Manisa Hangi Bölgede?

İsimli konu WH 'İllerimiz' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 17 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır. Manisa Hangi Bölgede? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Manisa Nerede?, Manisa Hangi Bölgemizdedir, Manisa Hangi Bölgemizde Bulunur, Manisa Hangi Bölgede Yer Alır?, Manisa Hangi Coğrafi Bölgededir?


  [​IMG]
  Manisa Hangi Bölgede Harita

  Manisa ili coğrafi bölge olarakEge Bölgesi sınırlarında bulunmaktadır. Spil Dağı ile Gediz Nehri arasında, İzmir-İstanbul Karayolunun kuzeyinde, İzmir’e 36 km uzaklıkta bulunan Manisa, Ege Bölgesi’nin önemli şehirlerinden biridir. Homeros’a göre ilk yerleşimin, Truva Savaşları’ndan dönen Magnetler tarafından M.Ö. XIV. yüzyılda kurulduğu sanılmaktadır.

  [​IMG]

  Hitit, Aka, Frigya, Lidya, Hellen, Roma ve Bizans egemenliklerinde yaşayan Manisa’nın antik çağdaki adı Magnesia’dır. 1313 yılında Saruhanoğulları tarafından Bizanslı’lardan alınan şehrin adı Manisa olarak değiştirilmiş ve Beylik merkezi haline getirilmiştir. Bu uygarlıklara ait yeraltında ve üstünde birçok kalıntı günümüze kadar ulaşmıştır.

  [​IMG]

  Manisa ilçeleri, Ahmetli, Akhisar, Alaşehir, Demirci, Gölmarmara, Gördes, Kırkağaç, Köprübaşı, Kula, Manisa, Salihli, Sarıgöl, Saruhanlı, Selendi, Soma, Turgutlu

  [​IMG]
  17 Ocak 2017
  #1
 2. Manisa Hangi Bölgede? Cevapları

soru sor

Manisa Hangi Bölgede?