Michael Jackson

İsimli konu WH 'Biyografiler - Hayat Hikayeleri' kategorisinde, Belissima girl üyesi tarafından 19 Mart 2011 tarihinde yazılmıştır. Michael Jackson hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Michael Jackson  29 Ağustos 1958’de Amerika’nın Indiana eyaletinde doğan Michael Joseph Jackson, hemen hemen tüm yaşamı boyunca sahnedeydi. Henüz dört yaşındayken Jackson Five topluluğunun kurucu üyelerinden olmuştu, çok geçmeden şarkı söyleme görevini üstlenecekti.
  Sahnede şarkı söyleme ve dans hareketlerini James Brown’dan alıp geliştirdi, utangaç, sakin kişikliğini örten mutlak bir kendine güven yaratıyordu. Moton Records ile sözleşme imzaladıklarında 1968 yılının sonlarındaydılar. Aralarında liste başı olmuş "I Want You Back", "ABC", "The Love You Save" ve "I’ll Be There" parçalarının da bulunduğu ilk çalışmaları onun göze çarpan olgunluğu ile doluydu. Michael söylediği şarkılardaki aşk-meşk durumlarını ilişkilerini yaşamak için fazla genç olsa da, bütün bir ciddiyet ile gösteriler yaptı, büyük bir "soul" sanatçısının sahip olması gereken tüm özellikleri taşıyordu. Garip ama, onun o ham sesinde, daha sonraları çok arayacağı ama zor elde edeceği türden bir inandırıcılık, içtenlik vardı.
  1970’te MGM Records Jackson Five’a rakip olarak Osmonds’u tanıtmakla kalmayıp, 13 yaşındaki solist Donny Osmond’a bir 45’lik yaptığında Motown da şiddetli sancılarla buna yanıt verme gereğini hissetti. Michael Jackson’ın ilk solo çalışması ABD ve Birleşik Krallıkta (BK) bir numara olan baş ağrıtan ağıt "Got To Be There" oldu. Bobby Day’in rock’n’roll klasiği "Rockin’ Robin"in yeniden sunumu 1972 ABD listelerinde 2 numaraya çıkarken, ertesi sene film müziği "Ben" en yükseğe çıkmıştı.
  Motown, Jackson’ın tanınmışlığını esas alarak bir dizi acele albüm çıkardı. Genelde gençlerin ilgisine yönelik malzemeler kullanılmıştı. Çıkmmamış parçalardan da daha sonra ’80’lerde büyük kazanç sağlandı.
  ’70’lerin ortalarında Jackson Five’ın satışları düşmeye başladığında Michael’in solo kişiliği dimdik ayakta duruyordu. Topluluk 1976’da bu sefer Jacksons adıyla yeniden doğuncaya kadar da Michael yeteneklerini korumaya devam etti. Hayranlarının karşısına müziklerini yaparken de Quincy Jones ile ortak çalıştığı "The Wiz" isimli müzikalde bir başrol ile yeniden çıkan Jackson’ın bu yeni tanışıyla çalışmalarının sonraki halkası ise Jones’ın 1979’da çıkardığı, yetişkin bir Michael Jackson’ı dünyaya ilk kez tanıtan başarılı bir soul koleksiyonu, "Off The Wall" olacaktı. Bu yeni çıkışında eskinin söz esnekliğini korurken üzerine olgunluk ve ciddiyet ekledi. BK ve ABD’de listelerin üst sıralarına tırmanan bu albüm iki de 45’lik sahibiydi: Grammy ödüllü "Don’t Stop ’til You Get Enough" ve "Rock With You".
  Michael, ’81 yazında listebaşı olacak on bir yıllık şarkı "One Day In Your Life"ı yeniden piyasaya sürerek Jackson’ın ticari yönünden faydalandı. Bu solo başarısından sonra da, basın-yayında onun özel yaşantısına yönelik dedikodular artarken, Jacksons ile turlamaya ve kayıtlar yapmaya devam etti. Onun görüntüsü daha çok çocukluğuna tıkılı kalmış biri olarak çiziliyordu, oyuncaklar ve evcil hayvanlarla çevrili, gerçek dünyanın olaylarından uzak...Bu görüntü 1982’deki hayal filmi "ET - The Extra Terrestrial"nin albümünde çalışmasıyla pekişti.
  Kayıt yasal karışıklıklar nedeniyle kısa sürede toplandıysa da Jackson bir Grammy daha kazanmasını bildi. 1982’de "Thriller", Jackson’ın Jones ile ikinci albümü, bütün zamanların ticari açıdan en başarılı çalışmalarından biri olmaya adaydı. Bu aynı zamanda başarılı 45’likler serisininde başlangıcıydı. Tanıtıcı vidyo ile desteklenince hedefteki kitlenin sınırları da genişlemişti. "The Girl Is Mine", Paul McCartney ile yapılan bir çalışma, yeni bir tarzın ve aynı zamanda durmak bilmeyen ve kıtalararası bir numara olarak rakip sanatçılardan da bir çok çalışmanın gelmesine ortam sağlayan "Billie Jean"ın habercisi nitelikteydi.
