Murat Başaran

İsimli konu WH 'Sanat' kategorisinde, spartakus üyesi tarafından 14 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. Murat Başaran hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Eline gitarını alıp şarkı söyleyen kendi halinde genç bir adam.Düzgün bir vokal ve her şeyden önemlisi bağırdığı zaman detone olmayan ender yorumculardan.İlk çıkışında “Azıcık Ucunda Versene ” adlı şarkısı ile şimşekleri üzerine çekti , şimdi de “Hadi kudur” diyor ve herkesi kudurmaya davet ediyor içi deli dolu ama özü sağlam olan duygusal bir fırlama popçu.

  · İkinci solon “Bir Öpücük Kesmez” için neler söyleyeceksin ?

  9 aydır uğraşıyorum , müzikal açıdan çok titiz davrandığım bir albüm editingi , masteringi kısacası her şeyi ile bizzat uğraştığım bir albüm oldu.Bu iş doğal olarak uzun sürdü.Ama güzel bir iş çıkarttığıma inanıyorum en azından göğsümü gere gere bakabiliyorum bu albüme.
  Titiz çalışmanın yanında çok iyi insanlarla çalıştım , aranjmanlarda İskender Paydaş, Ritimlerde Harem Gurubu , vokallerde Harun Kolçak , Metin Özülkü ve Sibel Gürsoy bana destek verdi.

  · Eleştirildiğin “Azıcık Ucundan” için pişmanlık duydun mu bu şarkı tarzında şarkılar var mı yeni albümde ?


  Hayır o şarkı için pişman değilim, bu albümde de bu tarz şarkılar var “Hadi sende kudur” bunlardan bir tanesi , diğeri ise bir gün dolmuşun arkasında gördüğüm “Gönlünde yerin yoksa ayakta giderim” sözü üzerine yaptığım “Ayakta giderim” adlı şarkı.

  · Bu albümünü nasıl tanımlıyorsun ?

  Albüm hareketli bir Akdeniz albümü oldu diyebilirim.Genelde ritmik şarkılarla doldurdum albümümü.Yaz başı olarak çıkartmayı düşünüyorduk ama sorunlar oldu ve Eylül’e ertelemek zorunda kaldık ama iyi de oldu çünkü Eylül ile beraber hem yazı hem de kışı yakalıyorsunuz.Albümde bu sıfır şarkılarımın yanında yıllar önce Nilüfer’in yorumladığı sözlerinin Ülkü Aker’in yazdığı “Pişman Etme “ adlı şarkıyı da yorumladım.Bu şarkıyı çok seviyordum ve yeni bir aranjman yaparak tekrar yorumladım.


  · Pekiyi Murat Başaran kimdir ? Bize biraz kendinden bahseder misin ?

  1974 Ankara doğumlu bir Aslan burcuyum.İ.T.Ü. İnşaat Fak. Harita bölümü mezunuyum.1997 yılında Pop Show 97’de 350 beste arasından 2.ci olunca ilk solom “Azıcık Ucundan” çıktı.Şimdi de ikinci albümümü müzik marketlere sundum.Bu albümün c.d.sini 5 milyona kasetini ise 4 milyona çıkarttık.Bu beni çok heyecanlandırdı en azından 12 milyon yerine 5 milyonu daha kolay verecek müzik tüketicisi.

  · Müzikte genel amacın nedir ?

  Bestelerimi gece yapıyorum , müziğimde yorumculuğu , müzisyenliği ile dikkat çeken herkesi kendime örnek alıyorum,insanlar bir albüm satın aldıklarında genel olarak o albümde tek bir şarkının varlığını görüp mutsuz oluyorlar ben bunun aksine tümü ile dikkat çeken bir albüm yapmak ve dinleyenlerde “emek verilmiş uğraşılmış “ intibasını bırakmak istiyorum.

  · Müziğini gitarını eline alıp çok rahat bir biçimde sergileyen bir yorumcusun hangi atmosferler seni daha rahat kılıyor ?

  Almanya, Hollanda , Avusturya’da 40’ın üstünde konsere çıktım, Yurt dışı konserlerim daha fazla oldu artık biraz da yurt içinde konserler vermek istiyorum.Bunun dışında barlarda da çalıştım ama insanlar bara eğlenmek için gidiyorlar ama konserlere gidince amaç daha çok müzik dinlemek oluyor.Bende bundan dolayı
  14 Kasım 2007
  #1
 2. Murat Başaran Cevapları

 3. paylaşım için saol.......
  15 Aralık 2007
  #2
 4. Paylaşım İçin Teşekkürler...
  19 Nisan 2008
  #3
soru sor

Murat Başaran