lütfen yardımcı olun

İsimli konu WH 'Uzmanına Sorun' kategorisinde, tezay üçüncü üyesi tarafından 27 Ağustos 2009 tarihinde yazılmıştır. lütfen yardımcı olun hakkında bilgi ve tartışmalar.

1. Ablam 8 ay önce beyin ameliyatı oldu ilaçlarına devam ediyor ama baş ağrıları devam etmekte pazartesi günü samsun on dokuz mayıs üniv.kontrolleri yapıldı sonuçlarına göre tümör tekrar yenilenmiş lütfen bana bu konuda bilgi verrmisiniz doktorumuz Uğur Türe hepsini temzilediğini söylemişti hocam çok zor bir durumdayız sonuç ne oalcak tekrar ameliyatmı oalcak tedavisi nedir?
    27 Ağustos 2009
  2. lütfen yardımcı olun Cevapları

3. Lütfen aşağıdaki soruları yanıtlayın:
    Ablanızın yaşı kaç?
    Beyin tümörünün olduğu raporda yazanları yazar mısınız
    27 Ağustos 2009
  4. ablamın yaşı 32, 8 yıldır tümör beyninde büyümüş ,migren tedavisi görüyordu ilaçları bir fayda sağlamıyordu son zamanlarda ellerde uyuşma, görme bozukluğu,algılayamama gibi şikayetleri artınca EEG çekildi ve 2009 şubat ayında öğrendik beyninde tümör olduğunu Yeditepe Üniv.Uğur TÜRE ameliyat yaptı çok başarılı geçti dedi pataloji sonuçlarıda temiz çıktı ikinci derece dedi doktorumuz ama üzernden 6 ay geçti şikayetleri bitmedi ablamın pazartesi konntrolleri yapıldı samsun 19 mayıs üniv. sonuçları tekrar tümörün oluştuğu sonucunu söylediler ve biz ablama daha bunu söyleyemedik psikolojisi çok bozuk bunu kaldırabileceğini sanmıyoruz çünkü ameliyatı çok büyük bir ameliyat geçirdi bilgim bu kadar cevabınızı bekliyorum... teşekkürler
    28 Ağustos 2009
  5. Tümörler iki gruba ayrılır: İyi huylular ve kötü huylular. İyi huylu tümörler tekrarlamaz. Maalesef ablanızın tümörü kötü huylu olmalı ki tekrarlamış. Ancak tümörlerin evreleme sisteminde 4 ya da 5 evresi bulunur ve evre 2 iyi bir evredir. Tümörün bulunduğu yere sınırlı olduğunu vücudun diğer bölümlerine yayılmadığını gösterir. Bu açıdan sevinebiliriz. Doktorunuzun önereceği yeni tedaviyi kabul etmelisiniz ki tümör tekrar bu erken dönemde temizlenmeye çalışılsın ancak bu işin zor olduğu açık (tümörün tamamen temizlenmesinin). Ancak ellerinden geleni yapacaklarına eminim. Geçmiş olsun.
    29 Ağustos 2009
  6. halk arasında dişi erkek diye iki gruba ayrılıyor bu tümörler öyle değil mi? doktor bunu anlayamıyormu ama ..?
    29 Ağustos 2009
  7. Hocam bir soru sormak istiyorum.
    Hiç kötü huylu kanserden insan kurtaran doktor arkadaşınız oldumu_?(!)
    Tıp ilerledi tıp ilerledi_ Bana bir grafik verme imkanınız varmı kurtulan varmı yaşayan varmı_?(!)
    İnadına doktor olup neden kurtulamadıklarını öğrenmek istiyorum.
    tezay üçüncü sizede geçmiş olsun. Benim bahsettiğim başka bir tür Akciğer Kanseri...

