Kızlık Zarı Hakkında Genel Bilgi

İsimli konu WH 'Evlilik Ve Cinsel Yaşam' kategorisinde, Alemdar üyesi tarafından 11 Temmuz 2009 tarihinde yazılmıştır. Kızlık Zarı Hakkında Genel Bilgi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Kızlık zarının latince adı hymendir ve HYMEN Yunan mitolojisinde Evlilik Tanrısının ismidir. Kızlık zarı ülkemizde ve dünyanın belli bölgelerine halen sosyal ve kültürel önemini korumaktadır.

  >Kızlık zarının henüz bozulmamış olması hatalı olarak kadının bekaretinin, yani bir erkekle birlikte olmadığının sembolü ve yine hatalı olarak ilk ilişkide kanama olmaması kadının daha önceden bir erkekle cinsel ilişki de bulunmuş olduğunun kanıtı olarak görülmekte ve birçok masum genç kız bu yüzden tüm yaşamlarını etkileyecek olaylarla karşılaşabilmektedir. Bu durum yalnız bizde değil, birçok kültürde geçerlidir.

  Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanları ne yazık ki genç kadınların "kızlık zarı muayenesi" için kliniğe getirilmelerine ve böylece bazen küçük düşürülmeye varacak kadar aşağılanmalarına tanık olmaktadırlar.

  Bu yazı kızlık zarı hakkındaki bazı yanlış bilinenleri düzeltmek veya bilinmeyenleri açıklığa kavuşturmak için basitliği korumak açısından soru-cevap şeklinde hazırlanmıştır.

  Kızlık zarı tam olarak nerededir?

  Kızlık zarı, vajina girişinin 1-1.5 santimetre iç kısmında yer alan ince bir yapıdır.

  Neden böyle bir yapı var?

  Anatomik ve fizyolojik açıdan kızlık zarının bilinen bir işlevi yoktur. Genital sistem enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmesine karşın, ortada delik olan bir yapının nasıl olup da enfeksiyonlara karşı koruyucu olacağı tartışma konusu olduğundan bu görüş tam olarak geçerli değildir.

  Aslında enfeksiyonların bakire olanlarda daha ender oluşmasının nedeni bu kızların cinsel yolla bulaşan hastalıklara maruz kalmamış olmalarıdır. PID (pelvik enfeksiyon) ve vajinit gibi enfeksiyon hastalıkları aktif cinsel yaşam başladığında, önemli bir kısmı cinsel yolla bulaşan bakterilerle başlatılan enfeksiyonlardır.

  Kızlık zarları yapısal olarak farklılıklar gösterebilir mi?

  Anatomik olarak kızlık zarı vajinanın hemen giriş kısmında yerleşmiş, en sık görülen şekliyle ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan ufak bir delik bulunan yarı esnek, ince bir yapıdır.

  Bazı kadınlarda bu yapı çok sert veya çok esnek olabilir. Bazı kadınlarda ortada bir yerine iki veya daha fazla sayıda delik bulunabilir. Ender durumlarda zarın ortasındaki delik o kadar büyüktür ki, muayenede neredeyse zar hiç yok sanılabilir.

  Bazı çok ender durumlarda ise zarda hiç delik yoktur (imperfore himen). Bu durumda adet kanaması genç kızlıkta görülen ilk kanamadan itibaren sürekli genital kanal içinde birikir ve her adet döneminde kız "adet olamamaktan, ancak aşırı ağrı duymaktan" yakınır.

  Kanama öyle ileri boyutlarda birikebilir ki, tüm rahim ve tüm vajina kanla dolmuş ve genç kızda halen ilk adet kanaması gerçekleşmemiş olabilir. Bu ciddi bir durumdur ve kadının genital sisteminin zarar görmemesi için ameliyatla kızlık zarına delik açılarak içerideki kanın boşalması sağlanmalıdır.

  Bu resim kızlık zarının kişiler arasında yapısal farklılıklarını göstermektedir. Üstteki resimlerde cinsel ilişki öncesinde en sık görülen kızlık zarı tipleri görülmektedir. Altta solda yer alan resim delik içermeyen ve bu nedenle kız çocuğunda ciddi sorunlar yaratabilen kızlık zarı yapısını göstermektedir. Doğum sonrasında kızlık zarı yalnızca kalıntılar şeklinde varlığını sürdürebilir.

  Kızlık zarı cinsel ilişkide mutlaka kanar mı?

