Mızıkçı Kirpi

İsimli konu WH 'Hikayeler' kategorisinde, "..melekmi cadımı.." üyesi tarafından 3 Mart 2011 tarihinde yazılmıştır. Mızıkçı Kirpi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Mızıkçı Kirpi


  [​IMG]


  Bir anne tavşan üç yavrusu ile bir kovukta yaşarmış.Anne tavşan yiyecek bulmak için kovuktan çıkmış.Yavrularına da kovuğun kapısının yanına çıkarmış. Kovuğun önündeoynamalarını söylemiş.Üç yavru tavşan kovuğun önünde durmaktan sıkılıp oyun
  oynamaya başlamışlar.
  Küçük bir kirpi yanlarına gelmiş.Üç yavru tavşanın oyunlarını uzaktan izlemiş. Sonra yanlarına gelmiş.:
  -Sevgili tavşan kardeşlerim!Günaydın!İyi oyunlar! Ben sizin komşunuzum.Şu kovukta annemle birlikte kalıyoruz.Annem yiyecek bulmaya gitti.Ben de sizin gibi dışarı çıktım.Sizi görünce yanınıza geldim.Ben çok oyun bilirim.Beni de oyuna alın,birlikte oynayalım.Size bildiğim bütün oyunları öğretirim,demiş.
  Yavru tavşanlardan biri:
  -Annemiz,tanımadıklarınızla oynamayın.Onların verdiği yiyecekleri alıp yemeğin.,dedi.Ancak siz bizim komşumuzmuşsunuz.Biz seni tanımıyoruz ama belki de annemiz sizi tanıyordur.İyi komşuluğumuzu göstermek için sizi oyuna alacağız.Ancak mızıkçılık yaparsanız oyundan çıkarırız,demiş.
  Üç yavru tavşan ile küçük kirpi önce saklambaç oynamışlar.Sonra köşe kapmaca oynamaya başlamışlar.Küçük kirpi "ebe"oldum diye kızmış.Dikenlerini kabartmış. Yavru tavşanlara batırmış. Yavru tavşanların canları çok acımış.
  Küçük kirpi oyunun kurallarına uymadığı,mızıkçılık yaptığı için oyundan çıkarılmış.
  Üç yavru tavşan her gün kovuktan çıkarmış.Kendi aralarında el bende,koşmaca,mendil kapmaca oynarlarmış.Mızıkçı kirpi de oyuna katılmak istermiş;ancak onu oyuna almazlarmış.
  Yavru tavşanlar bir gün yine oyun oynuyorlarmış.Küçük kirpi yanlarına gelmiş:
  -Geçen günkü davranışım çok yanlıştı. Oyunun kurallarına uymadım.Yanlış bir davranış gösterdim.Üçünüzden de özür diliyorum.Bundan sonra mızıkçılık yapmayacağım. Oyunun kurallarına uyacağım.Ne olur beni de oyuna alın!Birlikte oyun oynayalım,demiş.
  Özür dilediği içinyavru tavşanlar,mızıkçı kirpiyi affetmişler.Onu oyuna almışlar.İlk önce sesle eşya bulma oyunu sonra da köşe kapmaca oynamışlar.Küçük kirpi o günden sonra oynadıkları her oyunun kuralına uymuş.Hiç mızıkçılık yapmamış. En çok "köşe kapmaca "oyununu sevmiş.Oyunlar için birde şiir yazmış. Okuyun bakalım şiiri beğenecek misiniz?

  KÖŞE KAPMACA

  Gel arkadaş oynayalım
  Kaydıraklardan kayalım.
  Bu kara yel rüzgarında,
  Çift uçurtma uçuralım.

  Çağır gelsin arkadaşlar.
  Neşe dolsun salıncaklar.
  Birdir bir de oynayalım.
  Bugün oyuna doyalım.

  Saklambacı unutmayın.
  Ona da zaman ayırın.
  Köşe kapmaca ,körebe,
  Elim deydi sana sobe.

  Mızıkçılık yapmak yok
  Kurallara uyalım.
  Bundan sonra biraz da
  Yakan top oynayalım.

  Müfit AKSAKAL
  (Üzülme Öğretmenim,İstanbul 2001)
  3 Mart 2011
  #1
 2. Mızıkçı Kirpi Cevapları

soru sor

Mızıkçı Kirpi

Alakalı Aramalar:

 1. mızıkçı ile ilgili hikaye

  ,
 2. yavru tavsanlar

  ,
 3. mızıkcı ile ilgili hikayeler

  ,
 4. mızıkcı ile ilgili hikayeler kısa