29 Ağustos 2009
  8. Oran veremem, çünkü ülkemizde tıbbi kayıtlar düzenli ve verimli şekilde kaydedilmiyor, ancak kötü huylu tümörler (kanser) den kurtulan onlarca hastaya şahit oldum ayrıca çok sayıda hasta erken yakalanınca kurtuluyor. Düzenli doktor kontrollerine giden insanların erken yakalanma şansı da artıyor.
    29 Ağustos 2009
  9. Hocam öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkürler..
    Bunu bir doktora sormak istemişimdir.
    Ailemde çoğu kişi akciğer kanserinden hayatını kaybetti.
    Hepsi de kemoterapiyle başladı. Sonra radyoterapi... Haplar ilaçlar serumlar vs.
    Kiminin sesi gitti, kimi yürüyemez oldu, vede en sonunda hayatlarını kaybettiler..
    Kemoterapinin yan etkileride cabası saç dökülmesi, bulantı kusma....
    Burda artık kanser olanlara ölecek gözüyle bakılıyor.
    Doktor bilmiyormu ilerleme durumunu, hastalar eziyet çekiyor.
    Tedavi olup yarı hayat yaşamakmı yoksa tedaviyi almayıp kısa yoldan gitmekmi...
    Açıkcası hiç kurtulan görmedim. Babamın koğuşundan nerdeyse hepsi kaybedildiler.
    Bu durum normalmi onu anlamıyorum.[kahretsin]
    29 Ağustos 2009
  10. Kanser çok zor bir durum. Allah kimsenin başına vermesin. Kanser vücudun normal hücrelerinin düzenli yapılarını kaybederek anarşik ve kontrol edilemez şekilde çoğalması ile meydana gelir. Bu nedenle tedavide hem kanser hücreleri hem de normal hücrelerimiz etkilenir. Kesin tedavisi olan birkaç kanser türü olmakla beraber sayısı yüzleri bulan çeşitte kanser türü bulunmaktadır. Ciltteki basit bir benin oluşturduğu melanomdan tutun, ağır akciğer tutulumu yapan akciğer, larinks, mide kanserine kadar geniş bir yelpazede değerlendirilir.

KAnser tanısı konduktan sonra hastaya "bunun kesin tedavisi yok evinize gidip ölüm vakti gelene kadar huzur içinde??? yaşayın" demek tıbbın felsefesi ile uyumsuzdur. Hekimlikte amaç kişiye sağlığını ve huzurunu korumasında ve sürdürmesinde yardımcı olmaktır.

Ama bu konuda hak veriyorum ki kemoterapi ağır bir tedavi. Bir sürü yan etkisi var. Ancak kansere karşı elimizdeki 3 tedavi yolundan biri. (Kemoterapi, radyoterapi, cerrahi). Benim önerim hastanın evresine, kanserin türüne, yayılımına göre karar verilmesinden yana. Hasta ağır evrede ve kötü bir kansere sahip ise kemoterapi yapmak hayatının geri kalanını daha da çekilmez hale getirebilir. Aile fertleri ve doktor birlikte karar vermelidir.Ancak lösemi gibi bir kanser de de kemoterapi büyük oranda başarı sağlayabilmektedir. (Löseminin de kendi içinde risk grupları var olmakla beraber)
    30 Ağustos 2009
  11. Hocam bir sorum daha olacak.
    Bu dünyada ekmeğin bile içinde kanserojen madde varken, nasıl insan ecelinden ölecek.
    Birde benim tüm yakınlarım sigara yüzünden kansere yakalandı ben içmiyorum. Genle aktarılabilirmi_? İçmesem bile... mümkün mü_?

30 Ağustos 2009
  12. teşekkür ederim
    31 Ağustos 2009
  13. akciğer kanseleri malsef başlangıcı,belirtilerin ortaya çıkması ve ölümün gerçekleşmesi arsındaki süresi kısa olan bir hastalık.Erken tespiti ki çoğunlukla koruyucu amaçla yapılan takiplerde dahi yakalanamayabiliyor zor bir hastalık.Ancak erken evrede yakalanabilirse tedavi konusunda yayılım olmadan tedavi edilerek beklenen yaşam süresinde bir artış sağlanabilir.bu tür hastalıklarda en önemli olay kişide var olan risklerin ortadan kaldırılmasıdır,bugün yapılan bir çok çalışmada sigara ile akciğer kanseri gelişimi arsında büyük bir ilişki vardır.sigara bir risk faktörüdür ve bu risk faktörü ortadan kaldırılıdığında akciğer kanseri gelişiminde de büyük oranda azalma olmaktadır.B ugün ülkemiz insanları yeterince izlenemdiğinden hem risk faktörlerinin tespiti ve ortadan kaldırılması hemde erken tespit ve tedavide başarı sağlanamamaktadır.Her bir birey için periyodik olararak kendisinde barındırdığı risk faktörlerine göre izleme programları geliştirildiğinde hastalıklarla mücadelede daha başarılı oluncabilecektir.
    4 Eylül 2009
soru sor

lütfen yardımcı olun

Alakalı Aramalar:

1. uğur türe şikayet

,
  2. uğur türe ameliyatları

,
  3. uğur türe vikipedi

,
  4. uğur türe,
  5. beyin tümöründen kurtulan hastalar