Kuduz veya Kuduz Şüpheli Bir Hayvan Tarafından Isırıldığında Yapılması Gerekenler

İsimli konu WH 'Hayvanlar Alemi' kategorisinde, YλяCλη üyesi tarafından 27 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Kuduz veya Kuduz Şüpheli Bir Hayvan Tarafından Isırıldığında Yapılması Gerekenler hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. YλяCλη

  YλяCλη Yönetici

  Kuduz Veya Kuduz Şüpheli Bir Hayvan Tarafından Isırılan Bir İnsanda Yapılması Gerekenler:

  Şüpheli bir hayvan tarafından ısırılan kişinin yarası sabunlu ya da deterjanlı su ile bolca yıkanmalıdır. Çok basit gibi görülen bu uygulamanın özellikle yüzeysel yaralarda riski % 90 oranında azalttığı saptanmıştır. Yaraya bir antiseptik ( %40-70 lik alkol, iyodin v.b ) uygulanmalıdır
  Isırık yarasının beyine yakınlığı virüsün beyine ulaşması açısından önemlidir. Yara bölgesi beyine yakın ise en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Diğer bölge ısırıklarında bu süre 0-36 saat en fazla 72 saat olmalıdır.

  Sağlıklı bir görünümü olan köpek, kedi veya diğer bir evcil hayvan insanı ısırdığında, o hayvan hemen yakalanmalı ve 10 gün boyunca gözlem altında tutulmalıdır.Bu süre içinde hayvanda kuduz görülmezse, Korkulacak bir şey yok demektir.

  Kuduz şüphesi olan hayvan yakalanıp gözlem altında tutulamıyorsa veya yapılan testler pozitif çıkarsa kısa süre içinde tedaviye başlanmalıdır.
  Kuduz serumu gerektiren vakalarda sabunla yıkadıktan sonra yara içine ve etrafına hesaplanan dozda immunglobulin yada serumun enjekte edilebilen en fazla miktarı (hatta mümkünse tümü) enjekte edilmelidir. Eğer ısırık çok büyükse ve yaraya dikiş atmak zorunlu ise yara dudakları etrafına mutlaka kuduz serumu ve immunglobulini uygulanarak dikiş atılmalıdır.

  Temas sonrası uygulamada yara bakımı ve kuduz serumu uygulamasından sonra aşılamaya geçilmelidir. Aşılamada mutlaka bağışıklama gücü yüksek, uygulaması kolay ve en önemlisi nörolojik yan etkileri olmayan hücre kültürü aşıları kullanılmalıdır. Ülkemizde hücre kültürü aşısı olarak HDCV(Human Diploid Cell Vaccine) ve VERO (Verorab) bulunmaktadır.

  Korunmak için Bunlara Dikkat Edin

  Evcil hayvanlar kontrol altında tutulmalı.Özellikle geceleri serbest bırakmamaya çalışın.
  Evde beslediğiniz hayvanların kuduz aşılarını zamanında yaptırın.
  Tanımadığınız hayvanlara yaklaşmayın ve oynamayın.
  Hasta gibi görünen hayvanlara yardım etmek için dokunmayın.
  Ölü hayvanlara yaklaşmayın ve dokunmayın.


  27 Aralık 2016
  #1
 2. Kuduz veya Kuduz Şüpheli Bir Hayvan Tarafından Isırıldığında Yapılması Gerekenler Cevapları

soru sor

Kuduz veya Kuduz Şüpheli Bir Hayvan Tarafından Isırıldığında Yapılması Gerekenler