Müge Çiçeği

İsimli konu WH 'Coğrafya' kategorisinde, "..melekmi cadımı.." üyesi tarafından 4 Temmuz 2011 tarihinde yazılmıştır. Müge Çiçeği hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Müge Çiçeği
  Müge Çiçeği Resmi - Müge Bitkisi - Müge Çiçeği Özellikleri - Müge Çiçeği Hakkında  Bilimsel sınıflandırma
  Alem: Plantae (Bitkiler)
  Bölüm: Magnoliophyta
  (Kapalı tohumlular)
  Sınıf: Liliopsida
  (Bir çenekliler)
  Takım: Asparagales
  Familya: Ruscaceae
  Cins: Convallaria
  Tür: C. majalis
  Binominal adı
  Convallaria majalis
  Linnaeus


  Müge (Convallaria majalis), çiçekli bitkilerin Ruscaceae familyasına dahil cinslerden Convallaria içindeki tek türdür. Kuzey yarım kürenin ılıman iklimli tüm bölgelerinde (Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika'da) yaygındır.

  Çok yıllık bir bitkidir. İlkbaharda,topraktan 15-20 cm yukarıya kadar uzayan koyu yeşil geniş yapraklar verir. Yaprakların arasından aynı sap üstünde sıralanmış küçük çan şeklinde beyaz çiçekler açar. Çiçeklerin çok güzel kokusu olduğundan parfümeride yaygın olarak kullanılmaktadır. Bitki, köklerinden çoğalarak bulunduğu alanı kaplamaktadır. Giderek daha az rastlanmaktadır. Türkçede inci çiçeği de denmekte, Bulgarca adı ise anne gözyaşı anlamına gelmektedir.
  [​IMG]
  Nemli, gölge ağaç altlarını çok seven müge, iri yaprakların arasında çıtı pıtı beyaz kokulu çiçekleriyle çok zarif bir bitkidir. Köksap denen etli kökleri toprak altında dallanarak çoğalır. Gölge alanlarda yer örtücü olarak kullanılabilir. Çizgili yapraklı ve pembe çiçeklileri de mevcuttur. Kökleri kasım ile mart arası 2,5 cm. derinlikte ve 10 cm. aralıklarla dikilir. İlkbaharda çiçek açar. Suyu çok sever.

  4 Temmuz 2011
  #1
 2. Müge Çiçeği Cevapları

soru sor

Müge Çiçeği