Mutlu Bir Zihne Sahip Olmanın Yolları

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, ziki üyesi tarafından 31 Ocak 2011 tarihinde yazılmıştır. Mutlu Bir Zihne Sahip Olmanın Yolları hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. ziki

  ziki Yönetici

  Mutlu bir zihne sahip olmanın yolları  Mutlu bir zihne sahip olmayı hangimiz istemeyiz ki? O zaman Psikiyatrist Prof. Dr. Arif Verimli'nin önerilerini mutlaka okuyun.

  [​IMG]

  İnsan beyni eğer bir bilgisayara benzetilirse, nasıl ki bilgisayarda komutlar işlemlere yol açıyorsa, beynimizde de bir, fikir, bir şema, bir resim. insan duygu, düşünce ve davranışlarını belirler. İnsan zihninin dinç kalabilmesi için geleceğe dönük hiçbir endişeli fikir taşımaması gerekir. İnsanın yaşanmış bitmiş olan geçmişteki kötü anı ve acı hatıraları, güncel olaylardan hareketle bugüne asla taşımaması gerekir. İnsan zihnini en çok etkileyen şey ise endişe ve öfkedir. İnsanın endişe ve öfkesini sık yaşaması daha gergin ve stresli bir hayat demektir. Stresli ve gergin bir hayat beyinde geri dönüşümsüz hücre göçüne yol açmaktadır.

  Peki mutlu bir zihne ve beyne sahip olmak için neler yapmalıyız? Psikiyatrist Prof. Dr. Arif Verimli'nin önerilerine bir göz atın.

  Yetersizlik yok

  "Asla bir eleştiri, öneri ya da teklif karşısında yetersizlik duygusuna kapılmayınız.... Size yapılan eleştirileri reddedilmişlik olarak algılamayın."


  Kusursuz insan yoktur

  "Asla kusursuz bir insan olmaya çalışmayın... Mükemmeli değil elinizden geleni yapın."  Başkaları için...

  "Başkalarına hoş görünmek için şirinlik ve fedakârlık yapmayınız yapmak zorunda olduğunuzu düşünmeyiniz."


  Duygusalı ölçmeyin

  "Evlilik, seks gibi duygusal anlam taşıyan hiçbir şeyin başarı veya başarısızlık şeklinde performansını ölçmeye çalışmayın."


  Düzenli saatler

  "24 saati 3'e bölün. 8 saat uyuyun, 8 saat çalışın ve kalan 8 saatte lütfen sizi mutlu edecek bir şeyi yapın. Hobiler edinin, spor yapın, sanatsal faaliyetleri izleyin, sergileri gezin."


  Yalnız değilsin

  "Dünyada hiçbir zaman yalnız olduğunuzu ve yalnız kaldığınızı düşünmeyin, önünüzdeki taşlara taşlar eklemeyin, başkalarının önündeki taşları da kaldırın."


  Önyargılardan kurtulun

  "Kimse için önyargı taşımayın ve herkese karşı içinizden geldiği gibi davranın."  Siz kendinizi sevin, yeter

  "Başkalarınca beğenilmek ve takdir edilmek beklentisi taşımayın, hiç kimsenin sevgisine muhtaç olmayacak kadar kendinizi sevin."


  Herkesin doğrusu kendine

  "Sizin doğrularınızın başkalarının doğruları olmayabileceğini bilin... Çevrenizdeki insanların hareket ve davranışlarını denetlemeyin, hiç kimsenin beyninden geçenleri okumaya ve yorumlamaya kalkışmayın, kimsenin de dillendirmediğiniz müddetçe sizin beyninizi okumasını beklemeyin."


  Okuyun

  "Çok okuyun. Okumayı ertelemeyin, okumaya yaşınız ilerlese bile devam edin. Çünkü okumak zihinsel faaliyetleri çalıştırır."  Nefes egzersizi

  "Çok gergin ve kaygılı olduğunuz zaman şu nefes egzersizini yapın: İyi bir nefes almak iyi bir nefes vermekle başlar. Ağır derin ve sessiz olun. Nefes egzersizine başlamadan önce, sağ elinizi göbeğinizin hemen altına koyun, sol elinizi göğsünüzün üzerine koyun ve gözlerinizi kapatın. Nefes almadan önce ciğerinizi iyice boşaltın. Yeni bir nefes almak için birkaç saniye bekleyin. Ard arda iki derin nefes aldıktan sonra kesinlikle 4-5 kez de normal nefes alın. Tüm bu işlemleri günde 40 kez yapın ve bunu alışkanlık haline getirin."


  Aile bağları

  "Akraba, aile ve kök bağlarınızı koparmayın. En azından özel günlerde mutlaka onlarla olun."


  Uzman görüşü

  "Sizi aşan konularda mutlaka danışmanlık alın. Her şeyi siz bilemezsiniz ve siz çözemezsiniz. Danışmanlık almak bir eksiklik değildir."
  31 Ocak 2011
  #1
 2. Mutlu Bir Zihne Sahip Olmanın Yolları Cevapları

 3. bu paylaşımın'danda değerli neticeleri,edindim,yapmamız gerekenleri iyi bilsekte,''insan ,hataların'dan,aldığı dersi,bir daha tekrar etmediğinde anlar''ı hazm ettim.çok teşekkür'ler,:tamam:
  31 Ocak 2011
  #2
 4. ziki

  ziki Yönetici

  reca ederim..ben teşekkür ederim yorum için :happy:
  31 Ocak 2011
  #3
 5. İnsanı mutsuzluğa götüren şeyler bunların tersi.
  31 Ocak 2011
  #4
 6. ziki

  ziki Yönetici

  evet aynen öyLe ;)
  31 Ocak 2011
  #5
 7. Bu zaten bir mantıktır..:D
  27 Mart 2011
  #6
 8. Paylaşım için teşekkürler:bravo::bravo::tamam:
  27 Mart 2011
  #7
 9. ziki

  ziki Yönetici

  reca ederim :happy:
  24 Mayıs 2011
  #8
soru sor

Mutlu Bir Zihne Sahip Olmanın Yolları