Koruyucu Diş Hekimliği

İsimli konu WH 'Ağız ve Diş Sağlığı' kategorisinde, Metallica üyesi tarafından 2 Mart 2008 tarihinde yazılmıştır. Koruyucu Diş Hekimliği hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Koruyucu Diş Hekimliği
  [​IMG]
  Koruyucu diş hekimliği ağızda ilk dişin sürmesiyle başlayıp yaşam sonuna kadar süren bir kontrol/tedavi kavramıdır.
  Çocuklukta Koruyucu Hekimlik

  Mevcut dişleri çürük oluşmadan korumak, çocuğun daha iyi beslenmesini, açık ve net konuşmasını ve sonuçta genel sağlığını olumlu etkileyerek daha mutlu bir çocuk olmasını sağlar.
  Aile ve hekim, işbirliği içinde fırçalama, diş ipi kullanma, beslenme alışkanlıklarını düzenleme, florür kullanma ve rutin kontrolleri aksatmadan yerine getirmeyi başarabilirlerse çocuğa ömür boyu sürecek iyi alışkanlıklar kazandırmış olurlar.

  Yaşlılıkta Koruyucu Hekimlik
  Genellikle 60 yaş üstü bireyler, diş hekimliği konusunda daha öncelere dayanan bazı kalıplaşmış bilgilere sahip oldukları için �ileri yaş koruyucu diş hekimliği� kavramını bilmemektedirler.
  • Bu yaş grubu hastalarda, ağızda dişler mevcutsa düzenli temizlik uygulamak gereklidir.
  • Böylece çürük ve diş eti hastalıklarının önlenmesinin yanı sıra tat alma duygusu da iyileştirilmektedir. Rutin kontrollerde ise florür mutlaka uygulanmalıdır.
  • Ağız içi kanser muayenesi bir başka önemli konudur. Kızarıklık, kanama, acı, ısı değişikliklerine duyarlılık gibi rahatsızlıklar günlük çiğneme fonksiyonlarında başlamış ve iki haftadan uzun sürmüşse mutlaka hekim kontrolü gereklidir. Herhangi bir kanser lezyonu dişsiz ağızda da ortaya çıkabilir.
  • Ayrıca, hastaların kullandığı protezlerin de belli aralıklarla hekim tarafından temizlenip cilalanması gereklidir.
  2 Mart 2008
  #1
 2. Koruyucu Diş Hekimliği Cevapları

soru sor

Koruyucu Diş Hekimliği