Kuşlarda Sindirim Sistemi Bozukluğu

İsimli konu WH 'Hayvanlar Alemi' kategorisinde, layl@m üyesi tarafından 14 Ekim 2011 tarihinde yazılmıştır. Kuşlarda Sindirim Sistemi Bozukluğu hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. SOLUNUM YOLLARI BOZUKLUĞU :

  Hayvan boğazına bir şeyler takılmış gibi ağzını açıp kapatır; kuyruğundan nefes alıyormuş gibi kuyruğunu sallar.

  TEDAVİSİ : İçme sularına tedavi süresince vitamin konur ve her gün ağza 1-2 damla %2,5 Baytril 5 gün süre ile damlatılır.

  Not : Antibiyotik tedavilerinde verilen süreye uyulması gerekir. Yoksa ileride bağışıklık kazanan hayvan tedaviye cevap vermez.

  KURUMA :

  Bu hastalık halsizlik ve göğüste kuruma olarak çoğunlukla ölüm halinde görülür. Kesin tedavisi olan bu ilaçlarla aynı zamanda yukarıda Baytiril’in çözemediği problemler için de etkilidir. Yani çok geniş etkili birçok hastalığa iyi gelen bir antibiyotiktir.

  Biteral tablet : Bir tablet 8 eşit parçaya bölünür, bir parça bir sulukta eritilerek 8 gün boyunca kuşlara verilir. (Her gün 1/8 verilir.)


  İSHAL :

  Mikrobik ve gıdaya bağlı olmak üzere iki türlüdür. Mikrobik olmayan ishalde diyet uygulanır; Mama, yumurta verilmez sade ince yem ve yulaf verilir. Mamalıkta sürekli haşlanmış patates bulundurulmalı ve kaybettiği su kaybı için marulun kart yapraklarından veya ıspanak çok az olarak verilmelidir.

  Mikrobik ishalde, kuşun pisliği tahlilinde çıkan sonuca göre ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Bazı ishal ilaçları ise şunlardır: sulfamazettin, koksidin, niflodin.

  İshali önlemenin en önemli yöntemi, kafes/kümes ekipmanlarının temizliği,temiz su kullanımı , temiz mama ve yem kullanımı ile mümkündür. Haspır ve benzeri tohumlar elenmeli,temiz kuru bir yerde muhafaza edilmeli ,zaman zaman koklanıp kokusunun normal olup olmadığı tespit edilmelidir. Küf kokusu olan tohumlar asla kullanılmamalıdır.
  14 Ekim 2011
  #1
 2. Kuşlarda Sindirim Sistemi Bozukluğu Cevapları

 3. merhabalar siz kuslara baytril supramazatin gibi agır antibiyotikler önermişsiniz bunları kullandıktan sonraki aşamada karaciger düzenleyeci ne kullanılmalıdır çünkkü bu ilaclar hayvanların florasını bozmakla beraber karaciger ve böbreklerde agır hasarlar olusturuyor
  4 Aralık 2017
  #2
soru sor

Kuşlarda Sindirim Sistemi Bozukluğu

Alakalı Aramalar:

 1. sufamazetin

  ,
 2. supramazati

  ,
 3. sulfamazettin ilacı fiyatı

  ,
 4. kuslarda sindirim sistemi bozukluklari,
 5. sulfamazettin