  Onunla birlikte çıkan klip de aynı şekilde özeldi. Jackson ilk kez bir dans ustası olarak tanınıyordu; hayatları kökünden değiştirebilen bir büyücü, bugünün dünyası dışında yaşayan karanlık biri. Sonra gelen "Beat It" de ABD listelerinde bir numaraya geçti ve Eddie Van Halen’ın sert gitar sololarıyla süslenmiş ve MTV müzik kanalında devamlı çalının ilk "kara" kayıt olma özelliğine kavuştu. Tanıtıcı filmi ile Jackson kendisini "West Side Story"nin sahne düzeninin de kullanıldığı bir sokak savaşının ortasında buldu. Yine de bu, daha ustaca işlenmiş Jackson’ı Cadılar Bayramı geçidine gönderen uzun metrajlı klip "Thriller" için yapılanların yanında hiç birşeydi.Hemen ardından beklentileri karşılamak için olsa gerek, o zamana kadar hiç bir vidyonun ulaşamadığı satış rakamlarına ulaşan, "The Making Of Thriller" (Thriller’ın Hazırlanışı) geldi.
  "Thriller" albümü ve ondan çıkan 45’likler Michael’a yedi Grammy ödülü daha kazandırdı, bu koşuşturmacada ayrıca Paul McCartneyile yapılan "Say Say Say" isimli çalışma ABD listelerinin 6 hafta boyunca tek bir numarasıydı. 1983’te bir içecek firması ile yaptığı kişisel maddi destek anlaşması tarihte yapılmışların en büyüğüydü. Hemen ertesi sene Jacksons topluluğunun "Zafer Turu"na katılımı da yine pop müzik tarihinde görülmemiş bir bilet talebini beraberinde getirdi.
  Michael daha şimdiden destansı bir kişiliğe bürünmüştü, çoğu destan gibi o da gizem ve merak içeriyordu. Bir dernek onun Mesih olduğunu duyurdu; deri rengini beyaz yapmak için ilaçlar aldığı söyleniyordu; iddialara göre görünüşünü değiştirmek için geniş çaplı ameliyatlar geçiriyordu; yaşlanmayı engelleyebilmek için özel bir odada uyuduğu altyazısıyla fotoğrafları basıldı.
  Michael Jackson 1985’te "Afrika için ABD" isimli yardım kampanyasının resmi müziği, bir başka uluslararası bir numara, "We Are The World" parçasının yapılmasını ve sahnelenmesini üstlendi. John Lennon ve Paul McCartney’in haklarını da barındıran ATV Müzik’i satın almak için 47.5 milyon dolar harcaması eski ortağıyla ilişkilerine büyük sekte vurdu.
  Aynı yılın sonlarında sadece Disneyworld eğlence parkında gösterilen özel efektlerle süslü "Captain Eo"da rol aldı, ayrıca öz yaşamöyküsünü kaleme almayı düşündüğünü duyurdu. Quincy Jones ile yapılan bir başka ortaklık "Bad"in kayıtları sonunda 1987’de piyasaya sürülürken, kitabın yazılması ertelendi. "Bad" albümünde aralarında albüme ismini veren ve klibiyle de yeniliklere imza atan parçanın da bulunduğu beş ABD bir numarası vardı.
  Önceki işlerine kıyasla başarısızdı, yine de, çok milyonlu satışları bile "Thriller"ın destansı başarısından sonra tatmin edici bulunmuyordu. Müzikal açıdan bakıldığında "Bad" kesinlikle yeni sayılmazdı, kulağa hoş gelen bu ritmleri Quincy Jones ile yapılan daha önceki iki albümden sadece görünüşte farklıydı. Yorulmak bilmeksizin Jackson büyük ölçekle çalışmaya devam ediyordu. "Bad"in tanıtımı için uzunca bir dünya turunda verdiği konserlerde kullandığı şaşırtıcı görsel efektler ile kliplerindeki havayı yakalamayı hedefliyordu. Aynı zamanda yazdığı öz yaşamöyküsü, öyle ya da böyle biraz kişisel ve sanatsal iç görünüşü içeren Moonwalker, beraberindeki, öbür dünyalı Michael Jackson’ı tanıtan film kadar çekici olmadı.
