Mustafa

İsimli konu WH 'Kültür' kategorisinde, HiLaL-i TüRK üyesi tarafından 15 Aralık 2008 tarihinde yazılmıştır. Mustafa hakkında bilgi ve tartışmalar.

1. 10 Kasım 2008, Atatürk’ün ölümünün 70. yıldönümü. Türkiye 70 yılda Ata’sı için dört başı mamur bir film yapamadı. Yapılan belgeseller, resmi bir dilde tutsak kaldı. Selânik’ten Dolmabahçe’ye kadar hayatını başından sonuna mercek altına alan, onu şablonlardan uzak olarak askeri, siyasi, insani boyutlarıyla anlatan bir filmin eksikliği hep hissedildi. Mustafa, işte bu ihtiyaca cevaben hazırlandı.

15 yıldır Atatürk belgeselleri yapan, “Sarı Zeybek”le seyirciyi Ata’nın insani yüzüyle tanıştıran Can Dündar ve ekibi, şimdi onun bütün hayatını sinema diliyle anlatıyor. “Mustafa”, seyirciyi, özellikle de yeni nesli Atatürk’ü yeniden keşfe davet ediyor.

NEDEN MUSTAFA?
    “Filmin ismi neden ‘Atatürk’ değil de ‘Mustafa’” sorusuna filmin yönetmeni Can Dündar şu yanıtı veriyor: “Bu isimle, Atatürk’ün hiçbir takı almamış, en yalın haline ulaşmaya çalıştık. Ona sadece annesinin hitap ettiği isimle hitap ettik. İzleyiciyle filmin kahramanı arasında dostane bir samimiyet kurmak istedik. Onu; espri yapan, içkisini içen, zeybek oynayan, zaman zaman hüzünlenen, zaman zaman öfkelenen, herkes gibi bir insan olarak sergilerken, sıradanlığı aşan liderlik özellikleriyle farkını da ortaya koymaya çalıştık.”

“HERKESİN BİR ATATÜRK’Ü VAR. BU DA BENİM ATATÜRK’ÜM”

“Kışlalarda, okullarda anlatılan Atatürk, zamanla devrimci bir lideri, şablonlara hapsetti, katılaştırdı. Heykeller, büstler, rozetlerle insancıl özelliklerinden uzaklaştırılmış bir şef yaratıldı. Ben kendi Atatürk’ümü anlatmak istedim. Onu, yıllardır içinde tutulduğu gardıroptan çıkarmak, bildik şablonlardan bir nebze kurtarmak istedim. Her resmi bayramda okulda dinletilen nutuklardan, televizyonda izletilen filmlerden sıkılmış yeni kuşağın, çağdaş bir anlatım dili ve sıcak bir yaklaşımla onu yeniden keşfetmesi için, bu film ileri bir adım olur umudundayım.”

“Büyük bir hazine var ama biz iki avuç hazine gösterebildik”
    Antalya Altın Portakal Film Festivali’ndeki ilk gösteriminde yoğun ilgi gören filmine dair soruları yanıtlayan Can Dündar şöyle dedi: “Denizin altında Atatürk’e dair büyük bir hazine var. Biz 2 saatlik belgeselde o hazineden sadece 2 avuç çıkarıp gösterebildik. Filmde, evini, ailesini, toprağını kaybetmiş, bunun derin acısını yaşayan ve kendisine yeni bir yurt kurmaya çalışan bir çocuğun bunu başarma öyküsünü işledik. Atatürk’ün bazı zaaflarını da ele aldık. Celallendiği, çocuksulaştığı, duygusallaştığı, yalnızlaştığı anları da anlattık.”

