MonİtÖr

İsimli konu WH 'Bilgisayar' kategorisinde, Kyren üyesi tarafından 1 Mart 2008 tarihinde yazılmıştır. MonİtÖr hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. MONİTÖR

  Temel bileşen parçası bilginin görüntülenmesini sağlayan alan. İki tür ekran tipi vardır bunlar.

  Tüplü (CRT)

  Görüntü porselen bir tabakanın üzerine gönderilen ışın demetinin parçalanması ile oluşan ışıktan oluşur. Çalışma prensibinde mekanikte vardır. Görüntü oluşma biçimi bir ışın demetinin ekranı sağdan sola ve yukardan aşağıya doğru taraması ile gerçekleşir. Bu hareketten dolayı ortaya Dikey Tarama (vertical) ve Yatay Tarama (horizontal) kavramları çıkar. Bir tüp için bu Tazeleme (refresh rate) değerleri büyük önem taşırlar. Bir diğer önem taşıyan nokta ise (Doth) Monitör Nokta Aralığı’dır. Her bir ışık hücresinin bir birine olan uzaklığıdır. Tüm bu değerlerin yüksek olması monitörün kalitesini artıran etkenlerdir.

  Kaliteli bir monitörün sahip olması gereken değerler.
  Dikey Tarama : 75 Hz veya daha üssü
  Yatay Tarama : 45 Hz veya daha üssü
  Nokta Aralığı : 0.27 mm veya daha altı
  Likit (LCD): Görüntü likit bir ekran üzerinde iki noktanın kesişmesi ile ortaya çıkar. CRT monitörden temel farkları şunlardır.

  Avantajları
  • Çok ince ve hafiftirler.
  • Tam düz kare ekrandır. Köşelerde görüntü kaybı olmaz.
  • Görüntü her noktada özgün oluşturulduğu için maske bozulması olmaz.

  Dezavantajları
  • Pahalıdır
  • Yatay Tarama, Dikey Tarama yoktur denecek kadar farklı bir yöntemle oluşturulur. Bu nedenle CRT monitöre nazaran görüntüdeki değişiklikler yumuşak bir kayıyor görünümü verir.
  • Görüntü CRT monitör kadar net değildir. %0,15 defoya sahip olmaları normaldir. Zamanla noktacıklarda tahribatlar oluşabilir.
  1 Mart 2008
  #1
 2. MonİtÖr Cevapları

soru sor

MonİtÖr