Mazhar Fuat Özkan

İsimli konu WH 'Sanat' kategorisinde, spartakus üyesi tarafından 14 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. Mazhar Fuat Özkan hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Her sey Mazhar Alanson ile Fuat Güner'in tanismasiyla basladi.Bu tanisma ise soyle oldu:Yil 1965-66 gibiydi.O zamanlar Beatles'in yeni albumü çikmisti.Fuat Güner pasajda yürürken bu albümü Mazhar Alanson'un elinde görmüstü ve beraber dinleyebilir miyiz diye sormustu..Mazhar A. bunu kabul etmis ve tanismalari boyle olmustu...Daha sonra ilk gruplari kurulur:KAYGISIZLAR...Ali Serdar, Ender Arol , Semih Oksay, Mazhar Alanson, Fuat Güner, Cenap Kiyikoglu, Mithat Danisan,(Panço Mithat ve Baris Manço'yla da calisildi ); bunlar KAYGISIZLARI'IN elemanlariydilar. Sonra IP UCU BESLISI diye bir grup daha kuruldu. Galip Baransu(keyboardcu) da onlara katildi.Woodstock Festivali'nden sonra, 67-68 tarihlerinde plak doldurmaya Almanya'ya giderler fakat festivali görünce plak doldurmayi falan birakirlar. Plak sirketi onlari Almanya'da ariyorken , onlar festival sevdasindaydilar.KAYGISIZLAR gurubunu kurduktan sonra ilk profesyonel çalismalari Erdek'te Golf Kulübü'nde oldu.Fuat Güner bu is için evden kaçtigini daha sonra ki röportajlarinda söyle açiklar: Bir ay çalmaya gidiyorduk. Siniftan çakmisim, babam, annem kesecekler beni, o durumdayiz.Ben de birakmayacaklarini bildigim için, geceden gitari bahçeye gizleyip,sabah bir not birakip kaçtim. Evden ilk kaçisim, o zamanlar için büyük hadisedir bu. Çildiriyorlar.Sonra gelip beni buluyorlar.Demek burda çalisiyorsunuz, himm!gibi durumlar oluyor. Sahneye bir çikiyoruz, sahnenin altinda Kaygisizlar yaziyor. Bizden önceki gurubun adi da Kaygisizlar -Ankarali bir gurup-, onlar birakmislar.Dans müzigi yapmaya gidiyoruz, dört saatligine, fakat elimizde 10 parça var. 10 parçayla 4 saat çalinir mi? Summer time çaliyoruz, yarim saat sürüyor. Bitmeyen Summer Time, Bitmeyen Besamme Mucho'lar var. Böyle olmayacagini anladigimiz için biz dört günde seksen parça yaptik.Bu arada sözlerini nasil ezberlediniz diyeceksin, ne ezberlemesi, atiyoruz,ingilizce disindakilerin hepsini salliyoruz....1970 yilinda Ergin Bener ile tanisirlar(Yonca Plak sirketinin sahibi). "Ya çocuklar siz çok iyi söylüyorsunuz, harikasiniz, fakat Türkçe söylemeniz lazim, ingilizce Türkiye'de olmaz" der ve beyinlerini yikamak için de Mazhar Alanson ile Fuat Güner'i Mavi Yolculuga çikartir. Mazhar A. da o zaman Devlet Tiyatrosunda okumaktadir. O Türkçe yazmaya baslar.Onlar,o zamandan beri Türkçeyi güzel söyleme (prozodi) çalisirlar.


  ::::Özkan Ugur'un Aralarina Katilmasiyla "MFÖ" ::::
  Özkan Ugur 1970 senesinde katildi.Grubun davulcusu size bir arkadas getirdim der ve onu herkesle tanistirir. Pembe yanakli, 15 yasinda bir çocuktur daha..çok iyi bas çaliyor, sarki da söylüyordu... Hep üç ses çalisirdilar(Semih Oksay-Fuat Güner,Mazhar Alanson). Daha sonra Semih O. gruptan ayrilir.Mazhar ile Fuat kalir.Fakat söyle bir sorun vardi,onlarin bascisi zaten vardi.O(Sadik-Bas Gitar çalan-) beraber gitmeyecegini anlayinca ayrildi.1970'lerde MAZHAR-FUAT-ÖZKAN üçlüsü beraber çalismalarina ragmen grup hala MAZHAR-FUAT adindaydi.Ve bu ikili 10 parçalik "TÜRKÜZ TÜRKÜ ÇAGIRIRIZ"adinda LP çikartti.Sonra üniversiteler askerlikler geldi geçti.Üçlü Ajda Pekkan'a ve Sezen Aksu'ya beraber vokal yapti.O zaman Jeyan adinda bir kiz da onlara katiliyordu.Mazhar ile Fuat bir iki sene görüsemedi. Özkan o arada askerdeydi.Fuat,Ferhan Sensoy'un Sahlari da Vururlar oyununun müzigini besteledi.Özkan askerden geldiginde yine Ferhan Sensoy'un bir oyunun müzigini Fuat ile besteledi hem de ikisi de oyunda rol aldi(Kahraman Bakkal Süpermarkete Karsi).MFÖ ayaklarinin üstünde durmaya Ajda Pekkan'dan aldiklari vokal parasinin Fuat tarafindan sütüdyoya harcanmasiyla basladi.Bundan sonra sicagi sicagina yasanan olaylari Fuat Güner söyle açikliyor:"Grupta kavga çikti tabii sen bizim paralari nasil verirsin diye, iyiki de yapmisim." Ondan sonra da Ele Güne Karsi adli albümleri çikar. Albüm patlama yapar.O sene kasete adini veren parca yilin sarkisi seçilir 1985 yilinda " Peki Peki Anladik ", 1986 yilinda " Vak The Rock ", 1987 yilinda " No Problem ", 1990 yilinda " Geldiler ", 1991 yilinda " Best of MFÖ ", 1993 yilinda " Agannaga " ve " Dönmem Yolumdan ",1995 yilinda Rock sound'u agirlikli " M.V.A.B "i çikarttilar.
  14 Kasım 2007
  #1
 2. Mazhar Fuat Özkan Cevapları

 3. paylaşım için saol.......
  15 Aralık 2007
  #2
 4. Paylaşım İçin Teşekkürler...
  19 Nisan 2008
  #3
soru sor

Mazhar Fuat Özkan