Menopoz Döneminde Nasıl Beslenmeliyim?

İsimli konu WH 'Estetik Ve Diyet' kategorisinde, Merve Diyet üyesi tarafından 25 Haziran 2018 tarihinde yazılmıştır. Menopoz Döneminde Nasıl Beslenmeliyim? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Kadınların dönüm noktası dönemlerinden biri de ergenlikten sonra menopoz dönemidir. Büyük hormonsal değişimlerin meydana geldiği bu dönem her kadında farklı tepkilerde nüksedebilir. Bu dönemdeki kadınlarda ani terleme, ateş basmaları, sinir kontrol zayıflığı, halsizlik, unutkanlık ve depresyon gibi etkiler baş gösterir. Bu etkilerin tetiklenmesi veya ilerlemesi beslenme alışkanlıklarıyla birebir ve dolaylı yoldan etkilidir. Kadınların hormon yapısına göre 40 – 45 yaşlarında başlayan menopoz döneminde beslenme alışkanlıklarını düzenlemek için diyetisyen desteğine başvurabilirsiniz. Vücudumuzda yaşanan bu köklü değişimler beraberinde hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Kemik erimesi, kalp hastalıkları ve psikolojik rahatsızlıkların etkilerini azaltmak için de yine yediklerimize dikkat etmemiz gereklidir. Menopozun etkilerini arttıracak gıdalardan uzak durmalı ve bu süreci en iyi şekilde geçirmelisiniz.

  Kontrolsüzce beslenmenin neticesi fazla kilolar!

  İstemsizce tüketilen besinler sizi istemediğiniz bir hale getirebilir. Hormonsal değişimlerden kaynaklı olarak yemek yeme alışkanlıklarınız da değişimler meydana gelecektir. Asla yemem dediğiniz gıdalar bile iştahınızı kabartabilir. İçinizdeki bu isteği durduramadığınız için fazla kilolar kapıda sizleri bekliyor olacak. Menopozdan dolayı metabolizma hızınızda normal değerlerin altına düştüğü için yediğiniz içtiğinizi eritemez hale getir ve fazla kilolarınıza merhaba demek zorunda kalırsınız. Menopoz semptomlarını hafifletecek ve bu süreci daha rahat bir şekilde geçirmenizi sağlayacak besinler tüketmelisiniz.

  Fazlalıklardan Kurtularak Eksiklikleri tamamlayın!
  Ne yemeli? Ne yememeliyiz? Menopozun etkileri ve istemsizce bize kattıklarını bir kenara bırakarak aslında nelere dikkat etmemiz gerektiğine değinelim. Protein, mineral, kalsiyum, karbonhidrat ihtiyaçlarını es geçmeyelim. Kemiklerin çıt kırıldım olduğu bu dönemde kemikleri güçlendirmek için bol kalsiyum ve d vitamini almalısınız. Kalsiyum için süt ve süt ürünleri ağırlıklı olarak tüketirken d vitamini için her gün güneşlenmeniz size fayda sağlayacaktır. Orta yaşlarda belki de zevkle tükettiğiniz keyif kahvelerinden kurtulmanız veya azaltmanız gerekebilir. Çünkü kahve kemik erimesini hızlandırdığından dolayı bu alışkanlığınızı köreltmeniz ve kahve içme sıklığınızı azaltmalısınız. Sağlıklı bir yaşam için sigara ve alkol kullanımını azaltmalı veya hiç kullanmamalısınız. Sigara ve alkolde kemik erimesini arttıran bir diğer etkendir.

  Ne Yemeli?

  • Kuru baklagiller (bulgur, çavdar, arpa, mercimek, bezelye, tam tahıllı gevrek, mısır unu vb.)
  • Deniz mahsulleri

  • Süt ve süt ürünleri (yoğurt, ayran, kefir vb.)

  • Beyaz et ağırlıkta tüketilmelidir.

  Hazır gıdalar ve işlenmiş besinlerden uzak durarak menopoz döneminde yaşadığınız sıkıntıları en aza indirgeyebilirsiniz. İstanbul ve Esenkent diyetisyen arayışında çözüm ortağınız olacak Merve Kalelioğlu, sizlere bu süreçte özel bir program hazırlayarak yaşam kalitenizi arttırmaktadır.

  Beslenme alışkanlıklarını düzenleyip bu süreci egzersiz ve spor ile desteklediğiniz zaman kadınlar için sıkıntılı geçen bu süreci iyileştirebilirsiniz. Büyükçekmece diyetisyen tavsiyesinde sizlere sunabileceğimiz Merve Kalelioğlu’nun yönetici diyetisyen olarak görev yaptığı Merve Diyet beslenme ve danışmanlık merkezinden menopoz döneminde beslenme ile ilgili yardım alabilirsiniz.

  Kaynak: https://www.mervediyet.com/menopoz-doneminde-nasil-beslenmeliyim/
  25 Haziran 2018
  #1
 2. Menopoz Döneminde Nasıl Beslenmeliyim? Cevapları

soru sor

Menopoz Döneminde Nasıl Beslenmeliyim?