Mac OS X kullanıcıları dikkat

İsimli konu WH 'İşletim Sistemleri' kategorisinde, ensevgiliye üyesi tarafından 3 Mayıs 2006 tarihinde yazılmıştır. Mac OS X kullanıcıları dikkat hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Mac OS X kullanıcıları dikkat!
  Dün açıklanan ve en yüksek tehlike derecesine sahip olan güvenlik açığı bu kez Mac OS X kullanıcılarını etkiliyor. Geçici çözüm ve test uygulaması SDN'de. Zip dosyalarının işlenmesi sırasındaki bir hatadan kaynaklanan açık, kötü niyetli kişilere kullanıcıların sistemleri üzerinde istedikleri açık kapıyı sağlıyor. Açığın zip gibi çok kullanılan bir dosya türünde ortaya çıkması da açığı daha tehlikeli hale getiriyor. Bu açıktan öncelikli korunma yöntemi olarak, her zamanki genel geçer güvenlik kuralı olan şeyi yapmanız, yani güvenilir kaynaklardan gelmeyen zip dosyalarını kesinlikle açmamanız gerekiyor.

  Geçici çözüm
  Ancak bunu yaparak tam olarak tehlikeden kurtulmuş olmuyorsunuz, zira Safari tarayıcısı aracılığı ile güvenli olmayan siteleri ziyaret ettiğinizde bu açıktan otomatik olarak etkilenebilirsiniz. Safari'yi engellemek için “Open safe files after downloading” (Güvenli dosyaları indirdikten sonra aç) seçeneğini iptal etmeniz gerekiyor.
  Safari'den farklı bir tarayıcı kullanmak ise maalesef çözüm değil. Açığın, bütün yamaları yüklü, üzerinde Safari 2.0.3 ve Mac OS X 10.4.5 çalışan sistem için de geçerli olduğu tespit edilmiş durumda.

  Michael Lehn tarafından bulunan açıktan sisteminizin etkilenip etkilenmediğini anlamak için Secunia tarafından hazırlanan testi yapabilirsiniz:

  http://secunia.com/mac_os_x_command_execut...erability_test/

  Tehlike büyüyor mu?
  Apple kullanıcıları için bu açığın getirdiği tehlikeler bu kadarla da sınırlı değil ne yazık ki. Açığın bulunmasından sonra incelemelere devam eden uzmanlar, bu açıktan Apple Mail'in de nasibini aldığını buldular.

  Apple Mail 2 ve Mac OS X 10.4 yüklü sistem üzerinde yapılan başka bir test sonucu, Apple Mail'in de bazı durumlarda kullanıcıya sormadan bazı kodları kontrolsüz çalıştırdığı tespit edildi. Tıpkı Windows virüsleri gibi Mac OS X virüsleri de kendilerini e-posta aracılığı ile dağıtabiliyorlar.

  Ücretsiz e-posta yazılımı Mozilla Thunderbird ise bu açıktan etkilenmiyor

  SDN
  3 Mayıs 2006
  #1
 2. Mac OS X kullanıcıları dikkat Cevapları

 3. sagol :gozkırp:
  8 Temmuz 2006
  #2
soru sor

Mac OS X kullanıcıları dikkat