Köpek Cinsleri ve Özellikleri-Köpeklerde Beslenme ve Aşı Takvimi

İsimli konu WH 'Hayvanlar Alemi' kategorisinde, YλяCλη üyesi tarafından 27 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Köpek Cinsleri ve Özellikleri-Köpeklerde Beslenme ve Aşı Takvimi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. YλяCλη

  YλяCλη Yönetici

  Konu İçeriği

  1.Köpekler ve Özellikleri
  2.Köpeklerde Beslenme
  3.Köpek Aşı Takvimi  Köpekler ve Özellikleri


  Golden Retriever

  [​IMG]Büyütmek için tıklayınız, esas boyutları 1641x1026.
  [​IMG]


  Video


  Rottweiler

  Video  Border Collie
  [​IMG]

  Video


  Labrador

  [​IMG]
  Video


  Alman Çoban Köpeği

  [​IMG]

  Videoİlgili Video'ya Ulaşmak İçin Tıklayın...
  Dogo Argentino


  [​IMG]

  Sibirya Kurdu(Husky)

  [​IMG]
  İlgili Video'ya Ulaşmak İçin Tıklayın...

  Akbaş
  [​IMG]


  Boerboel (Güney Afrika çiftlik köpeği veya Güney Afrika Mastiff)

  [​IMG]

  İlk çıkış tarihi 1652 yılına kadar gidiyor.1928 yılından sonra madencilerin Avrupa'dan Bullmastiff ithalatı ile karıştırılıp bugünkü haline geliyor.

  Ağırlık:50-80 kg
  Yükseklik:60-70 cm
  Diğer köpeklerle sorunlu
  Yabancılarla sorunlu
  Yavru iken hızla sosyalleştirilmesi gerekiyor
  Aşırı agresif
  Aşırı korumacı
  Bir çok ülkede yasaklanmıştır.


  Kangal

  [​IMG]

  [​IMG]

  Temel Özellikleri
  Zeki, kolay eğitilen, çocuklara karşı sabırlı, azarlanmaya karşı duyarlı, sevilmek isteyen, yaşadığı yeri sahiplenen bir köpektir. Yabancılara karşı kuşkucudur, bu nedenle güvenli ve çitlerle çevrili bir alanda ya da koruyucusu olduğu sürüsüyle birlikte açıkta yaşamalıdır.

  Neler Yapar?
  Savaşta ve avda yüzyıllar boyunca savaş köpeği olarak kullanıldı. özellikle kurtlara karşı verdiği başarılı savaşlarla tanınır. Bir çoban köpeği olarak yorgunluktan ve kötü hava koşullarından etkilenmez. Günümüzde bekçi köpeği olmanın yanı sıra çoban köpeği olarak da kullnılmaktadır.

  Tarihçesi
  çok eski çağlardan beri Küçük Asya'da (Anadolu) yaşar. Türk bekçi köpeği olarak da bilinir. 1968'de Amerika Birleşik Devletleri'ne götürülmüştür.

  - - -

  Kangal özel
  Kangal'ın tarihçesini araştırdığımızda en küçük bir belgeye rastlayamadık. Kangal köpeği hakkında çeşitli rivayetler söz konusudur. Bir rivayete göre M.ö. Asurlular ve Babilliler zamanında türediği, aslan ve kaplan gibi vahşi hayvanlara karşı korunmak, savaşlarda yararlanmak amacıyla büyük bir özenle yetiştirildiği anlatılmaktadır.

  Bu köpeğin çok rahat bir şekilde aslanı mağlup ettiği söylenmektedir. İkinci bir rivayete göre, Hint mihracesinin Osmanlı padişahına (Yavuz Sultan Selim veya 4. Murat’a) bir köpek hediye etmesiyle başlamaktadır. Sarayda bulunan ve aslanla bo---güs---an bu köpek aslanı öldürüyor. Böylece padişahın nazarında büyük bir ilgi görüyor. Osmanlı ordusu doğu seferine gelişinde Kangal Deliktaş dolaylarında köpeğin kaybolduğu ve bütün aramalara rağmen bulunamadığı, Kangaldaki köpeklerin bu köpeğin soyundan türediği rivayetler arasındadır.

  17.Yüzyılda Evliya çelebi Seyahatnamesinde aslan kadar kuvvetli olarak tarif ettiği bu köpeklerden bahsetmektedir. Osmanlı İmparatorluğu kurucularının bu köpeği beraberlerinde Anadolu’ya getirdikleri ve Osmanlının Avrupa'ya yayılmasıyla ---cög---u Avrupa çoban Köpeğinin de bu ırktan türediği sanılmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu dönemi arşivlerinde, Kangal köpeklerinden bahsedilmekte pedigrili yetiştiriciliği yapıldığı bahsedilmektedir. Kangal çoban Köpeklerinin bu kadar eskilere dayanan tarihi geçmişten günümüze kadar ırk özelliklerini bozmadan gelebilmesini, geçimini koyunculuktan sağlayan çiftçilerin en güvenilir dostu olmasına ve Dünya köpek ırkları arasında kurtlara karşı koyabilen tek köpek ırkı olmasına bağlanmaktadır. Kangal köpekleri en zor iklim ve çalışma şartlarında verilen görevi cani pahasına yerine getirirler. Bakım ve beslenme şartları diğer köpek ırklarına göre daha basit ve ekonomik olması Kangal ırkı köpek neslinin devamını sağlamıştır.

  Pitbull!

  [​IMG]
  Vücut Yapısı:Pitbull ırkının vücut yapısı oldukça kaslıdır ve boyları çok uzun degildir,kilolu değildir.
  Tam Adı: Amerıcan Pıtbull Terrıer