  Kızlık zarı nispeten esnek olmasına karşın, vajinanın içine girme denemelerinde (cinsel ilişkiyle, parmaklarla veya muayene aletleriyle) kolaylıkla yırtılan ve kanayan bir anatomik yapıdır.

  Ancak kişiler arası önemli yapısal farklılıklar nedeniyle kızlık zarı aşırı esnek olanlarda veya zar üzerinde yapısal olarak az sayıda damar bulunması durumunda ilk cinsel ilişkide kanama gerçekleşmeyebilir.

  Bunun sıklığını belirleyen bir çalışma olmamakla beraber deneyimler kadınların muhtemelen %1-2sinde kızlık zarının ya aşırı esnek olması, veya damarlanmasının az olması nedeniyle ilk cinsel ilişkide kanamadığını göstermektedir.

  Bakire bir kadının jinekolojik muayene olması mümkün müdür?

  Jinekolojik muayenenin en önemli aşamalarından biri vajinanın ve rahimağzının gözlenmesi için yapılan spekulum muayenesidir. Günlük tıp uygulamalarında bakire olanların muayenesinde çoğunlukla bu işlem uygulanmamakta ve elle muayene makattan yapılmaktadır.

  Doktorlar arasında yaygın olan diğer bir eğilim de bakire birinin yalnızca ultrasonografiyle değerlendirilmesidir. Bu yaygın eğilimin nedeni, halk arasında "muayenenin ultrasonografiye göre daha az gelişmiş bir yöntem olduğu" şeklindeki yaygın görüş nedeniyle kadınların doktorlarını "yalnızca ultrasonografiyle tanı koyan doktor"lar arasından seçme eğilimleridir.

  Bakire bir kadının değerlendirmesinde yalızca karından yapılan ultrasonografi yeterli değildir. Akıntı, kasık ağrısı gibi şikayetlerin değerlendirmesinde kızlık zarına hiç bir zarar vermeden makattan muayene yapılması mümkündür ve ihmal edilmemelidir.

  "İlk gecede" nelere dikkat etmek gerekir?

  İlk gecede veya daha geniş anlamıyla ilk cinsel ilişkide hem kadına hem erkeğe düşen önemli görevler vardır. Bu ilk deneyimin güzel ve hatırlandığında iyi duygular uyandıran bir deneyim olması için kadının kendini bu ilk deneyime psikolojik olarak hazır hissetmesi gerekir.

  Ön sevişmeyle vajinada yeterli kayganlaşma sağlanmalı, eğer bu sağlanamazsa kayganlaştırıcı jel şeklinde eczanede satılan ve reçetesiz alınabilen ilaçlar kullanılmalıdır

  İlk cinsel deneyimin mutlaka ağrılı olması gerekmez. Kadın kendini yeterince gevşettiğinde, erkek de yumuşak davrandığında ağrısız bir ilk deneyim gerçekleşmesi çok muhtemeldir.

  Kadınların ilk deneyimlerinde en önemli korkularından biri gebe kalmaktır. Bu yüzden erkeğin prezervatif kullanması veya kadının doktoruna danışarak uygun bir korunma yöntemini kullanmaya başladıktan sonra ilişkide bulunması en idealidir.

  İlk cinsel ilişkide zar aşırı kanayabilir mi?

  Özellikle erkeğin çok aceleci ve sert davranması durumunda ufak yapılı kadınlarda zarla birlikte vajina dokusu da yırtılabilir. Bu durum çok aşırı kanamayla seyreden ve büyük olasılıkla dikiş atılarak tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Kızlık zarının çok aşırı sert yapısı olması da bu duruma katkıda bulunabilir.

  Normalde ilk ilişkide oluşan kanama birkaç dakika içinde en geç yarım saatte durur. Eğer kanama çok şiddetli olursa veya uzun süreler geçmesine rağmen durmazsa böyle bir durum söz konusu olabileceğinden doktora başvurmak gerekir.

  Bazı durumlarda ilk ilişkide kanama olur, yırtık yeri iyileşir, daha sonraki ilişkilerde tekrar kanar. Bu da kızlık zarının aşırı sert veya fazla "damarlı" olmasından kaynaklanır. Kanama miktarı fazla değilse, her ilişkide oluşan kanama kısa süreliyse endişelenecek bir durum yoktur.

  Kızlık zarının tamiri mümkün müdür?

  Kızlık zarının tamiri mümkündür ve tüm dünyada bunu uygulayan doktorlar ve uygulamayı talep eden kadınlar vardır. Bu tamirin başarılı olup olmayacağının en önemli belirleyicisi yırtılmanın ne zaman olduğudur.

