Modem güvenliği için çok önemli ipuçları

İsimli konu WH 'Network ve İnternet' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 31 Mayıs 2018 tarihinde yazılmıştır. Modem güvenliği için çok önemli ipuçları hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  [​IMG]


  TP-Link uzmanları, kullanıcıların çok kolay uygulayacakları modem güvenlik önlemlerini açıkladı. Birkaç adımda modemleri siber saldırılara karşı güvenli hale getirmek mümkün.

  TP-Link, her geçen gün bir yenisi eklenen siber saldırılara karşı modemleri güvenli hale getirmenin önemine dikkat çekiyor. Modemler içinde yer alan yonga setlerinde (chipset) açıklar olabildiğini ve siber saldırganların bu açıklar yoluyla çeşitli tehditler oluşturduğunu belirten TP-Link uzmanları, çok basit bazı önlemlerle bu saldırılara karşı modemleri güvenli hale getirmenin mümkün olduğunu söylüyor.

  Artık hemen hemen her evde ve ofiste yer alan modemlerin, günlük hayatın vazgeçilmez araçları haline geldiğini belirten uzmanlar, her internet bağlantısı için gerekli olan bu aygıtların siber saldırganların da hedefi haline geldiğini vurguluyorlar. Büyük üreticilerin bu saldırılara karşı ürün güvenliği için sürekli çalıştığını ve önlemler geliştirdiğini söyleyen TP-Link uzmanları, kullanıcıların basit bir şekilde alabileceği önlemleri şöyle sıralıyorlar:

  Modem ve/veya yönlendiricinin (router) en güncel yazılımı kullanması çok önemli. Bu nedenle kullanıcılar cihazın güncel yazılımı kullandığını ara sıra kontrol etmeli ve yazılım güncellemesini yapmalı. Çünkü üretici firmalar bu tür açıklara karşı sürekli güncellemeler yayınlıyorlar.

  Kullanıcılar genellikle WiFi kullanıcı adını ve şifresini değiştirse de modem arayüzdeki isim ve şifreyi değiştirmiyorlar. Bu da modeme dışarıdan erişimi ve müdahaleyi çok basit ve engelsiz bir hale getiriyor. Bu nedenle kullanıcılar mutlaka modem arayüzüne erişimde kullanılan kullanıcı adı ve şifresini değiştirmeliler ve daha güvenli bir şifre oluşturmalılar.

  Modem ve/veya yönlendiricilerin uzaktan yönetim özelliğinin kapalı olması, güvenlik açısından son derece önemli. Eğer kullanıcı için çok gerekli değilse Uzaktan Yönetim’in kapatılması uzmanlarca öneriliyor. Böylece saldırganlar herhangi bir yerden modeme kolayca erişemeyecekler. Kullanıcılar modem arayüzünden bu özelliği kapatabilirler.

  Modem ya da yönlendiricisinin saldırıya uğradığını düşünen bir kullanıcının ise yapması gereken, öncelikle cihazı fabrika ayarlarına getirmek için reset’lemek olacak. Modem ya da yönlendirici reset’lenerek fabrika ayarlarına getirildikten sonra yukarıda sıralanan önlemler adım adım izlenerek cihaz tekrar güvenli hale getirilmeli.
  31 Mayıs 2018
  #1
 2. Modem güvenliği için çok önemli ipuçları Cevapları

 3. Bonushood en çok kazandıran, etkinlik ve paylaşım sitesi Bonushood2.com
  26 Ekim 2019
  #2
soru sor

Modem güvenliği için çok önemli ipuçları