MÜZİĞİN HAYATINIZI DEĞİŞTİRDİĞİNİN 6 KANITI

İsimli konu WH 'Müzik' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 26 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. MÜZİĞİN HAYATINIZI DEĞİŞTİRDİĞİNİN 6 KANITI hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Bazen bir şarkının ilk notasıyla mutlu oluruz. Bazen de sözlerini duyduğumuz şarkıyla geçmiş döner, hüzünleniriz. Peki, nedir bu müzikteki sır? Depresyonu önleyen, hayatımızı değiştiren müziğin faydalarını sizin için sıraladık! İşte müziğin hayatınızı değiştirdiğinin 6 kanıtı!

  [​IMG]

  1. Sorunlarınızla Baş Etmenizi Sağlar

  Sizin de en mutsuz gecelerinizde, açtığınız bir parçayla neşeniz yerine gelmiyor mu? Ya da mutsuzluğunuzu paylaşan, derdinize ortak olan hafif melankonik bir şarkıyla gözyaşlarına boğulup rahatladığınız oldu mu? Farkında olmasanız da en büyük dostunuz olan müzik, sizin hep yanınızda.

  2. Yaratıcılığı ve Motivasyonu Artırır

  Blog yazmanız gerekiyorsa, yeni bir web sitesi tasarlıyorsanız, çizim yapıyorsanız ya da yaratıcılık gerektiren herhangi bir iş yapıyorsanız ihtiyacınız olan ilhamı müzikten sağlayabilirsiniz. Sabah uyandığınızda açacağınız müzik, zinde hissetmenizi sağlaycak ve yataktan kalkacak gücü size verecek. Zihin açan ve hayal kurmanızı sağlayan bu mucizeye, zora düştüğünüz ve yardıma ihtiyacınız olduğu her an başvurabilirsiniz. O her zaman sizin yanınızda.

  3. Nefes Alış-Verişinizi Düzene Sokar

  Müziğin başka bir faydası ise kalp atışınızı hızlandırması ve nefes alış-verişinizi yavaşlatması. Bir konsere gittiğinizde, bas seslerin yaydığı titreşimleri iliğinize kadar hissetmişsinizdir. Bazı araştırmalara göre basın yoğun hissedildiği müzik türlerinin (örneğin: techno) sizi rahatlatmasının sebebi, anne karnındayken hissettiğiniz kalp atışlarını anımsatmasıymış. Yani kısacası, rahatlamak istiyorsanız başka çareler aramak yerine öncelikle müziğe başvurmalısınız.

  [​IMG]

  4. Tansiyonu Düşürür

  Klasik müziğin sakinleştirip tansiyonu düşürdüğünü duymussunuzdur belki. Fakat sadece klasik müzik değil, sevdiğiniz ve hoşunuza giden hemen hemen her müzik türü sizin sakinleşmenizi sağlıyor ve tansiyonunuzu düşürüyor. Hem de günde sadece yarım saat dinlemeniz yeterli!

  5. Acıyı Azaltır

  Kronik ağrıların tedavisinde müziğin kullanıldığını biliyor muydunuz? Daha hafif ağrılarda, örneğin stresten kaynaklanan baş ağrısı ya da hareketsizlikten kaynaklanan ağrılarınızla başa çıkmak istiyorsanız müziğin dikkat dağıtıcı etkisinden yararlanıp acıyı daha az hissedebilirsiniz.

  6. Depresyonu ve Mutsuzluğu Önler

  Depresyonla tedavide müziğin kullanılışı yüzyıllar öncesine dayanıyor. Günümüzde de terapilerde çalan müzik, hastanın iyileşme sürecini hızlandırdığı için birçok klinikte ve psikiyatri merkezinde kullanıldığı gibi evde dinleyeceğiniz hafif bir müzik, aklınıza gelen kötü düşüncelerin yerini daha umut dolu ve pozitif düşüncelerin almasını sağlıyor.
  26 Aralık 2016
  #1
 2. MÜZİĞİN HAYATINIZI DEĞİŞTİRDİĞİNİN 6 KANITI Cevapları

soru sor

MÜZİĞİN HAYATINIZI DEĞİŞTİRDİĞİNİN 6 KANITI