  Uygun Bakılma Ortamı:En uygun bahçedir ama yeterli egzersiz yaptırırsanız evdede yaşayabilir.
  Kökeni Savaşçı özelliği ile tanınan bu köpek 19. Yüzyıl’da İngiltere’nin Staffordshire bölgesinde Bulldog ve çeşitli terrierlerin çiftleştirilmesiyle elde edildi. Amerikalı yetiştiriciler tarafından amerikaya getirilen pitbull’lar burada yetenek ve güç kazandılar. Amerikan Köpek Kulübü tarafından “American Staffordshira”, İngiliz Köpek Kulübü tarafından ise “Amerikan Pitbull Terrier” olarak 2 grup olarak sınıflandırılmışlardır. Özellikleri Ağırlıkları 17-20 kg arasında değişir. Yükseklikleri ise erkeklerde 44-46 cm, dişilerde ise 40-42 cm arasındadır. Güçlü bir gövdeye sahiptir; aynı zamanda çok çeviktir. Kısa kuyrukludur; yatay duruşlu kalın, kısa ve parlak tüyleri vardır. Kişiliği Çok eski savaş köpeklerinin genini taşıyan Pitbull’lar düşmanla karşılaştıklarında ne kadar cesur olduklarını görebilirsiniz. Düşmanıyla öldüresiye savaşmaktadır. Askeri bir eğitim sonucu sakin, iyi huylu, itaatkar bir köpek olarak eğitilebilir. Sadıklığıyla mülkiyet koruma anlamında çok iyi sonuçlar vermiştir. Erkekler 44-50 cm, dişiler ise 40-45 cm yüksekliktedir. Ağırlıkları 14-25 kg kadardır. Güçlü, kaslı bir gövdesi vardır; aynı zamanda çok çeviktir. Kısa kuyrukludur; yatay duruşlu kalın, kısa, parlak tüyleri vardır. Her renk olabilir. Ancak erkeklerin %80′i beyazdır. Amerikan Köpek Kulübü tarafından American Staffordshire, İngiliz Köpek Kulübü tarafından ise Amerikan Pitbull Terrier olarak iki grupta sınıflandırılmışlardır. Burun: Delikler geniştir. Her renk kabul edilir. Boyun: Adaleli, hafifçe kavislidir. Omuzlardan hiç bir kırışıklık taşımadan kafaya doğru zarifçe incelir. Omuzlar: Güçlü ve adalelidir. Sırt: Güçlü ve kısa. Kuyruğa doğru hafif bir eğim vardır. Karın içe çekiktir. Göğüs: Derin; fakat fazla geniş değildir. Kuyruk: Vücuda göre kısa, aşağıdan konumlu, uca doğru zarifçe incelir. Asla kıvrık ya da sırtta halka şeklinde veya kesik değildir. Bacaklar: Ön bacaklar düz, kalın ve yuvarlak kemiklidir. Bilekler diktir. Arka bacaklar adaleli, topuklar yere dik ve ne içe ne de dışa dönük olmamalıdır. Ayaklar orta büyüklükte, kavisli ve sağlamdır. Yürüyüş yuvarlanma hissi vermeksizin esnek olmalıdır. Tüyler: Kısa, yatık ve dokunulduğunda serttir. Renk: Her renk ve desen kabul edilir. Ağırlık: Önemli değildir. Dişilerde 13,5-22 kg, erkeklerde 16-27 kg tercih edilen ağırlıktır… Çene Kısa ve güçlüdür. Ayak Ayak kasları gelişmiştir.
  Pitbull Bakımı
  Yavru köpek almak istiyorsanız yaşı minimum 2 ay olmalıdır.Bunun nedeni ise anne sütünü 2 ayda yeteri kadar alabilmesidir.2 ay sorunsuz anne sütü içen yavru hastalıklara pek sık rastlamıyacaktır.Soru cevap halinde daha kaliteli olur öyle devam edelim..

  – 2 3 aylık Pitbull’umu aldım ne ile besliyecem ve kaç öğün vericem?
  Size tavsiyem 3 veya mümkünse 4 öğün besleyin….
  Her öğünde az bir miktar süt mutlaka bulunsun.Fakat dikkat edin aşırıya kaçarsanız kısa süreliğine ishal olur.Mama olarak tavsiyem Proplandır.Fakat yavrular kuru mama yemeye pek meğilli değildir.Bunun çözümü şöyledir ; Kuru mamayı bir kaseye koyun,ıslak kedi/köpek mamasından az bir miktar alın ve koyun.Bir çorba kaşığı kadarda süt ekleyin.10dakika bekletin kuru mamalar şişecektir.Hepsini karıştırın ve lapa haline getirin.Afiyetle yer emin olun,benim haylaz cok severdi açıkçası.
  -Pitbull’umun kulaklarını kestirmek istiyorum kaç aylıkken uygundur ?
  Aslında kulak kesme yandaşı değilim fakat burdaki görevimiz bilgi vermek…Bunu atlamıyalım.Kulak kesimini katiyen kendiniz yapmayın veteriner hekime goturun. En az 3 en fazla 6-7 aylık ken kestirin bu yas ortalaması uygundur.
  -Pitbull’umun eğitimine kaç aylıkken başlanmalı ?
  Eğitimine göre yaşıda değişir.3 aylıkken porfessional komutları öğretmeye kalkarsanız soyle olur. “ilk okulda fizik öğrenmek” Bu nedenle köpeğinizin yaşı büyüdükçe daha zorlu komutlara geçebilirsiniz. Tuvalet eğitimi ; Evinize veya bahçenize girdi anda başlar,bu eğitimin yaş sınırlaması yoktur. Basit Komutlar (Otur,yat vb.) ; 3-12 ay uygundur.Fakat 1 yaşına kalmayınız daha cok zorlanabilirsiniz. Zorlu komutlar (Yuvarlan,zıpla,sürün vb.) ; 6-12 ay uygundur.
  -Köpeğim 1 yaşını geçti günde kaç öğün ve ne vermeliyim ?
  2 öğün yeterli olacaktır.Sabah akşam yaparsanız cok iyi olur. Kuru mama idealdir. MArka tavsiye etmemi isterseniz her zaman ki gibi Proplan olacaktır. Düzenli olarak aşı yaptırın ki parazit veya diğer hsatalıklar bulaşmasın.Aşı karnesini her zaman yanınızda bulundurun bir sorun olduğu zaman gösterin.Karne tamsa hiç bir müdahale yapılamaz.Müdahale devam ettiği takdirde polisi arayabilirsiniz.Buda küçük bir hatırlatma olsun.

  Köpek Türleri Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

  Bütün köpek ırklarının kendilerine ait olan bir karakteri vardır. Bu yüzden bir köpek hakkında sahiplenmeden evvel araştırılması gereken en önemli unsur türünün özellikleridir. Ek olarak sahiplendikten sonra da köpeğinizle doğru iletişim kurabilmeniz adına yine köpek türleri hakkında bilgi sahibi olmanız faydalı olacaktır. Bu noktada ise doğru bilinen pek çok yanlıştan uzak durmanız gerekir. Aşağıda size bu anlamda yardımcı olabilecek bir liste hazırladık;

  İşte; zor, tehlikeli ve jeneralize olmanın yükünü taşıyan 5 ırk:

  Rottweiler

  [​IMG]
  ‘’Bir kitabı alırken kapağına bakmayın.’’ sözünü hepimiz biliyoruz. Çünkü tipler aldatıcı olabilir. Tıpkı Rotweiler köpek türleri gibi…

  Rotweilerlar korkutucu görünmelerine rağmen sahipleri çok nazik hayvanlar olduğunu söylüyor.

