Kümes Hayvancılığı ve Arıcılık

İsimli konu WH 'Coğrafya' kategorisinde, Opacy üyesi tarafından 23 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. Kümes Hayvancılığı ve Arıcılık hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. KÜMES HAYVANCILIĞI ( Tavuk , horoz, hindi, kaz, ördek,devekuşu)
  [​IMG] [​IMG][​IMG]
  Kümes hayvanları içinde en fazla yetiştirilen tavuktur. Kümes hayvancılığı bütün bölgelerimizde yapılabilmektedir. Ama en fazla Marmara ve Ege Bölgelerinde gelişmiştir. İstanbul, İzmir, Manisa, Balıkesir, Ankara gibi büyük kentler çevresinde gelişmiştir.
  [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]
  [/SIZE][/FONT]
  ARICILIK
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
  Bal, bal mumu, polen ,arı sütü elde etmek için arıcılık bütün bölgelerimizde yapılabilmektedir. En fazla Ege ve Doğu Anadolu Bölgelerinde gelişmiştir. Muğla, Manisa,İzmir, Balıkesir,Çanakkale, Ağrı, Erzurum, Hakkari, Rize (Anzer yöresinin balları çok ünlüdür.) ,Artvin , Ordu önemli bal üretim merkezlerimizdir.
  Türkiye değişik iklim bölgeleri ve coğrafyasından dolayı çok zengin ve çeşitli arı florasına sahiptir. Bu özelliği nedeni ile Çin, ABD ve Meksika'dan sonra koloni varlığı açısından 3.5 milyon adet koloni ile dünyada 4. sırada yer almaktadır. Türkiye'nin toplam bal üretimi 65.000 tondur. Bunun 4.000 - 8.000 tonu dış satıma gitmektedir. Halen 38.000 aile arıcılık yaparak, bal ve diğer arı ürünlerini üretmektedir. Bu ailelerin 10.000 adedi geçimini sadece arıcılıktan sağlamakta, diğer 28.000 aile ise yan gelir olarak arı ürünleri üretmektedir.
  Ancak ülkede koloni başına ortalama bal verimi 15 - 17 kg civarında olup, arıcılıkta gelişmiş ülkelerdeki verimin 1 / 3' ü kadardır.
  23 Kasım 2007
  #1
 2. Kümes Hayvancılığı ve Arıcılık Cevapları

 3. gercekten güzel
  5 Mayıs 2013
  #2
soru sor

Kümes Hayvancılığı ve Arıcılık

Alakalı Aramalar:

 1. kümes hayvancılığı neden büyük şehirlerde yapılır