NASA ve Nissan Ortak Çalışacak

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, YλяCλη üyesi tarafından 14 Ocak 2015 tarihinde yazılmıştır. NASA ve Nissan Ortak Çalışacak hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. YλяCλη

  YλяCλη Yönetici

  [​IMG]
  NASA ve Nissan, otonom otomobiller konusunda beş yıl sürecek bir ortak çalışma başlattılar.
  Japon otomotiv devlerinden Nissan’ın hem elektrikli, hem de otonom araçlar konularındaki çalışmaları iyi biliniyor. Her ne kadar elektrikli Leaf ülkemizde satışa sunulmamış olsa da, şirketin en ciddi projelerinden biri olmaya devam ediyor. Otonom araçlar konusundaki çalışmalarını da Leaf üzerinden sürdüren Nissan, 2013 yılından itibaren kendi kendini süren bir Leaf prototipini Japonya yollarında test etmeye başlamıştı. Yukarıda gördüğünüz resim de bu robotik prototipe ait.

  NASA ise on yıllardır güneş sistemini dolaşan robotik uzay gemileri ve arazi araçları tasarlıyor. Mars üzerinde dolaşan keşif araçları hem uzaktan kumandayla, hem de otonom olarak çalışabiliyorlar. NASA özellikle insan/makine arabirimlerinin tasarımı konusunda çok ciddi tecrübeye sahip. Ancak gelecekte dünya dışı görevlerde kullanılacak her türden aracın tasarımında daha fazla kendi kendine karar alma ve hareket etme yeteneğine sahip robotlar geliştirmeleri gerekecek.

  İşte iki ismin beş yıl sürecek bir ortak çalışma yürütmeye karar vermesinin ardında bu sebepler yatıyor. Her iki kuruluş da diğerinin tecrübe ve teknolojisinden hayli faydalanabilir. Proje çalışmaları NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’nde yürütülecek. İşin ilginç tarafı, Google da otonom araç testlerini bu merkezi bünyesinde barındıran Moffett Field test alanında yürütüyor. NASA ve Nissan’ın çalışmalarına gelecekte Google da dahil olur mu bilinmez, ancak ekipler arasında fikir alışverişi yaşanacağı kesin.
  14 Ocak 2015
  #1
 2. NASA ve Nissan Ortak Çalışacak Cevapları

soru sor

NASA ve Nissan Ortak Çalışacak