  Sağlam ve tutarlı bir eğitim ile onları size çok bağlı, sevimli bir arkadaş ve ailelerinize yeni bir dost kazandırabilirsiniz.

  Tehlikeli köpek türleri içinde olan Rotweiler cinsinin aptal ve neşeli taraflarını anlamak ve ne kadar eğlenceli olduklarını görebilmek için Rotweiler videolarına göz gezdirin deriz.  Pit Bull
  [​IMG]  Çoğunlukla kötü muamele görmüş kızgın ve tehlikeli Pit Bulllara,bu muameleyi görmeyi hak ettikleri yönünde bir anlayış hakim olmuştur.

  Aslında onlar çok nazik ve sevimli köpeklerdir. Asıl problem onların yanlış ellerde büyümesidir. Bu durum da onları saldırgan ve tehlikeli bir karakter olmaya yöneltmiştir.

  Sabırlı bir eğitim ile ürkütücü görünen Pit Bulların nasıl muntazam yaratıklara dönüşeceğini ve ne kadar muhteşem dostlar olacağını hep birlikte göreceğiz.

  Öneri: Köpek besleme konusunda tecrübe sahibi bir kimse değilseniz, pitbull tarzı bir köpek beslemenizi önermem, bilinçli bir hayvansever' in gözetimi altında beslenilmesi gereken bir ırktır.

  DOBERMAN

  [​IMG]


  Filmlerde kötü adamların yanında muhakkak bir Doberman cinsi köpek görmüşsünüzdür. Bu köpek türleri çok kuvvetli ve hızlı olup, başlangıçta son derece göz korkutucu gelebilir. Fakat gerçekte pek aktif, zeki ve mükemmel olduğunu gördüğünüzde çok eğleneceksiniz.  ALMAN KÖPEĞİ

  [​IMG]


  Disiplinli bir ırktan gelen bu köpek türleri son derece akıllı olup, çevik, zeki; polis ve silahlı kuvvetlerde kendine yer ve görev edinebilmiş oldukça kaliteli köpeklerdir.

  Onların tavırları ve görünümleri bir majeste gibidir. Çok hızlı öğrenirler ve sonsuza kadar sadık arkadaşlarınız olarak kalırlar.

  DALMAÇYALILAR


  [​IMG]

  101 Dalmaçyalıları izlediyseniz onları muhtemelen çok sevdiniz. Doğru eğitim, sevgi ve dikkat ile bu köpek türleri sevgi dolu yaratıklar haline dönüştürülebilir. Kendisine kötü davrananları asla unutmayan bu köpek türleri enerjik olduğu kadar da duygusallardır. Koruma iç güdüleri de sevimli oldukları kadar fazladır.


  [​IMG]


