Milli Savunma Bakanı Akar, dünkü Libya ziyareti sonrasında Gelibolu Fırkateyni'nde açıklamalarda bul

İsimli konu WH 'Dünya' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 15 Haziran 2021 tarihinde yazılmıştır. Milli Savunma Bakanı Akar, dünkü Libya ziyareti sonrasında Gelibolu Fırkateyni'nde açıklamalarda bul hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  İtalya ziyareti sonrası Libya’ya geçen Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün Libya Görev Grup Komutanlığını ziyaret etti. Bakan Akar, daha sonra helikopterle Libya açıklarındaki TCG GELİBOLU fırkateyninde açıklamalarda bulundu, personelle bir araya geldi.

  TCG GELİBOLU fırkateyninde faaliyetlere ilişkin bilgi alan ve talimatlar veren Bakan Akar, gemi personeli ile yemek yedi. Bakan Akar ve gemi personeli daha sonra A Millî Futbol Takımımızın İtalya ile oynadığı maçı seyretti.

  [​IMG]

  Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün İtalya’nın Sicilya Adası’nda İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ve İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini ile gerçekleştirdiği üçlü görüşme sonrasında Libya’ya geçti. Mitiga Havalimanında Libyalı ve Türk yetkililer tarafından karşılanan Bakan Akar, Libya Görev Grup Komutanlığını ziyaret etti.

  [​IMG]

  Ziyaret sonrasında helikopterle Libya açıklarındaki TCG GELİBOLU fırkateyninde açıklama yapan Bakan Akar, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde uluslararası alanda bir özne olduğunu belirterek etki ve ilgi alanı genişleyen Türkiye’nin bölgesel, küresel barış ve istikrar için önemli sorumluluklar üstlendiğini, bunları üstlenmeye devam ettiğini söyledi. Türkiye ve Libya arasındaki 500 yıllık kardeşlik bağlarına vurgu yapan Bakan Akar, “Libyalı kardeşlerimizin yanındayız” dedi.

  [​IMG]

  “Sizlerin Libya’daki varlığı kardeşliğimizin, dostluğumuzun ve dayanışmamızın en önemli nişanesidir” diyen Bakan Akar, “Türkiye Libya’da yabancı güç değildir” ifadesini kullandı.

  Libya’nın daveti üzerine Türkiye’nin ülkeye gelerek ikili anlaşmalara ve uluslararası hukuka uygun şekilde askerî, eğitim iş birliği ve danışmanlık faaliyetlerini yerine getirdiğini aktaran Bakan Akar, “Türkiye Libya’nın kendi kendine yetebilecek bir seviyeye ulaşması için gayret göstermeye devam ediyor. Libya birliklerinin uluslararası standartlara ulaşması için eğitim, yardım ve danışmanlık desteğine devam ediyoruz. Amacımız Libya’nın birliği, bütünlüğü, barış ve istikrarıdır” açıklamasında bulundu.

  [​IMG]

  ‘Tek Libya’nın önemine değinen Bakan Akar, sorunun Hafter ve destekçileri olduğunu söyledi. Bakan Akar, “Libya Libyalılarındır” anlayışı içinde Libya’nın yanında olmaya, onlara destek vermeye devam edeceklerini de kaydetti.
  15 Haziran 2021
  #1
 2. Milli Savunma Bakanı Akar, dünkü Libya ziyareti sonrasında Gelibolu Fırkateyni'nde açıklamalarda bul Cevapları

soru sor

Milli Savunma Bakanı Akar, dünkü Libya ziyareti sonrasında Gelibolu Fırkateyni'nde açıklamalarda bul