MSI GTX 465 Twin Frozr II Golden Edition incelemesi

İsimli konu WH 'Ekran Kartları' kategorisinde, Nacizane.. üyesi tarafından 13 Mayıs 2011 tarihinde yazılmıştır. MSI GTX 465 Twin Frozr II Golden Edition incelemesi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. MSI GTX 465 Twin Frozr II Golden Edition incelemesi  Bakır, overclock ve soğutma dünyasında çokça talep gören metal. Pek çok soğutucu üreticisi soğutucularının tabanlarını bakırdan yapıyor. Isı boruları zaten genel olarak bakır; üstleri kaplanıyor görüntü güzel olsun diye. Bazı üst düzey soğutucular sadece tabanda değil, soğutucu bloğu yapraklarında da bakır kullanıyorlar.
  MSI ise bunun bile bir adım ötesine geçmiş: MSI GTX 465 Twin Frozr II golden Edition, soğutucu kapağına kadar bakırdan üretilen bir tasarıma sahip. Biz de bunu inceliyoruz. GeForce GTX 465 daha önce elimize gelmemiş olduğu için bu aynı zamanda GeForce GTX 465 incelemesi olacak.
  MSI GTX 465 Twin Frozr II Golden Edition

  Bu TwinFrozr modeli GeForce GTX 465 tabanlı.
  [​IMG]
  GeForce GTX 465 bize incelemeye gelmemişti. Aslında GTX 465, tıpkı GeForce GTX 480 ve 470'in (farklı oranlarda) "kırpılmış GF100'ler" olması gibi bir durumda; daha da kırpılmış GF100.
  GPU
  GeForce GTX 460​
  GeForce GTX 465​
  GeForce GTX 470​
  Çekirdek kod adı
  GF104​
  GF100
  GF100​
  Üretim tekniği
  40 nm​
  40 nm
  40 nm​
  Transistör sayısı (milyar)
  1.95​
  3
  3​
  SM sayısı
  7​
  7
  14​
  SM başına paralel işlemci
  32​
  32
  40​
  Toplam paralel işlemci
  336​
  352
  448​
  Doku haritalama birimi
  56​
  44
  56​
  Bellek denetleyici bloğu
  3/4​
  4 5 SM sayısında üç tane daha azalma var. Bunu 256 bite inmiş bellek arabirimi ve tabii (kırpılan SM'lerle birlikte) azalan paralel işlemciler takip ediyor.
  [​IMG]
  Çekirdek hızı ise standartta GeForce GTX 470'le aynı. GeForce GTX 465 NVIDIA'nın "araları doldurma" çabasının bir parçası oldu. Ancak bu kadar geç gelen bir incelemede çok da üstünde durmamızı beklemeyin; GeForce GTX 460 esas yıldız olurken GTX 465 sahnenin arkalarında, bas gitaristle davulcunun hemen arasında bir yerlerde kalıyor.
  [​IMG]
  MSI'ın örneği ise başka bir canavar. MSI bu modelin soğutma sistemini iki tane fanla desteklenen, bütün olarak bakırdan oluşan bir tasarımla gerçekleştirmiş. Bakırın özelliği, ısıyı en hızlı iletebilen metallerden biri olmasında. Alışık olduğumuz alüminyumdan çok daha iyi. "Madem bakır daha iyi, neden herkes bakırdan yapmıyor?" diye sorduğunuzu duyar gibiyim. :) Çünkü bakır pahalı ve ağır. Zaten Serkan bu TwinFrozr II Golden Edition'lar için "1 kilo falan" diye anlatmıştı ilk geldiklerinde. :)
  Ağır olması aynı zamanda kasanıza iyice sabitleme konusunda endişe de yaratabiliyor. Eğer bu canavarlardan birini alırsanız kasanıza vidalarla güzelce sabitleyin. Zamanla anakartınızın ekran kartı yuvalarını yıpratma olasılığı daha hafif modellere göre yüksek.
  [​IMG]
  MSI kartın kutusunun üzerinde "ordu ekipmanı sınıfı" malzeme kullanımını da belirtmiş.
  [​IMG]
  Çift fan tasarımı büyük çaplı ve bol yapraklı fanları da taşıyor. Fanlar soğutucu yapraklarından aldıkları sıcak havayı kasa içine dağıtıyorlar; dolayısıyla kasa içinde iyi bir hava sirkülasyonu sağlamaya gayret etseniz iyi olur.
  [​IMG]
  Kartın arka kısmı tanıdık.
  [​IMG]
  Kasanın arkasına gelen çıkış panelinde çift yuva tasarımı ve ikinci yuva kapağında MSI logosu olarak stil verilmiş havalandırma ızgaraları var. Fanlardan gelen havanın sadece bir kısmı buradan çıkıyor tabii.
  [​IMG]
  Görüntü çıkışları alışıldık. Geri kalan ihtiyaçlarınızı çeviricilerle sağlıyorsunuz. Ayrıca üç çıkış olsa da bunlardan aynı anda sadece iki tanesi aktif olabiliyor.
  [​IMG]
  Güç bağlantıları bu taraftan girmiyor; böylece derin olmayan bir kasada bile sığma sorunu azalıyor.
  [​IMG]
  Ek PCIe güç bağlantıları kasada yan kapağa bakıyor. İki tane altı pinli bağlantı yeterli görülmüş.
  [​IMG]
  Üçlü SLI'a kadar bağlantı var.
  [​IMG]
  TwinFrozr II logosu üst tarafta.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Soğutucunun ısı boruları tabandan çıkan beş tane yılan gibi görünüyor. Kaplama ihtiyacı hissedilmemiş; bakır malzeme her yerde öne çıkarılıyor.
  [​IMG]
  PC Labs ölçüm departmanı müdürü Fehmi kartın boyunun 26 cm kadar olduğunu söylüyor.
  [​IMG]
  Yine de bu boy uzun kartlar sınıfında.
  13 Mayıs 2011
  #1
 2. MSI GTX 465 Twin Frozr II Golden Edition incelemesi Cevapları

soru sor

MSI GTX 465 Twin Frozr II Golden Edition incelemesi