  [​IMG] Köpek Beslemede Nelere Dikkat Etmek Gerekir

  [​IMG] Yavru bir köpek 6 aylık olana kadar günde bir kaç kez beslenmelidir. 6 aylık olduktan sonra sabah ve akşam olmak üzere iki öğün yemesi yeterli olacaktır.Ve küçük ırklarda 12 aylık olduktan sonra büyük ırklarda da 15 aylık olduktan sonra tek öğüne geçiş yapılabilir.
  [​IMG] Özellikle iri ırklar ve dev ırklar yemek sonrası kesinlikle dinlenmelidir.yemek sonrası oynanan oyunlar,çok hareketli egzersizler,atlayıp zıplamalar hayati tehlikesi olan mide torsiyonuna neden olabilir.Bu nedenle yemek sonrası istirahat en uygunudur.
  [​IMG] Köpeğin maması bayat olmamalı,çok sıcak ya da çok soğuk olmamalıdır.
  [​IMG] Köpeğinize kesinlikle tavuk, tavşan, pirzola gibi sivri, küçük kemikler vermeyin. Bu tür kemikler kolayca kırılır ve köpeğinizin gırtlağına, mide ve bağırsaklarına saplanıp tehlikeli hastalıklara ve ölüme yol açabilir.
  [​IMG] Köpeğinize şekerli gıdalar ve çikolata yedirmemelisiniz. Bu tür gıdalar pek çok rahatsızlığın (Diyabet=Şeker Hst.) gelişmesine neden olabilir. Ayrıca çikolata içerdiği maddeler nedeniyle köpekler için toksiktir.
  [​IMG] Katı gıdalar köpeğin midesinde 9 saat kaldığı için erişkin köpeklere günde bir kez, en çok iki kez yiyecek vermek gerekir.
  [​IMG] Mamanın yanında her zaman taze ve temiz su bulundurmalısınız.
  [​IMG] Konserve mama kullanmayı tercih ediyorsanız; aldığınız mamanın üretim ve son tüketim tarihlerine bakmalı, mamayı açtıktan sonra en kısa sürede tüketmelisiniz, Çünkü çok kısa sürede bozulacaktır.
  [​IMG] Kuru mama kullanmayı tercih ediyorsanız; aldığınız mamanın üretim ve son tüketim tarihlerine bakmalı, açtıktan sonra hava almasını önleyecek şekilde muhafaza etmeli ve güneşte,sıcakta bırakmamalısınız.
  [​IMG] Köpeğinizin kilosunu ve yaşını baz alarak günlük önerilen gramajlarda kullanmaya dikkat ediniz.Günlük beslenme miktarlarını öğünlere bölerek uygulamalısınız.
  [​IMG] Kuru mama kullanmanız ağız ve diş sağlığı açısından çok faydalı olacaktır.Kuru mama diş taşlarının oluşumunu engelleyerek diş ve dişeti sağlığını korumaktadır.Ev yemeği ile ya da yumuşak gıdalarla köpeğinizi besliyorsanız eğer kısa zamanda ağız kokusu,diş renginde koyulaşma,tartar(diş taşı), diş çürüğü, diş kaybı ve diş eti yangısı gibi problemlerle karşılaşmanız olasıdır.Ağızda oluşan enfeksiyonlar böbrekler ve kalp kapakçıkları için de risk teşkil etmektedir.Bu nedenle ağız ve diş sağlığına önem vermeli ve kuru mama tercih etmelisiniz.
  [​IMG] Dışarıdan beslenmeleri durumunda köpek yavruları 3. haftadan itibaren sütlerini kendi başlarına içmeye başlayabilirler.
  [​IMG] Peynir ve süt köpeklerin sevdiği besinlerdendir. Bu besinlerde kemiğin iyi şekillenmesi için gerekli kalsiyumu taşır. Ayrıca yoğurt da aynı amaçla yedirilebilir.Ancak laktoz intoleransı söz konusuysa süt ile beslenen köpeklerse ishal gelişecek ve varolan sindirim sistemi hastalıklarında artış gözlenecektir.Bu nedenle süt içirmek yarardan çok zarar getirecektir.Basit bir ishal durumu hayatı tehdit eder hale gelebilir dikkatli olmak gerekir.
  [​IMG] Köpeklerinizi yemek artıkları ile beslememelisiniz. Onların sağlıklı yaşamaları dengeli beslenmelerine bağlıdır. Bunun için veteriner hekiminizin önerilerini dikkate almalı ve köpeğinize en uygun gıdayı vermelisiniz.
  [​IMG] Köpeğinizin seveceği ve onun yaş, ırk ve sağlık durumuna uygun tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir mama ile beslenmesi en doğru seçim olacaktır.
  [​IMG] Köpeğinizin yaşına, kilosuna, boyutuna, yaşam tarzı ve becerilerine ve özel ihtiyaçlarına göre bilimsel olarak hazırlanmış, besin içeriği ve enerji arasındaki ideal dengeyi koruyarak köpeğinizin gereksinim duyduğu tüm gerekli besin maddelerini içeren profesyonel mamalarla beslenen köpekleriniz çok daha sağlıklı olacaklardır.
  [​IMG] Bir köpeğin gelişim süreci boyunca,hayatının değişik dönemlerinde ihtiyaçları da değişik olacaktır. Yavru bir köpek için doğru olan yaşlı bir köpek için doğru olamayacaktır. Bu nedenle büyüme ve sağlıklı yaşam için köpeğinizin hayatının her dönemine uygun özel olarak formüle edilmiş doğru profesyonel mamalarla beslenmeleri gerekmektedir.
  [​IMG] Yaşam şekli ve yaşa bağımlı olarak bazı köpeklerin özel gereksinimleri vardır. Alerji, Deri ve tüy duyarlılıkları, cilt rahatsızlıkları, idrar yolu problemleri, idrar kesesi ve böbrek taşları, sindirim problemleri, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları, ağız ve diş hastalıkları, obezite ve birçok değişen durumda reçete diyetler tercih edilmelidir.
  [​IMG] Köpeğinize ekstradan muz, armut, portakal, elma, karpuz, salatalık, havuç gibi meyve ve sebzelerden verebilirsiniz. Ancak muz verirken kalp problemi olup olmadığını bilmeniz, kavun karpuz verirken diyabetik olup olmadığını bilmeniz önemlidir. Köpekler insanların yediği her şeyi yiyebilir düşüncesi çok da doğru değildir.
  [​IMG] Kaliteli Profesyonel Bir Mamada Olması Gereken Kriterler Nelerdir ?
  [​IMG] Sağlıklı ve kolay sindirilebilir olmalı
  [​IMG] Kemik ve eklem yapısı için gerekli maddeleri içermeli.
  [​IMG] İçeriğindeki vitamin ve mineraller organizmanın ihtiyaçlarını tam karşılamalı.
  [​IMG] Deri, tüy,kemik ve kas sağlığına katkıda bulunmalı.Tüyler parlak, deri kepeksiz olmalı, kaslardaki yağ oranında artışa neden olmamalı.
  [​IMG] Bağışıklık sistemini güçlendirmeli
  [​IMG] Besin değeri yüksek ve dengeli olmalıdır. Sindirilebilirliği yüksek bir mama ile beslenen bir köpeğin çıkardığı dışkı miktarı azdır. Çünkü alınan besinlerin çoğu değerlendirilir. Posası fazla olan bir mama verdiğinizde dışkıdaki artış sizin mamayı derhal değiştirmeniz gerektiğini söyleyecektir.

  Profesyonel mamalar yurdumuza dışarıdan direk ithal edildiğinden pahalıdırlar. Ancak içeriğin kalitesinden dolayı alınan gıdanın hepsi kullanılarak sağlıklı ve dengeli bir beslenme sağlanmış olur. Böylece bu mamalar az miktarlarda kullanıldığından size maliyeti düşündüğünüzden azdır. Veteriner Kliniği olarak önerimiz, bu türden kaliteli mamaları kullanmanız yönündedir!!! Aksi halde verdiğiniz mama ve harcadığınız para size dışkı olarak geri dönecektir...
  [​IMG]Köpeklerde Gelişim ve Beslenme
  Köpeklerin gelişim sürelerini, beslenme gereksinimlerine göre 4 döneme ayırabiliriz:
  a) Yeni doğan
  b) Süt emme dönemi: doğum 2ay
  c) Sütten kesilme dönemi: 1,5 ay - 2ay
  d) Büyüme ve gelişme dönemi: 2 aydan 12-18 aya kadar
  Yeni Doğan Köpekler: Doğumun hemen sonrasında annenin memelerinden salgılanan kolostrum, içerdiği antikorlar ile yavruların hastalıklara karşı korunmasını sağlar. Bu koruyucu maddeler sadece ilk 24 saat içerisinde yavrunun bağırsaklarından emilebildiğinden, doğumdan hemen sonra anne tarafından emzirilmeleri son derece önemlidir.
  Süt Emme Dönemi: Yavrular 6-8 haftadan itibaren sütten kesilebilirler ve bu süreç içinde yavaş yavaş yarı katı veya katı gıdalara geçiş yapılabilir. Bu dönemden sonra besinsel gereksinimlerini profesyonel köpek mamalarından sağlayabilirler. Yavrular ilk 3–4 hafta boyunca, günde minimum dört yada altı kez emzirilmelidir. 5 haftalığa ulaşıncaya kadar anne sütü normal gelişim için yeterlidir. Bu sürenin sonunda anne sütü yavrunun artan yüksek miktardaki kalori ihtiyacını tek başına karşılayamayabilir. Bu yüzden yavrulara, anne sütünün yanında ek gıda da verilmeye başlanmalıdır.
  Yavru köpek anne tarafından beslenemiyorsa, ilk 8 gün içinde günde 8 kez süt vermek gerekir. 8 inci günden 3 haftaya kadar günde 5-6 kez, sütten kesilene kadar ise 4 kez süt vermek gerekir.
  Sütten Kesilme Dönemi: Bir çok yavru en geç 8 haftalıkken sütten kesilirler. Anne sütünden kesilmelerine yakın yavruların, 4-5 haftalıkken, yarı katı gıdalar ile tanıştırılmaları gerekir. Bu dönemdekiler için yüksek kaliteli yavru mamaları su ile yumuşatılarak yavrular günde en az üç kez verilmelidir. Kuru mamaya geçiş 6 haftalığa ulaştıklarında gerçekleşebilir.
  Büyüme & Gelişme Dönemi:Yavru köpeklerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek yüksek besin değerlerine sahip hayvansal kaynaklı gıdalar ile beslenmeleri onların gelişiminde çok önemlidir. Ancak büyük ırk köpekler verilen mamaların protein, kalsiyum, yağ ve enerji miktarlarının gereğinden fazla yüksek olması nedeniyle, çok hızlı kilo alınması halinde kas ve kemik gelişimi daha yavaş kalmakta, vücut ağırlığının artması sonucunda da, kemik ve eklem bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca bilinenin aksine çok fazla kalsiyum da büyük ırk yavrularda yine kemiklerde ve eklemlerde rahatsızlıkların oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle küçük- orta boy köpekler ile özellikle yetişkin ağırlıkları 25 kg’ın üstünde olan iri boy köpek ırklarının yavruları için 2 aylıktan 12-18 aylık olana kadar farklı formülasyonlarda ki mamalarla beslenmeleri gerekmektedir.