  Uzun süre beklenen "Dangerous" 1991’de gelip listeleri şöyle bir tarttı. Dans kökenli popun tanıtıldığ, bir çok parçasında Teddy Riley’in de imzasının bulunduğu bir çalışma oldu. O tatlı popun yerişne sivriltilmiş, sert bir tarz gelmiş olsa da "hata yapamayan" Michael Jackson müziği hala göze çarpıyordu. Serbest bir çalışma düzeni izleyerek yapacağı her yeni çalışmanın çılgın bir toplulukça izlenip sevileceğini garantilemişti.
  Sonuç olarak "Black Or White" 45’liği denizaşırı bir başarı kazanarak ABD listelerinde yedi hafta bir numarayı işgal etti. 1992’ye kadar röportaj tekliflerini reddetmesi, basın-yayının onu bir hayal kahramanı, diğer insanlardan farklı biri olarak tanıyıp yanıtmasına neden oldu. 1992 yılında Oprah Winfrey ile yaptığı bir görüşme ile bu görüntüyü silmek istedi ve bir derece başarılı oldu. İzleyenlerin onun eğlenceli yanlarını tanıdıkları, gizli yönlerini öğrendikleri ve tüm dünyada yayınlanan bu gösteri ile Jackson’ın tanınmışlığı zirveye çıkmıştı. Ardından bomba patladı, Jackson’ın genç arkadaşlarıyla cinsel ilişkiye girdiği yolundaki haerlerle basın-yayın heyecanlı anlar yaşadı.
  Uzak Doğu turnesindeyken evi polis tarafından basıldı, birçok gösteriyi iptal etmek zorunda kaldı. Sonuçta bir ceza çıkmadı, 1993 Kasım’ına doğru Jackson’ın ABD’yi terk edip saklı bir yaşam ikinci kez adım atmasıyla ortalık sakinleşmeye başlamıştı. Ayrıca ağrı kesicilere bağımlılığını ve tedavi aradığını da itiraf etti. Bunun ardından Jackson’ın uzun soluklu maddi destekçisi içecek şirketi bu artık yıpranmış yıldızla olan anlaşmadan çekilme kararı aldı. Mayıs 1994’te belki de bozuk görüntüyü toparlamak için Lisa Marie Presley ile evlenmesi ile yeniden gündeme gelen Jackson hakkında basın-yayının bildiği, bilmek istediği daha çok şey oldu. 19 aysüren bu evlilik, hasarlı ününün yaralarını sarmak için yapıldığı yolundaki iddiaları haklı çıkarırcasına ani noktalandı.
  Tanınmışlığını "HIStory: Past, Present And Future (Geçmiş, Bugün ve Gelecek)" ile yeni bir kılıfa sokmayı başardı. İki eserden oluşan setin bir yarısı onun geçmişteki büyük parçalarına, öteki yarısı ise son çalışmalarına ayrılmıştı. Şarkı sözü açısından yeni çalışmalar epey kuvvetliydi., Jackson zekice bir hareketle oluşturtulan bir forumda eleştirileri dinledi. Müzik açısından yeni tohumlar ekmese de seste ferahlatan bir çeşitlilik vardı, ve her zamanki gibi çok cilalıydı. Bu geri dönüşün bir başka sonucu olarak 1996 BK’ın BRIT ödüllerinde sahne aldı. Jackson sahnede Mesih beyazına bürünmüş, çocukları severken, haranlarınca çevrelenmişken, Pulp topluluğundan Jarvis Cocker ile tatsız olaylar yaşandı. "Blood On The Dancefloor - HIStory In The Mix", yeniden sunumların toplandığı ve yeni bir numara 45’liklere ortam hazırlayan bir koleksiyon oldu. Son çalışması "Invincible" yine bir "ortaya çıkış" oldu.
  Tanıtım amaçlı konserlerin 250 ila 4000 dolar arasında değişen bilet fiyatları dahi son zamanlarda görülmemiş cinsten bir coşkunun oluşmasını engelleyemedi... Öyle görünüyor ki, tüm cinsel sapıklık iddialarına ve daha çok Debbie Rowe ile (1999 Ocak’ta sona eren) evliliğini esas alan düzenli basın-yayın saldırılarına ve bu evlilikten olan iki çocuğa karşın hayranları "Popun Kralı"na bağlılıklarını sürdürmeye kararlılar.


  Diskografi
  2001
  Greatest Hits: HIStory Vol. 1 Invincible
  1997
  Blood On The Dancefloor
  Stranger In Moscow
  1996
  They Don’t Care About Us
  1995
  HIStory: Past, Present And Future Book 1 Scream
  You Are Not Alone
  Gone Too Soon
  Who Is It
  Will You Be There
  1992
  Heal The World
  In The Closet
  Jam
  Remember The Time
  1991
  Black Or White
  Dangerous
  1988
  Moonwalker
  1987
  Bad
  1982
  Thriller
  1981
  One Day In Your Life
  1979
  Off The Wall
  1972
  Ben
  Got To Be There

  [​IMG]
  19 Mart 2011
  #1
 2. Michael Jackson Cevapları

soru sor

Michael Jackson