Klasik Anjiyografi

İsimli konu WH 'Kalp Sağlığı' kategorisinde, S'onsuzLuk üyesi tarafından 11 Kasım 2010 tarihinde yazılmıştır. Klasik Anjiyografi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Koroner arter darlığının anatomik yapısını incelemede ve ek teknikler ile fonksiyonel
  değerlendirmede en güvenilir yöntemdir.
  Hangi durumlarda kullanılıyor?
  Bu yöntem, yapılan diğer testlerde yüksek riskli olarak koroner damar tıkanıklığı şüphesi olan hastalarda, stent veya balon anjiyoplasti planlanan hastalarda ya da acil kalp krizinde tanı ve tedavi amacıyla uygulanıyor.
  İşlem nasıl uygulanıyor?
  Bu işlem sırasında hastaların mutlaka hastaneye yatışları yapılıyor. İşlem kateter laboratuvarında gerçekleştiriliyor. Kasık damarından, kol damarından veya el bileği
  damarlarından kalbe kadar ilerleyen kateterler yardımıyla yapılıyor. Sterilizasyon sağlandıktan sonra lokal anestezik maddeler ile giriş bölgesi uyuşturuluyor. İşlem sırasında ağrı duyulmuyor, sadece radyoopak maddesinin hastanın damarına verilmesi sırasında bir defalık ve birkaç saniye süreyle tüm vücuda yayılan bir sıcaklık oluşuyor. İşlem normal şartlarda kısa süreli bir işlem olup genelde 5-10 dakika sürüyor. Bu işlem sırasında hastanın kalbindeki bazı boşluklardan veya damarlardan basınç ve kan örnekleri alınıyor, radyoopak madde verilerek damarların ve kalbin tamamen görüntülenmesi sağlanıyor.
  Avantajları
  Deneyimli merkezlerde ve deneyimli kişilerce yapıldığında çok düşük (<%0.1) mortalite (ölüm) riski taşıyor.
  Dezavantajları
  En sık karşılaşılan komplikasyonlar kasık damarında çıkan sorunlardır. Ancak bunlar geçici. Nadir olarak bu komplikasyonlar müdahale gerektirebiliyor. İşlemden sonra, işlem sırasında seçilen yönteme göre değişebilmek kaydıyla 2-6 saat hastanede gözlem süresi gerekiyor ve bu sürede damara giriş yerinde tampon yapılmak suretiyle kanama engelleniyor.
  11 Kasım 2010
  #1
 2. Klasik Anjiyografi Cevapları

soru sor

Klasik Anjiyografi