Lojistik nedir, ne değildir?

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, Bilge Yazmalı üyesi tarafından 23 Şubat 2018 tarihinde yazılmıştır. Lojistik nedir, ne değildir? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Lojistik nedir?
  Lojistik; kelimesinin kökeni askeri’dir. Askeri alanda kullanılan lojistik günümüzde mal ve hizmet sektöründe kullanılmaya başlamıştır. Lojistik’i anlamak için lojistikci olmaya gerek yoktur.

  Lojistik nedir? Kısaca: Bir mal ve hizmetin hammadde alanından üretiminin son safhasından, son kullanıcıya kadar, son kullanıcıdan geri dönüşüme kadar işleyen aradaki sürece lojistik denir.
  Uluslararası nakliye ve şehir içi nakliye olarak daha büyük kapsamlı ve daha az prosedürleri olan iki kol olarak sayılabilir.
  Lojistik Uzun Açıklama: A hammaddesinin araştırmalarla bulunan yerinden çıkartılıp, nakliye aracına sevk edilmesi, nakliye aracının depo veya fabrikaya girişi daha sonra araçtan yükün boşaltılması, hammaddenin işlenerek yarı mamül ilerleyen süreçlerde ürün haline gelmesi, ambalajlanması, depolanması, stoklarının tutulması, fiziksel dağıtımı kullanarak son kullanıcıya yetişmesidir. Son işlemde atık ürünlerinin geri dönüşüme kazandırılması, iade ve imha durumlarını dahi yöneten süreçtir lojistik.

  Lojistik Bölümü geniştir. Alt dalları bulunur, aynı bir agaç misali gibidir. Kök temel lojistik daha sonra taşıma yöntemleri, depolama, gümrükleme, ambalajlama gibi sektörleri içerisinde barındırır. Her bir dalı ayrı bir uzmanlık gerektirir.
  Makedonya nakliye gibi ülkemize yakın ama yurtdışı olan komşularımızla lojistik konuları çok güzel sürdürülebilir.Hem çok uzak olmayan bu ülkeler için komşu ülkelerle çalışmak hem pazarın canlı kalmasını hem de karışıklıkların daha hızlı giderilmesine olanak tanır.Okyanus aşırı ülkelerde durum biraz daha komplike hale gelebilmektedir..
  23 Şubat 2018
  #1
 2. Lojistik nedir, ne değildir? Cevapları

soru sor

Lojistik nedir, ne değildir?