirmek için riske gireceksiniz. Veya daha güvenilir silahlar almak için bir roundu daha feda edeceksiniz. İlk roundu sizle çatışmaya girmeden sürenin bitmesi sonucu kazanan ctler az para kazanacağından bir sonraki round ellerinde olabilicek en güçlü silah mp5 olacaktır. Ancak armorsız mp5le hücum ettiğinizde bombalar size çok hasar verecektir. Deagle aldığınızda ise mp5e karşı 7şer mermilik deagle'lar ile zorlanabilirsiniz.
  21 Aralık 2009
  #1
 2. Nasıl Hücüma Çıkılır? Cevapları

 3. Teşekkürler
  20 Ocak 2010
  #2
 4. güzel paylaşım saol
  20 Ocak 2010
  #3
 5. Teşekkürler ...
  26 Ocak 2010
  #4
soru sor

Nasıl Hücüma Çıkılır?