Muhâcirler ile ensar arasında kardeşlik

İsimli konu WH 'İslam ve Din Kültürü' kategorisinde, g-jixs üyesi tarafından 10 Eylül 2008 tarihinde yazılmıştır. Muhâcirler ile ensar arasında kardeşlik hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Eshâbı Kirâm; Ensâr ve Muhâcirîn diye iki kısma ayrılır.

  Mekke'den göç ederek, Medîne'ye yerleşen Müslümanlara «Muhâcir» denir. Allah yolunda mallarını mülklerini bırakıp hicret ettiklerinden çok büyük mertebeye nâil olmuşlardır.

  Medîne'nin yerli halkı bunlara elden gelen her türlü yardımı yaptıklarından, onlara da yardım edici mânâsına gelen «Ensâr» denir. Onlar da, Allah için hicret edip gelen Müslüman kardeşleriyle ellerindekini paylaştıkları, onlara kucaklarını açtıkları, bütün varlıklarıyla onlara yâr ve yardımcı olduklarından pek büyük mertebeye nâil olmuşlardır.

  Hz.Peygamber, Muhâcirlerden herbirini Ensârdan birine kardeş olarak tâyin etti. Bu kardeşlik kan ve neseb kardeşliğinden daha kuvvetli oldu.

  Târihte, Muhâcirler ile Ensâr arasındaki kardeşlik kadar kuvvetli bir bağlantı kurulduğu ve bu kadar birbirine candan kaynaşan insanlar görülmemiştir. Medîne'liler yerlerini yurtlarını bırakarak gelen Muhâcirlere kardeş elini uzatmışlar, onları evlerinde müsâfir olarak barındırmışlar, mallarını, ekmeklerini onlarla paylaşmışlar, iş ve aş bulmuşlar ve böylece, onlara yurtlarından ayrılmanın acısını çektirmemişlerdir.

  Muhâcirler ve Ensâr, İslam târihinde hürmetle anılan iki guruptur ki; bunlar, kıyamete kadar gelecek olan Ümmeti Muhammed'in öncüleri ve nümune şahsiyetler olup, başta Mevlâmız'ın ve Fahri Kâinât Efendimiz'in çok büyük müjdelerine mazhar olmuşlardır. Onlar, bu dîne çok büyük hizmet ettiler. Allah cümlesinden râzi olsun...
  10 Eylül 2008
  #1
 2. Muhâcirler ile ensar arasında kardeşlik Cevapları

soru sor

Muhâcirler ile ensar arasında kardeşlik

Alakalı Aramalar:

 1. ensar muhacir kardeşliği kısaca

  ,
 2. ensar muhacir kardesligi ozet

  ,
 3. Mekkeden göç ederek Medine yerleşen müslümanlara ne denir Ensar ve muhacir

  ,
 4. muhacirler ve ensar arasındaki kardeşlik,
 5. ensar ve muhacir kardeşliği nedir kısaca