  Köpeklerde günlük öğün sayısı olanaklara göre ayarlanır ve öğün sayısı yaş büyüdükçe azalır.
  -2 aylık bir köpeğe günde 4 kez
  -5 aylık bir köpeğe 3 kez
  -6 aylık bir köpeğe günde 2 kez ve erişkin olduğunda da günde 1 kez yemek vermek yeterlidir.
  Erişkin Köpeklerde Beslenme: Köpekler iştahlarına, görevlerine ve karakterine göre iki şekilde beslenebilirler.
  Küçük ırklarda 12, büyük ve dev ırklarda ise 18 aylığa ulaşıldığında artık yavru maması yerini yetişkin mamasına bırakmalıdır. Mama değişikliğinin ani olmaması önemlidir.Bu değişikliği birkaç güne yayarak, daha önceki maması ile karıştırarak yapılması hem sindirim sisteminin yeni mamaya alışması hem de köpeğinizin gıda değişikliğine defans göstermemesi açısından yararlı olacaktır.
  5-7 yaşlarına kadar erişkin maması ile beslenmeleri önerilmektedir.Bu dönem 'Adult' olarak adlandırılan mamaları içermektedir.herhangi bir problemi olmayan sağlıklı köpekler için tavuklu,kuzu etli ve balıklı olmak üzere değişik tipte ürün mevcuttur.Obeziteye yatkın ve az hareketli olan köpekler için 'Light' mamalar tercih edilebilir.hareketli ve görev köpekleri için de özel içerikli mamalar mevcuttur.Büyük ırk ve dev ırklar için eklem gelişimi ve kalça çıkığı problemlerine engel olmak için geliştirilmiş mamalar kullanılabilir.Küçük ırk köpekler için,Pincher ve Yorkshire Terrier gibi Toy dog olarak adlandırılan köpekler için ağız yapılarına uygun küçük taneli mamalar mevcuttur.Köpeğinizin ırkına ,Özelliklerine ve yaşına uygun olan mamayı seçmeniz ve hayatı boyunca buna özen göstermeniz onun kaliteli bir yaşam sürmesini sağlayacak ve hastalıklarda mümkün olduğunca koruyacaktır.
  Yaşlı Köpeklerde Beslenme: Köpeklerde yaşlılık başlangıç yaşı ırka göre değişiklik gösterir; büyük ırklarda 5, küçük ırklarda 7 yaşından sonraki dönem olarak düşünülmektedir. kaliteli, uzun ve sağlıklı bir yaşam için tüm gelişim dönemlerinde olduğu gibi yaşlılık döneminde de beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. Yaşlı köpekler (senior) için olan diet mamalar 'senior' ya da 'mature'olarak adlandırılırlar.Yaşlılık dönemine ait ihtiyaçların karşılanabilmesi için bu mamalarla beslemek köpeğinizin hayatını uzatacaktır. Köpeğiniz yaşlandığında ona özen göstermenizin ve özel mamalarla beslemenizin bir çok nedeni vardır:
  Örneğin:
  -Ağız ve diş sağlığı yaşlandıkça bozulacağı için kuru mama ile beslemek daha da önem kazanacaktır.
  -Yaşlı köpekler özellikle böbrek problemlerine eğilimlidirler ve fazla miktardaki fosfor ileri böbrek hasarına neden olabilir.
  -Fazla miktarda tuz içeren gıdalar yüksek kan basıncına sebep olabilir. Yüksek tuzlu gıdalar böbrek ve kalp rahatsızlıklarının oluşmasına neden olur.
  -Yaşlı köpekler için hazırlanan bu türden mamalarda karbonhidratlar, yağlar, proteinler, tuz, fosfor, kalsiyum, vitaminler son derece iyi ayarlanmıştır ve özellikle diyabete yatkın olan köpeklerin, yüksek tansiyonu olan köpeklerin ve kemiklerde problemleri olan yaşlı köpeklerin korunması için bu mamaları tercih etmek önemlidir.
  -Düzenli veteriner hekim ziyaretleriyle, hekiminizin önerilerini uygulayarak , köpeğinizin sağlıklı ve mutlu bir yaşlılık dönemi geçirmesini sağlayabilirsiniz.
  Gebelik ve Laktasyon Döneminde Beslenme: Gebelik süresince anne köpek ,yavru köpek mamalarıyla (Puppy mama) beslenmelidir. Yüksek besin değeri, protein ve enerji değerine ihtiyaç duyduğu bu dönemde verilen erişkin mamalar gebe köpeğin ihtiyaçlarını karşılayamayacak ve dolayısıyla uterustaki bebeklerin gelişimi için yeterli olmayacaktır. Doğumu takiben ilk gün anneye yiyecek verilmemesi önerilir,anne doğum sonrası plasentayı ve tüm bebek keselerini yiyecek yavruları yalayarak temizleyecektir. Bu işlem sütün salınımı ve sütünün artması için gerekli fizyolojik uyarıları yapacaktır. Anneye doğumun ardından sadece bol, temiz, taze ve çok soğuk olmayan içme suyu vermek gerekmektedir. Doğumdan sonra anne köpeğin besin maddelerine olan ihtiyacı, enerji gereksinimi ve yem tüketimi artacaktır. Bu artışın nedeni annenin süt vermesidir. Bu dönemde anne yediği mamadan gerekli enerjiyi almalıdır. Yediği mama miktarı ve kalitesi süt salınım miktarını ve sütün kalitesini etkiler. Bu nedenle anneye emzirme dönemi boyunca, yavruların büyümesi için kullanılan bol protein ve enerji taşıyan mamalardan verilmelidir.

