Merkez Ağırlıklı Ölçüm Hakkında - Fotoğrafçılık Terimleri

İsimli konu WH 'Hobi Forumları' kategorisinde, "..melekmi cadımı.." üyesi tarafından 10 Temmuz 2011 tarihinde yazılmıştır. Merkez Ağırlıklı Ölçüm Hakkında - Fotoğrafçılık Terimleri hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Merkez Ağırlıklı Ölçüm Hakkında - Fotoğrafçılık Terimleri


  Görüntünün orta kısmındaki ışığa diğer kısımlardaki ışıktan daha fazla ağırlık veren bir poz ölçüm sistemi. Genellikle vizörün ortasındaki büyük bir daire ile ağırlık verilen kısımın sınırları belirlenir.

  KAMERA POZ ÖLÇÜM MODLARI

  Kamera Çekim Modları ve Poz Ölçüm Modları D-SLR kullanmaya yeni başlayanlar için üzerine ciddi oalrak egilinmesi gereken ve alıştırma gerektiren konudur.

  Çekim Modu ve Poz Ölçüm Modu arasındaki ayırımı şu şekilde belirtelim:

  zu3Çekim Modları: Diyafram Öncelikli, Enstantane Öncelikli, Manuel, Program (P), Tam Otomatik, imalatçının tasarımına göre yerleştireceği: yaratıcı modlar olarak da adlandırılan: Portre, Manzara, Makro, Spor / Hareketli konu çekimi, Gece Çekimi vs modlar bulunmaktadır.

  Poz Ölçüm Modları: Diyafram ve Enstantane Öncelikli, Manuel Çekim Modlarından herbirisi ile ayrı ayrı tercihinize göre kullanabileceğiniz Genel Okuma (Alan Ölçümü), Merkez Ağırlıklı (Ortalama) Ölçüm, Nokta Ölçümü ‘dür. Makine imalatçısına ölçüm modlarına göre terimler ve sembolleri farklılık göstermekle birlikte biz genel olarak kullnılanları yazımız içinde belirteceğiz.

  Program (P), Diyafram Öncelikli (Canon AV / Nikon A) veya Enstantane Öncelikli (Canon TV / Nikon S) Çekim Modlarında az veya fazla pozlanmış bir foroğraf elde ettiyseniz büyük olasılık ölçüm modunu yanlış ayarladınız veya poz telafisinde değiştirmiş olduğunuz öbnceki değerde makineniz unutulmuş demektir.

  Kamera Poz Ölçüm sisemleri manzara veya objedeki parlaklık miktarını yani yansıyarak gelen ışığı ölçmeye dayalı çalışırlar. Bununla birlikte, eğer ölçüm modu doğru seçilmemişse kamera yanlış ölçüm yapacaktır. Sembollerin yanındaki resimlerde kamera her bir farklı ölçüm modunda poz değerini belirlemek için gösterilen kırmızı bölgelerden gelen değerleri dikkate almaktadır. Kırmızı ton ne kadar fazla ise o bölge daha fazla ağırlığa sahiptir.

  10 Temmuz 2011
  #1
 2. Merkez Ağırlıklı Ölçüm Hakkında - Fotoğrafçılık Terimleri Cevapları

soru sor

Merkez Ağırlıklı Ölçüm Hakkında - Fotoğrafçılık Terimleri