Motorlu Testere

İsimli konu WH 'Garip Olaylar' kategorisinde, layl@m üyesi tarafından 3 Kasım 2011 tarihinde yazılmıştır. Motorlu Testere hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Motorlu testere veya zincirli testere, benzinli motor veya elektrik motoru ile çalışan taşınabilir bir testere türüdür. Pala kısmının etrafında bulunan zincir kesmeyi sağlar. Ağaç kesme, tomruklama, budama gibi işlemlerde kullanılır. Özel olarak dizayn edilen pala ve zincir kombinasyonlarının bulunduğu motorlu testereler, heykelcilikte kullanılır. Bazı çeşitleri de beton kesmek için tasarlanmıştır.
  [​IMG]

  Tarihçe
  Elle kullanılan kemik kesme testeresi, Osteotom
  Motorlu bıçkı, 1943

  Motorlu testerenin kökeni tartışmalıdır. İlk benzeri aletin, Alman ortopedist Bernard Heine tarafından 1830 yılında yapıldığı düşünülmektedir. Osteotom isimli bu alet, zincirinin bağlantı yerlerinde bulunan küçük kesici dişler ile doğrusal olmayan kesici yüzeye sahiptir. Dişli çarkın sapının döndürülmesiyle, zincir palanın etrafında hareket eder. Alet, adının da ifade ettiği gibi kemik kesmek için kullanılmıştır.

  Joseph Buford Cox ve Andreas Stihl, modern motorlu testerenin gelişmesine katkıda bulunan önemli kişilerdendir. Stihl, 1926 yılında bir motorlu testere tasarlamış ve patent almıştır. 1929'da bezinle çalışan bir testere çıkarmıştır ve seri üretime geçmek için bir şirket kurmuştur. Öte taraftan, 1927'de Dolmar isimli şirketin sahibi Emil Lerp, ilk bezinli testereyi tasarlamış, ardından seri üretimine başlamıştır. Kuzey Amerika'daki McCulloch ve Endüstriyel Ekipman Şirketi de motorlu testere üretimine geçmiştir. Testerelerin ilk modelleri oldukça ağır olup iki kişiliktir. Uzun bir palası ve ağır olduklarından çekme testerelerdeki gibi tekerlekleri vardır. Diğer parçalar, tekerlekli güç ünitesinden gelen şerit sayesinde kesmeye yarayan palayı çalıştırır.

  II. Dünya Savaşı'ndan sonra, makina tasarımları ve alüminyum kullanımındaki ilerlemelerle tek kişinin taşıyabileceği motorlu testereler yapılmıştır. Yer yer orman traktörlerinin yerini kesici istifleyiciler ve hasatçılar; insan gücüne dayanan testerelerin hemen hemen tamamının yerini de motorlu testereler almıştır. Motorlu testerelerin, bahçe ve evde kullanılması için tasarlanan elektirikli testerelerden büyük oduncu testerelerine kadar birçok çeşidi vardır. İstihkâm çalışanları motorlu testere kullanma eğitimi alırlar
  3 Kasım 2011
  #1
 2. Motorlu Testere Cevapları

soru sor

Motorlu Testere