Motorlu Testere

İsimli konu WH 'İcatlar ve Buluşlar' kategorisinde, Metallica üyesi tarafından 27 Şubat 2008 tarihinde yazılmıştır. Motorlu Testere hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. İlk üretilen motorlu zincir testere günümüzde kullanılanlardan çok farklıydı. En büyük farkı taşınabilir olmamasıydı. 1926 yılında Andreas Stihl tarafından icat edilen testere kereste üreticilerinin ve hızarların işlerini büyük ölçüde kolaylaştırdı.İlk üretilen bu testere elektrik ile çalışıyordu. 1 yıl sonrasında Emil Lerp tarafından benzinle çalışan farklı bir modeli geliştirildi. Testerenin ilk tanıtımı Almanya'nın ormanlık bölgesi yoğun olan Thuringia'da yapıldı. Lerp tanıtım yaptığı bu bölgede testerenin pazarlanması amacı ile Dolmar GmbH adlı şirketini kurdu ve ilk ürettiği testereye buluşu yaptığı dağın adını verdi.
  1929 yılında Stihl'de benzinli testere üretimine başladı. aradan geçen süre benzin motorlarının gelişimi ile boyutlarının küçülmesini sağladı. 1950 yılına gelindiğinde ise ilk taşınabilir ve tek kişinin rahatlıkla kullanabileceği motorlu testereyi üretti.

  1997 yılında Charles Brathwaite isimli bir ormancı daha güvenli bir şekilde kesim yapabilmek için ormancı mengenesi isminde 3 ayaklı bir alet icat etti. Bu alet sayesinde kütükler 2 kol tarafından sıkılıyor ve boşta kalan kısmında rahat kesim olanağı sağlıyor.
  27 Şubat 2008
  #1
 2. Motorlu Testere Cevapları

 3. paylasim Icin TŞk Ler
  29 Şubat 2008
  #2
 4. paylaşım için saolll
  30 Mart 2008
  #3
 5. Bilgi için teşekkürler.:)
  6 Eylül 2008
  #4
 6. testereler çok tehlikeli icatlar. s@0L
  30 Mart 2009
  #5
soru sor

Motorlu Testere

Alakalı Aramalar:

 1. Stıhl ilk neyi üretti alet olarak