Madde bağımlılarına iş imkanı

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, !.::Elev4tioN_Z3r0::.! üyesi tarafından 29 Ocak 2010 tarihinde yazılmıştır. Madde bağımlılarına iş imkanı hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Gaziantep'te 25 Aralık Devlet Hastanesi bünyesinde kurulan Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) sayesinde ildeki hastalara yerinde tedavi imkanı sunulacak.

  İl Sağlık Müdürlüğünün ana koordinatörlüğünde, Gaziantep Üniversitesi, Büyükşehir Belediyesi, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve İŞKUR işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında kurulan AMATEM, 15 Şubatta açılacak.

  Hastaların tedavi sürecinden sonra tekrar topluma kazandırılması da amaçlanan proje kapsamında İŞKUR, hastaların mesleki beceri kazanmaları ve istihdam edilmeleri konusunda çalışmalar yapacak.

  İl Sağlık Müdürlüğü Akıl ve Ruh Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Rıza Çayırgan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hollanda'da MATRA Projesi adı altında yürütülen ve bağımlılıkta erken tanı modeli, kliniksel özellikleri ve faaliyetlerini kapsayan projenin Türkiye ayağının Gaziantep'te gerçekleştirildiğini belirtti.

  Hollanda'daki projeye, madde bağımlılığı tedavisi konusunda yüz yıllık geçmişe sahip sivil toplum örgütü TACTUS'un eğitimci kurum olarak destek verdiğini ve Sağlık Bakanlığının eş ortağı olduğunu belirten Çayırgan, şunları anlattı:

  “Hollanda'nın Nijmegen Belediyesi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi kardeş şehirler. O doğrultuda gelişen bu proje kapsamında 25 Aralık Devlet Hastanesi bünyesinde 15 yataklı bir AMATEM oluşturuyoruz, fiziki altyapısını kurduk. 15 Şubatta resmi açılışı yapacağız. MATRA Projesi kapsamında, Türkiye'de ilk defa bir AMATEM'e destek veriliyor. Bu model Gaziantep'te tutarsa diğer illerde de tedavi merkezi oluşturulacak.”

  AMATEM'de görev yapacak uzmanların Hollanda'da eğitim alacağını ifade eden Çayırgan, “Gaziantep'teki bu projenin 650 bin avro bütçesi var, bunu TACTUS karşılıyor. Bütçe eğitim amaçlı kullanılacak” dedi.

  “200 YATAKLI PSİKİYATRİ HASTANESİ AÇILACAK”

  Gaziantep'te son yıllarda madde bağımlılığının arttığını, bunların tedavi için Adana, Ankara ve İstanbul'a gönderildiğini, şehir dışına sevkin hastaların mağduriyetine yol açtığını ifade eden Çayırgan, şöyle konuştu:

  “Adana'ya sevk ettiğimiz hastalar her zaman yer bulamıyordu, 2-3 ay sonraya randevu alabiliyordu, gidiş-gelişte maddi sıkıntılar yaşıyordu. Şimdi hastalarımızı yerinde tedavi imkanımız olacak.

  AMATEM, alkol ve madde bağımlılarının erken teşhis ve tedavisinin sağlanmasını, tedavi sürecinden sonra sosyal destek terapileri ile tekrar topluma kazandırması sürecini içeriyor. Yılda 150 hastanın tedavi görmesi planlanıyor. Projenin süresi 3 yıl. Projenin sonunda bilimsel yöntemler ortaya konacak ve bir erken tanı, tedavi modeli oluşturulacak. 2011 yılında ilimizde 200 yataklı bir psikiyatri hastanesi açma düşüncemiz var. Daha sonra 15 yataklı AMATEM ya oraya entegre edilecek ya da hastanenin alt birimi olarak çalışmaya devam edecek.”

  Alkol ve madde bağımlılarının tedavi sürecinin zor olduğuna, tedaviyi öncelikli hastanın istemesi durumunda iyileşme şansının yüksek olduğuna işaret eden Çayırgan, tedaviden sonra topluma dönme aşamasının, sosyal destek ve istihdam edilmelerinin önemli olduğunu vurguladı.

  MATRA Projesi'nde tedavi sürecinin ve sonrasının bir bütün olarak ele alındığını ifade eden Çayırgan, İŞKUR'un tedavi sürecinden sonra hastalara mesleki beceri kazandırılması ve iş bulunmasına yönelik çalışmalar yapacağını kaydetti.
  29 Ocak 2010
  #1
 2. Madde bağımlılarına iş imkanı Cevapları

 3. adamın madde bağımlısı olması geliyo içinden :D
  4 Şubat 2010
  #2
 4. paylaşım için teşekkürler emeğine sağlık
  6 Şubat 2010
  #3
soru sor

Madde bağımlılarına iş imkanı