Munis Tekinalp

İsimli konu WH 'Edebiyat' kategorisinde, "...Gripin..." üyesi tarafından 13 Ağustos 2011 tarihinde yazılmıştır. Munis Tekinalp hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. "...Gripin..."

  "...Gripin..." Yönetici

  Munis Tekinalp (Moiz Kohen) (1883-1961) Türkçülük akımının önde gelen üyelerinden olan bir yazar ve düşünürdür. Serez'de bir hahamın oğlu olarak Yahudi bir aile içinde Moiz Kohen adıyla dünyaya geldi. İttihat ve Terakki Cemiyetine üye oldu. Selanik'te çıkan Türkçe bir gazete olan Asır'da yazılar yazdı. Balkan Savaşından sonra İstanbul'a geldi. İsmini Munis Tekinalp olarak değiştirdi. Türkiye'deki Yahudileri Türkleşmeye ikna etme amaçlı yazılar yazdı. 1961 yılında tedavi amacıyla gittiği Fransa'nın Nice kentinde öldü.

  2004 yılında Liz Behmoaras tarafından kaleme alınan "Bir Kimlik Arayışının Hikâyesi" (Remzi Kitabevi) adlı kitap Munis Tekinalp'ın yaşam öyküsünü konu almıştır. Tekinalp hakkındaki en önemli kitap Jacob M. Landau tarafından kaleme alınan "Tekinalp: Bir Türk Yurtseveri" (İletişim Yayınları, 1996) başlıklı kitaptır. Kitapta Tekinalp’in II. Meşrutiyet’ten Cumhuriyet’e uzanan düşünsel serüveni, hem kendi yazılarından örneklerle hem de Landau’nun değerlendirmeleriyle izlenebilir.
  13 Ağustos 2011
  #1
 2. Munis Tekinalp Cevapları

soru sor

Munis Tekinalp