Kısa Notlar:
    [​IMG] “Mustafa”nın Selanik günlerini Georgios Chondrogiannis, Manastır çocukluk günlerini Aleksandar Korlevski, Manastır gençlik dönemini Ediz Mehmedali , İstanbul gençlik dönemini Burak Onaran, orta yaşlarını Bahadır Yazıcı ve son dönemini Gökhan Akyüz canlandırıyor.
    [​IMG] Filmin anlatıcısı Can Dündar.
    [​IMG] Atatürk’ü Yetkin Dikinciler, Zübeyde Hanım’ı Beyhan Saran ve belgeleri Arif Soysalan seslendiriyor.
    [​IMG] Ünlü karga kovalama sahnesi Mustafa Kemal’in gerçekte karga kovaladığı Langaza’da çekildi. Kargalar ise animasyon.
    [​IMG] Kostüm ve aksesuarlar büyük oranda TRT’den kiralandı. Bulunamayanlar ise özel olarak üretildi.
    [​IMG] Filmin özgün müziği Goran Bregovic tarafından bestelendi.
    [​IMG] Filmin çekimlerine Nisan 2008’de başlandı ve Eylül başında tamamlandı.
    [​IMG] “Mustafa” 193 kopya ile tüm Türkiye’de bugün vizyona giriyor. Film kopya sayısıyla türünde bir ilk özelliği de taşıyor.
    [​IMG] Filmin dünya premieri Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapıldı.
    [​IMG] Yurt dışında bir çok tanınmış film festivallerinden davet alan belgeselin İngilizce ve Almanca çevirileri hazırlandı.
    [​IMG] Film Almanya başta olmak üzere yurt dışında da gösterilecek.
    [​IMG] Filmin kitabı Kasım başında okurlarla buluşacak.
    [​IMG] Goran Bregoviç’in bestelerinden ve filmde kullanılan orijinal müziklerden oluşan soundtrack albümü de yakında piyasaya çıkacak.
    [​IMG] NTV’nin beyazperdedeki ilk adımı sayılan “Mustafa”nın sponsoru “Sabancı”.
    [​IMG] Filmle ilgili olarak daha ayrıntılı bilgiye “mustafa.com.tr” adresinden ulaşılabilir.

FİLMİN KÜNYESİ
    Yazan ve Yöneten : CAN DÜNDAR
    Özgün Müzik : GORAN BREGOVIC
    Türü : BELGESEL
    Yapım : 2008, NTV VE KO’MEDYA ORTAK YAPIMI
    Yönetmen Yardımcısı : HACI MEHMET DURANOĞLU
    Görüntü Yönetmeni : CANDAN MURAT ÖZCAN
    Kurgu : ANDREAS TRESKE
    Görsel Efekt-Animasyon : UĞUR ERBAŞ
    Yapımcı : DİLEK DÜNDAR
    Proje Koordinatörü: KEMAL CAN
    Genel Koordinatör : NAZAN GEZER
    Danışman : FARUK ALPKAYA
    Araştırma : CEMALETTİN CANLI
    Sanat Yönetmeni : YUSUF AKÇURA
    Kurgu Asistanı : AYHAN DEMİR
    Set Sorumlusu : MUSTAFA SÜTÇÜ
    Arşiv Tarama : SAADET ÖZEN ve SAADET TÜRKER

GÖRSEL EFEKT VE ANİMASYON EKİBİ
    NEJAT SEMERCİ( Mimari Modelleme)
    BAHADIR YAZICI (Storyboard-Organik Modelleme)
    SERİN İNAN (İki Boyutlu Animasyon / Grafik)
    MELİH TÜRER (Harita Tasarım)

SESLENDİRMELER
    YETKİN DİKİNCİLER (Atatürk)
    BEYHAN SARAN (Zübeyde Hanım)
    ARİF SOYSALAN (Gazete-Telgraf-Mektup)

ATATÜRK CANLANDIRMALAR
    GÖKHAN AKYÜZ (Cumhuriyet dönemi)
    BAHADIR YAZICI (Kurtuluş Savaşı dönemi)
    BURAK ONARAN (Harbiye dönemi)
    EDİZ MEHMEDALİ (Manastır dönemi)
    ALEKSANDAR KORLEVSKİ (Langaza dönemi)
    GEORGİOS CHONDROGİANNİS (Langaza dönemi)
    ONUR AYMERGEN (Çocukluk dönemi)
    15 Aralık 2008
  2. Mustafa Cevapları

3. güzl paylaşım teşekkrler
    21 Mart 2010
  4. bu konuyu bende açtım bana da kimse yazmadı cvb
    21 Mart 2010
soru sor

Mustafa