  Hamile ve süt veren köpeklerin beslenmesi üzerine tavsiyeler:
  -Protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral madde miktarı yüksek olan mamalar tercih edilmelidir. Artan enerji ihtiyacını karşılamak süt üretimi ve bebeklerin gelişimi için önemlidir.
  -Günlük miktarı az, öğün sayısı fazla olacak şekilde besleyin. Mama günde 2-3 öğün olarak verilmelidir,
  -Hamileliğin sonuna doğru mama miktarını 1-1,5 kat arttırabilirsiniz. Doğru ve kaliteli bir mama ile beslendiği taktirde köpekleriniz hiç bir gelişim döneminde mama katkı maddelerine ihtiyaç duymayacaklardır. Dışarıdan vitamin ve mineral katkısı yapmanız gerekmeyecektir.


  [​IMG]Hangi Gıdalar Köpeğim İçin Tehlikeli Olabilir
  İnsanların ve birçok hayvan türünün yemesinde sakınca olmayan pekçok gıda maddesi köpekler için tehlike yaratabilmektedir. Bunun nedeni ; köpeklerin farklı metabolizmaya sahip olmalarıdır. Bu gıdalardan bazıları sadece hafif sindirim problemleri yaparken, bazıları da ciddi rahatsızlıklara ve hatta ölüme sebep olabilmektedir. Köpekler kemik yer , kediler de süt içer genellemesi günümüz bilgileri ışığı altında çok da doğru olmamaktadır... Özellikle aşağıda belirtilen gıda maddelerinin köpeklere verilmemesi ve erişemeyecekleri yerlerde saklanmaları son derece önemlidir.
  Hayvan Kemikleri(Tavuk,kuzu..vb) ve Balık Kılçığı ;Sindirim sisteminde tıkanma ve yırtılmalara sebep olabilir.Bu tıkanıklık ve yırtılmalar köpeğinizin sürekli kusmasına , enfeksiyonlara açık hale gelmesine,şiddetli kanamalara ve hızlı bir şekilde ölümüne sebep olabilir.
  Çikolata, Kahve, Çay ve Kafeinli Maddeler ; Şeker Bayramının yaklaştığı şu günlerde bu konuya özellikle dikkat çekmek istiyorum...Çikolata sadece şeker içerdiği için köpeklere zararlı zannedilmektedir . Aslında zararlı olmasının asıl önemli nedeni içerdiği birtakım maddelerdir. Çikolata Kalp-damar ve sinir sistemini etkileyen kafein, theobromine ve theophylline içermektedir. Bu maddeler merkezi sinir sistemini uyararak kalp atım sayısında artışa neden olurlar (taşikardi). Theobromine ve kafeinin öldürücü dozu 100-200 mg/kg olarak belirlenmiştir. Hafif ve orta dereceli belirtiler yanısıra felçler ve ölümle sonuçlanan vakalar mevcuttur. İçerdiği maddeler plasentayı geçtiği için anne karnındaki yavruyu ve süte geçtiği için annelerini emen yavruları da aynı oranda etkilemektedir.Bu sonuçlara maruz kalmamak için lütfen ödül olarak köpeğinize çikolata değil onun için üretilmiş ödül tabletlerini veya bisküvileri - krakerleri veriniz..Ödül vermek isterken istemeden yanlış sonuçlara neden olabilirsiniz.
  Kedi Maması ; Köpeğinize kedi maması verdiğinizde , ihtiyacından fazla yağ ve protein almasına sebep olabilir ve alması gereken bazı aminoasitleri de almasına engel olabilirsiniz . Bu da bir çok sistemik bozukluklara neden olabilir.Yüksek kolesterol tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeğinizde de kalp damar sisteminde tıkanıklık yaratabilir ,ayrıca yüksek tansiyon , böbreklerde ve gözlerde hasarlar da gelişebilir. Karaciğer yağlanabilir ve daha bir çok organda istenmeyen etkiler ortaya çıkabilir.Aynı şekilde kedilere de köpek maması vermemelisiniz.
  Bebek Maması ; Köpekler için toksik olan soğan tozu içerebilirler.Bu da köpeklerde kansızlığa neden olabilir.
  Hayvansal yağ parçaları ;Özellikle yemek yediğimizde sofradan artan parçalar daima köpeğimizin tabağına konur , o da bizimle aynı gıdaları yemelidir düşüncesi vardır hep ; ama nedense onun payına daima bizden artanlar, tavuğun derisi , kuzunun sakatatları ve özellikle de yiyemediğimiz yağlı parçaları düşer...Köpekler etçil canlılar olarak bilinirler ve bu yüzden her türlü et ve benzeri ürünü yiyebileceklerini düşünürüz..Evet yerler ama ertesi sabah şiddetli bulantı başladığında , kusma başladığında sebebini anlayamadığımız bir şekilde onun pankreasını bozmuş olduğumuzu bilmeden Veteriner hekimimize koşarız ve akut pankreatit nedeniyle aniden ölümüne neden olduğumuzda nerede yanlış yapmış olabileceğimizi düşünürüz...
  Kurban Bayramında özellikle dikkat etmemiz gereken iki önemli konu vardır. Birincisi kesilen Kurbanın artan yağlarını , sakatatlarını ve yenmeyen tüm kalıntılarını son derece dikkatli bir şekilde derine gömmeli ya da varsa eğer toplayan kuruluşlara vermeliyiz ki köpeğiniz ya da sokakta yaşayan diğer köpek dostlarınız bu artan kısımları gömüldükleri yerden kazarak çıkartmasın ve yiyerek akut pankreatit nedeniyle hayatlarını kaybetmesinler . İkinci önemli konu ise evde verdiğiniz ziyafet sonrası bol miktardaki yenmeyen yağlı hayvansal gıdaları kendi ellerinizle köpeğinizin tabağına koymamanız ve ona ziyafet çektirmek isterken hastalanmasına neden olmamanızdır...Tabağına konan onun için özel olarak hazırlanmış , doktor tavsiyesiyle almış olduğunuz kuru mama olmalıdır.Bu onun için en sağlıklı ve en güvenli ziyafet şeklidir bunu asla unutmayınız...
  Süt ve Süt Ürünleri ; Bazı köpek ve kediler yeterli miktarlardalactase enzimine sahip olmayabilirler. Bu enzim sütün içindeki lactose adlı maddenin parçalanmasını ve sindirilmesini sağlayan enzimdir. Bu enzimin yetersizliği gaz , hazımsızlık ve ishalle sonuçlanabilir..İshal sonucu bozulan sindirim sistemi düzeni bir çok bakterinin saldırıya geçmesine ve kedi ya da köpeğimizin hastalığının şiddetlenmesine sebep olabilir.Laktozsuz süt belki bu konuda bir seçenek olabilir.
  Ciğer(Karaciğer) ; Fazla miktarda karaciğer A vitamini zehirlenmesine sebep olup kas ve iskelet sisteminde istenmeyen etkilere neden olabilir (kemiklerde kırılmalar vs.)
  Küflü ve Bozuk Gıdalar,Çöpler ; İçerdikleri yüksek orandaki toksin nedeniyle şiddetli kusma ve ishalle başlayan ve sonunda bir çok organda hasara sebep olabilen ciddi hastalıklara neden olabilirler.
  Soğan ve Sarmısak ; Çiğ , pişmiş ya da toz fark etmez tüm soğan ve sarımsak ürünleri içerdikleri sulfoxide’ler ve disulfide’ler nedeniyle toksiktirler . Kırmızı kan hücrelerinde yıkımlanmaya ve sonuç olarak da anemiye yani kansızlığa neden olurlar..Kediler maalesef bu konuda köpeklerden daha hassastırlar ve daha fazla etkilenirler.
