Müslümanlar hadislere ve sünnete uymak zorundadır

İsimli konu WH 'Kur'an İlimleri' kategorisinde, vertyucek üyesi tarafından 21 Haziran 2012 tarihinde yazılmıştır. Müslümanlar hadislere ve sünnete uymak zorundadır hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. BİSMİLLAH
  Esselamu aleyküm.


  İDDİALARI MANTIKLIMI?


  bildiğiniz üzere son zamanlarda revaçta olan bir söylem var nedir o söylem.


  -efendim HAZRETİ İSLAM'DA PEYGAMBER EFENDİMİZ HABİBULLAH SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM'E onun sünnet ve hadislerine uyulamaz.eğer uyulacak olunursa bu en büyük günah olan şirktir diyorlar ve Hadislere açık açık inanmadıklarını,hoşlarına gitmeyen,inanamadıkları hadislerde olan ne varsa uydurma olduğunu inanılamayacağını söylüyorlar evet sahih olmayan hadisler vardır ama sahih olanların yanında onların sayısı pek azdır.hem sahih olamayan hadisler var diye hadisler bırakılamaz çünkü ozaman ne gusül abdesti,ne abdest alınabilir,ne namaz kılınabilir ne oruç tutuabilir.hatta HAZRETİ KUR'AN DAHİ OKUNAMAZ çünkü cünüp biri HAZRETİ KUR'ANI okuyamaz,onu ancak maddi ve manevi temiz olanlar okuyabilir ayetlerle sabittir.hadislere inanmıyorum diyenler ve hadislere kafasına göre uydurmadır diyenler istedikleri kadar namaz kılıyorum,iyiliktede ileri gidiyorum desinler söylediklerinde en ufak bir gerçeklik payı olamaz çünkü hadis ve sünnet olmadan ne secdenin nasıl yapılabilieceği bilinebilirdi,nede gusülün nasıl alınacağı.
  ve müslümanım diyen birisi hadislere inanmam diyemez.zira HAZRETİ ALLAH CELLE CELALÜH buyuruyorki;


  Mâ dalle sâhıbukum ve mâ gavâ.
  Sahibiniz dalâlete düşmedi ve azmadı.
  53 / NECM - 3


  Ve mâ yentıku anil hevâ.
  Ve o, hevasından (kendiliğinden) konuşmaz.
  53 / NECM - 4


  İn huve illâ vahyun yûhâ.
  (O'nun söyledikleri), sadece O'na vahyolunan vahiydir.
  53 / NECM - 5


  http://www.kurantefsiri.org/hidayet.aspx?sID=53
  21 Haziran 2012
  #1
 2. Müslümanlar hadislere ve sünnete uymak zorundadır Cevapları

 3. bazıları bu ayetin sadece HAZRETİ KUR'ANDA olan ayetlere işaret ettiğini söylüyorlar ama HAZRETİ ALLAH CELLE CELALÜH böyle bir ayrım yapmamış.ayet buyuruyorki:


  Ve mâ yentıku anil hevâ.
  Ve o, hevasından (kendiliğinden) konuşmaz.
  53 / NECM - 4
  İn huve illâ vahyun yûhâ.
  (O'nun söyledikleri), sadece O'na vahyolunan vahiydir.
  53 / NECM - 5


  bu ayet HAZRETİ ALLAH CELLE CELALÜH'ÜN HABİBİ(EN SEVDİĞİ KULU),PEYGAMBERİ,NEBİSİ olan PEYGAMBER EFENDİMİZ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM'İN konuşmalarını kendi garantisi altına aldığını gösterir.HAZRETİ ALLAH CELLE CELALÜH böyle söylüyorken HADİSLERE inanmıyorum diyenlere ve hadislerde olan kadın ile ilgili hükümlere,mübarek gün ve gecelere,ahir zamanda geleceği hadislerle bildirilen MEHDİ ALEYHİSSELAM,dabbetülarz gibi ahir zaman olaylarına kafasına estiği gibi karşı çıkan uydurma diyerek yalanlayanlara ne denir HAZRETİ İSLAMDA?ayetlere inamayanlar HAZRETİ İSLAMA göre kafirdir!yukarıdaki, ayetler varken kendini düşünen bir kişi titizlik göstermeli ve hadislere saygı ile yaklaşmalıdır.ama tabiki bunlar maksatlı işlerdir!!! masonların Bop projesinin Ilımlı İSLAM dediği şeye hizmet eden işler ve kişiler.(İSLAMIN ILIMLISI SICAĞI SOĞUĞU YOKTUR)?


  ZEBUR,İNCİL,TEVRAT tahrif edilmiş kitaplardır.bunların içinde HAZRETİ ALLAH CELLE CELALÜH'ÜN ayetledir denildiği halde insan yazması ayet denilen sözler vardır.buna rağmen biz onları inkar edemeyiz.hiçbir ayetine uydurmadır diyemeyiz. zira HAZRETİ ALLAH CELLE CELALÜH'ÜN gönderdiği kitaplardır.her ne kadar şu anda tahrif edildikleri için hükümleri kaldırılmış ve müslümanlar tarafından okunmaları yasak ve haramda olsa onlara inanmak imanın bir şartıdır.PEYGAMBERLERE ALEYHİMÜSSELAM inanmakta imanın bir şartıdır.


  hadissiz olurmu?


  "Bana, Kur’ân-ı Kerim ve onun bir misli [daha fazlası(hüccet olmada eş değer bir benzeri)] daha verilmiştir. Karnı tok vaziyette koltuğunda oturarak, "Sadece şu Kur’ân'a sarılınız; içinde helal olarak gördüğünüz şeyleri helal sayın, haram olarak gördüğünüzü de haram kabul edin." diyecek bazı kimselerin gelmesi yakınlaşmıştır. Şüphesiz Allah Resûlünün haram kıldığı şey, Allah’ın haram kılması demektir." (Musned:4/130-133, Tirmizi, İlm, 2660 nolu hadis.)


  4:80 - Kim peygambere itaat ederse Allah'a itaat etmiş olur. Kim de yüz çevirirse, biz seni onlara bekçi olarak göndermedik.
  4:64 - Biz hangi peygamberi gönderdikse, sırf Allah'ın izni ile itaat edilmek üzere gönderdik. Eğer onlar kendilerine zulmettikleri zaman sana gelseler de Allah'tan günahlarının bağışlanmasını dileselerdi ve Resul de onların bağışlanmasını dileseydi, elbette Allah'ı affedici, merhametli bulurlardı.
  bu linki lütfen okuyunuz.
  http://meal.ihya.org/kurandan-ayetler/kuranda-gecen-itaat-ve-isyan-ile-ilgili-ayetler.html
  21 Haziran 2012
  #2
soru sor

Müslümanlar hadislere ve sünnete uymak zorundadır