Müftü Ahmet Hulusi Efendi Kimdir (Kurtuluş Savaşı Kahramanları): ...

İsimli konu WH 'Tarih' kategorisinde, samvedean üyesi tarafından 27 Ocak 2013 tarihinde yazılmıştır. Müftü Ahmet Hulusi Efendi Kimdir (Kurtuluş Savaşı Kahramanları): ... hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Arkadaşlar bu konunun Müftü Ahmet Hulusi Efendi Kimdir (Kurtuluş Savaşı Kahramanları) ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum. Hadi hayırlısı...  [​IMG]

  Müftü Ahmet Hulusi Efendi Kimdir (Kurtuluş Savaşı Kahramanları)  Müftü Ahmet Hulusi Efendi (d. 13 Eylül 1861- ö. 22 Kasım 1931), Türk Milli Mücadelesi'ne önemli katkıları olmuş olan bir Türk din adamıdır. İzmir, Yunan işgali altında iken Denizli’de 15 Mayıs 1919’da bir miting düzenlemiş ve “İşgal edilen memleket halkının silaha sarılması dinî bir görevdir” diye haykırıp, halkı ayaklandıran ilk kişi olmuştur.
  Yaşamı

  13 Eylül 1861′de Denizli'nin Kayalık Mahallesi’nde doğdu. Babası, Osman Nuri Efendi, 1895 yılında vefat edene kadar Denizli müfüsü olarak görev yapmış bir din adamı, dedesi Veliyyüddin Efendi de devrinin Denizli'nin önde gelen müdderis ve bilim adamlarındandı.
  Denizli'de, Tekelizade Bekir Efendi'den aldığı ilkögretimden sonra öğretimine babası Osman Nuri Efendi'nin Kayalık Mahallesi'nde bulunan medresesinde devam etti. Mezuniyetinin hemen ardından babasının medresesinde hocalığa başladı. Osmanlı yüksek uleması hiyerarşisinde önemli bir konum olan "sahn müderrisliğe" kadar yükseldi.


  1885 tarihinde babası Denizli Müftüsü Osman Nuri Efendi'nin yanında fahri müftü yardımcılığı göreviyle memuriyete başladı. 1910'da bu göreve asaleten atandı. Aslen müftü yardımcısı olduğu 1910 yılında Aydın Vilayeti İl İdare Meclisi üyeliğine seçilen Ahmet Hulusi Efendi, bir yıl süreyle Denizli sancağını temsil etti.


  Ağabeyi Mehmet Tahir Efendi'nin ölümü üzerine 1918'de yönetici, ulema, halk ve esnaf temsilcilerinin yaptığı seçim sonucu Denizli müftüsü olarak tayin edildi. Aynı yıl başlayan Denizli Milli Mücadele Hareketi'nde önemli rol aldı. 15 Mayıs 1919 günü tellallar ile halkı topladığı müftülük binasının önünde fetva veren Ahmet Hulusi Efendi "Müftünüz olarak Cihad-i Mukaddes Fetuasını ilan ve tebliğ ediyorum. Elinizde hiçbir silahınız olmasa dahi üçer taş alarak düşman üzerine atmak suretiyle mutlaka fiili mukabelede bulununuz" sözleriyle halkı ayaklandırdı.


  Denizli Müftüsü Ahmet Hulusi Efendi'nin çabası millî teşkilâtlanmayı başlatmaktı. Bu çaba İstanbul Hükümetini tedirgin etti. Bu nedenle İstanbul'ca Denizli'deki bu millî hareketi engelleme girişiminde bulunuldu. Hulusi Efendi İstanbul hükümetin 1919`da Denizli Millî Heyetinin kaldırılması ve dağıtılması emrine karşı çıktı.
  22 Kasım 1931'de yaşamını yitirdi.
  27 Ocak 2013
  #1
 2. Müftü Ahmet Hulusi Efendi Kimdir (Kurtuluş Savaşı Kahramanları): ... Cevapları

soru sor

Müftü Ahmet Hulusi Efendi Kimdir (Kurtuluş Savaşı Kahramanları): ...

Alakalı Aramalar:

 1. ahmet hulüsi web