  Çiğ Yumurta ; Avidin olarak adlandırılan bir enzim içerir ve bu enzim Köpeklerde Biotin (B7 vitamini-Vitamin H)’nin vücutta yararlanımını azaltır.Sonuç olarak deri ve tüy problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olur.Ayrıca içerdiği bazı bakteriler nedeniyle çiğ yumurta yenmesi son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilir.Yumurta bazen yüksek oranda salmonella içerebilmektedir ve zehirlenme belirtileri ortaya çıkabilmektedir.
  Çiğ Balık ; Tiamin ( B1 Vitamini) eksikliği sonucu iştahsızlığa ,epilepsiye ve çok ciddi boyutlarda olduğu taktirde ise ölüme sebebiyet verebilir.Çiğ balığın devamlı verilmesi durumunda Tiamin yetersizliği daha sık gözlenir.
  Tuz ; Çok büyük miktarlarda alındığında vücutta elektrolit dengesizliği ortaya çıkabilir. Hipertansiyonu olan hastalarda sürekli alınan tuzlu gıdalar kalp ve böbrek hastalıkları konusunda ölümcül sorunlara neden olabilir.
  Şekerli Gıdalar ; Obezite, diş hastalıkları ve muhtemel şeker hastalığına(Diyabet) sebep olurlar.Diyabet sonucu vücudun bir çok organında hasar söz konusu olabilir.Bunlardan biri de gözlerde gelişen körlüktür.
  Salam-Sosis: Bol miktarda içerdikleri baharatlar nedeniyle özellikle yavru köpeklerde kusma ve ishale neden olabilmektedirler.Ayrıca koruyucu olarak içerisinde barındırdıkları sodyum nitrat ve sodyum nitrit ..vb maddeler kanserojen özelliği taşıdığından köpek ve kedilere verilmemelidirler.
  Patates ve domates sapları-yaprakları ; İçerdikleri oxalate’lar sindirim, sinir ve üriner sistemde hasara neden olabilir .Bu daha çok çiftlik hayvanları için tehlike arz etmektedir.
  Yemek artıkları ; Dengeli bir besin kaynağı olmadığı için, köpeğinizin günlük gıdasının %10’unu geçmemelidir.Artık hayvansal yağlar kesinlikle verilmemelidir.Etlerin yağları ayrılmalı ve kemikler kesinlikle verilmemelidir.
  Tütün ; İçerdiğiNikotin ile sindirim sistemi ve sinir sistemini oldukça ciddi etkiler. Hızlı kalp atışı, bayılma ve ölümle sonuçlanabilen ciddi etkileri vardır.
  Turunçgiller ; Turunçgillerden çıkarılan yağlar bulantı ve kusmaya neden olabilir.Bol miktarda C vitamini içerdiği düşünülerek kış aylarında köpeğimizle portakal ve mandalinamızı paylaştığımızda bunu hatırlamalı ve hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlamaya çalışırken onun hastalanmasına neden olmamaya özen göstermeliyiz.
  Üzüm ve Kuru Üzüm ; Böbreklerde yıkıma neden olduğu düşünülen bir toksin içerdiği tespit edilmiştir.Fazla miktarda yenmesi sakıncalı olabilir.
  Alkollü içeçekler; Az bir miktarı bile İntoksikasyon(zehirlenme), koma, ve ölüme sebep olabilir.
  Çoğu zaman duyarız ; hayvansever dostlarımız ve biz hekimlerin hasta sahipleri aralarında konuşurlarken hep şunu söylerler “Köpeğim ben ne yiyiyorsam onu yer”.Bu düşünce tarzını yavaş yavaş yeni bilgilere ve yeni düşüncelere bırakmalıyız...Köpeğiniz siz ne yerse onu değil sadece onun için uygun olan gıda maddelerini yemeli... Köpeğinizin yaşına,ırkına,cinsiyetine,kilosuna, risk altında olduğu hastalığa ve geçirdiği operasyon varsa ona uygun Veteriner Hekiminizin tavsiye ettiği bir mamayı tercih etmelisiniz.
  Örneğin; köpeğiniz iri ırk (Sivas Kangal,Boxer,Rotweiler,Labrador Retriver,Golden Retriver,German Shephard... vb) ise ve onu ev yemeği ile besliyorsanız kemik gelişimi için ihtiyacı olan bir kaç maddeyi veremiyorsunuz demektir. Ev yemeği verdiğinizde kalsiyum vermem gerekir diye düşündüğünüzde kemiklerin gelişimini hızlandırarak kalça çıkığı riskini arttırdığınızı da bilmelisiniz.Kemiklerde üremeler ve ilerleyen yaşında böbreklerinde taşlar ya da damarlarında kireçlenmeler belki de gelişsin diye düzensiz verdiğiniz kalsiyumdandır kim bilir.???
  Köpeğinizin ağzından kötü kokular geliyor ve siz bunun çaresini arıyorsunuz belki kuru mama vermiş olsaydınız ağzını saran tartarlardan çoktan kurtulmuş olacaktınız.Ağız ve diş eti yangısı nedeniyle bozulan iştahı yeniden eski halini alacak ve ağız içinde üreyen mikroorganizmalar köpeğinizin kalp kapakçıklarını yada böbreklerini de hasara uğratmayacaktı.
  Köpeğinizin gittikçe şişmanlaması ,obezite ve şeker hastası olması belki de onun için hazırladığınız makarnalı pilavlı özel karışımdan kaynaklanıyor.Sadece şekerin değil vücuda alınan karbonhidratların da vücutta şekere dönüşebildiği ve Diyabet riskini arttırdığını unutmamalısınız.
  Hangi Gıdalar Köpeğim İçin Tehlikeli Olabilir? sorusunu bir kez daha kendi kendinize sorunuz ve en kısa zamanda Veteriner Hekiminizle irtibata geçip onun için en iyi olanın ne olduğu konusunu bir de hekiminize danışınız...
  [​IMG] Köpekler Niçin Ot Yer ?
  Köpekler çoğunlukla ot yerler, ve bu davranışlarını açıklayan birçok farklı görüş bulunmaktadır. Birincisi; vahşi köpekler (örn., kurtlar ve tilkiler) bir hayvanı yakaladıklarında onların herşeyini yerler. Birçok herbivoru ( yani otla beslenen hayvanı) avlayıp yediklerinden dolayı bu hayvanların sindirim sistemindeki ,bağırsak ve midelerindeki otların ve bitkilerin de çoğunu yemiş olurlar. Ayrıca, yumuşak meyve ve diğer bitkisel ürünleri de yedikleri bilinmektedir. Köpekler daha sonraları bu nedenle ot yiyebilir hale gelmişler ve bitkiler onların diyetlerinin normal bir parçası haline gelmiştir..
  Bir köpek ot yedikten sonra çoğu zaman kusar. Köpekler çim ya da otu kusmak için mi yerler , yoksa yedikleri için mi kusarlar? Bu bir sırdır, fakat bazı köpeklerin mideleri bozulduğu zaman ot yiyebildiği görülmüştür.
  Bir diğer neden ; sadece bundan hoşlanmalarıdır. Bazı köpekler belirli tür ot ve bitkiyi arayıp bulurlar ve seçerek yerler...Örneğin; Bir beagle’ın sahibinden daha hızlı orman üzümü (Ahududu) toplayıp yediğini biliyoruz.
  Her durumda, ot yeme davranışı temel olarak normal bir davranıştır, ve köpeğiniz bunu haddinden fazla yapmıyorsa endişelenmenize hiç gerek yok...

  AŞI TAKVİMİ

  DİSTEMPER (KÖPEK GENÇLİK HASTALIĞI) :


  Köpeğin solunum, sindirim , deri, göz ve sinir sistemine bulaşan son derece bulaşıcı ve çoğu kez ölümcül bir viral enfeksiyondur. Distemper aşılanmamış yaşlı köpeklere de bulaşacağı gibi yavru köpeklere de bulaşır. Aşı onun yegane koruma yöntemidir.
  PARVOVİRÜS (KANLI İSHAL) :


  Belirtileri arasında ishal (ileri dönemlerde kanlı ishal ) yüksek ateş ve kusma olan ölümcül bir viral hastalıktır. Parvovirüs hiç belirti göstermeden yavru köpeklerde ani ölümlere neden olabilir. Aşı tek korunma yöntemidir.
  ADENOVİRUS (BULAŞICI HEPATİT):


  Yüksek ateş ,susuzluk,iştahsızlık,karın ağrıları,karaciğer hasarı ve kanamaya yol açan viral bir hastalıktır. Aşı tek korunma yöntemidir.
  LEPTOSPİROSİS (SPİROKET HASTALIĞI):


  Hasta hayvanların burun akıntıları, idrar veya salyaların teması ile yayılan diğer köpeklere bulaştığı gibi insanlara da bulaşabilen son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Korunma aşı ile yapılmaktadır.
  PARAİNFLUENZA (AKUT ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONU):


  Bu virüs üst solunum yollarında enfeksiyona neden olur..
  BORDETELLA BRONCHİSEPTİKA :


  Üst solunum yolları enfeksiyonuna neden olur.. Buhastalık çok bulaşıcıdır.Aşı tek korunma yöntemidir.
  CORONAVİRUS:


  Sindirim sistemine bağlı son derece bulaşıcı viral bir hastalıktır. Belirtileri arasında ishal,kusma,yüksek ateş ve dehidrasyon vardır. Korunma aşı ile yapılmaktadır.

  KUDUZ:

  Bütün memelilere bulaşabilen ölümcül bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Kuduz kamu sağlığı açısından önemli bir tehdit olduğundan hayvanınızın bu hastalığa karşı aşılanmış olması kanuni bir zorunluluktur. Yeni doğmuş köpek yavruları, annelerinin sütlerinden hastalıklara karşı savaş veren antikorlar sağlarlar. Ancak bu antikorlar normal olarak 6-12 hafta dayanırlar,bundan sonra aşılar anne sütünün yerini almaktadır ve yavru köpeğinizin vücuduna az miktarda yapısı değiştirilmiş hastalık unsurları vererek onun hastalanmadan kendi antikorlarını yaratmasına uyarılır.
  Aşılanmamış köpeğinizi aşı programı tamamlanıncaya kadar lütfen dışarıya çıkarmayınız. Çıkarmak zorunda kalırsanız kucağınızda çıkarınız. Aşıları yapılmadan ve tamamlanmadan aşılıda olsa başka köpeklerle kesinlikle temas ettirmeyiniz. Başka hayvanların dolaştığı yerlerde dolaştırmayınız. Veteriner Hekim kontrolü , lüzumlu koruyucu aşılama ve paraziter tedavilerini yaptırmanız hayvanlardan insanlara geçebilecek Zoonoz hastalıkların önlenmesi açısından önemlidir.
  UNUTMAYINIZ Kİ KÖPEĞİNİZİN SAĞLIĞI KENDİ SAĞLIĞINIZ DEMEKTİR.

  KÖPEKLER İÇİN AŞI TAKVİMİ

  [​IMG]
  27 Aralık 2016
  #1
 2. Köpek Cinsleri ve Özellikleri-Köpeklerde Beslenme ve Aşı Takvimi Cevapları

soru sor

Köpek Cinsleri ve Özellikleri-Köpeklerde Beslenme ve Aşı Takvimi