  Kısa zaman önce (günler önce) olan bir yırtılma kolaylıkla tamir edilebilir. Çok sayıda cinsel ilişkide bulunmuş, doğum yapmış kadınlarda ise kızlık zarının parçaları azalmış olduğundan tamiri çok zor olabilir, başarısız olabilir.

  Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının tümü bu tamiri yapar mı?

  Hayır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarının çok önemli bir kısmı etik sorunları göz önünde bulundurur ve bu tamiri yapmaz.

  Kızlık zarı bozulmadan gebelik oluşabilir mi?

  Evet. Gebelik oluşması için kızlık zarının bozulması şart değildir. Yukarıda anlatıldığı gibi esnek olan bir zar tam bir cinsel ilişkide bozulmamış olmasına karşın gebelik oluşabilir.

  Diğer bir yol da yine ender görülmesine karşın erkeğin kızlık zarına çok yakın bir yere boşalmasıdır. Spermler oldukça hareketli hücreler olduklarından vajinanın girişinden rahimağzına ve buradan da iç genital sisteme geçerek gebeliği başlatabilirler.

  Muayenede Kızlık zarının sağlam olup olmadığı anlaşılabilir mi?

  Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanının yaptığı bir muayenede kızlık zarının yırtılmış olup olmadığı, yırtılmışsa bunun eski bir yırtık mı, yeni bir yırtık mı olduğu anlaşılabilir.

  Ancak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları resmi bir kurumda adli tabip olarak görevli olmadıkları sürece bu muayeneyi yapmamayı tercih etme veya muayene sonucunda rapor vermeyi reddetme özgürlüğüne sahiptirler. Dahası Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları hastanın kendisi dışındaki birine muayene sonucunu bildirmek zorunda da değildirler.
  11 Temmuz 2009
  #1
 2. Kızlık Zarı Hakkında Genel Bilgi Cevapları

 3. kızlık zarı muayenesi hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim
  28 Eylül 2015
  #2
 4. Kızlık zarı dikimi riskleri var mı?
  Son düzenleyen: Moderatör: 17 Mart 2018
  8 Mart 2017
  #3
 5. Son düzenleme: 19 Mart 2018
  16 Mart 2018
  #4
 6. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Yapay Kızlık Zarı Nasıl Kullanılır

  Yapay kızlık zarı kullanımı her kadının rahatlıkla gerçekleştirebileceği işlemdir. Herhangi bir cerrahi operasyon gerektirmez ve tıp ile alakalı bir durumda değildir. Normal hayatta yapılabilecek en kolay yöntemler arasındadır. Halk arasında bekaret hilesi olarak bilinmektedir. Bakire olmayan ve evlilik telaşına giren bayanların tercih ettiği yöntemdir. 1993 yılında bulunmuş yapay kızlık zarı kullanımını bu yazımızda detaylı şekilde bulabilirsiniz


  Yapay Kızlık Zarı Nasıl Kullanılır, Yerleştirilir?
  Yapay zar kullanılmadan önce vajinal bölgenin mutlaka kuru olmasına dikkat etmeliyiz. Sitemizden siparişini verdiğiniz özel tampon ile genital bölgeyi kurulayarak bu işlemi gerçekleştirebiliriz. Daha sonra ürünün üzerinde yer alan gri renkli jelatini açıyoruz ve katlanmış şekilde yeni bir jelatin bizi karşılıyor. Katlanmış olan jelatini kesinlikle açmamalıyız.

  Şeffaf renkli jelatinin bir tarafından kırmızı bir yoğunluk olduğunu göreceksiniz. Yoğun olan kızın rahime bakacak şekilde yani önce vajinaya girecek şekilde serçe parmağımız ile 3-4 santimetre içeriye doğru yerleştirmemiz yeterlidir.

  Yerleştirme işlemi tamamlandıktan sonra yapay kızlık zarının hazır hale gelme süresi ortalama 20 dakika olarak belirlenmiştir. Belirtilen bu süre geçtikten sonra tek başımıza test edeceksek, elimiz ile kendimizi tatmin edip daha sonra parmak vasıtası ile iç kısıma müdahalede bulunabilirsiniz. Partner ile denenecek ise de ön sevişme süresinin akabinde müdahale edilip sonuç görülebilir.


  Yapay kızlık zarı kullanıldığımı karşı taraf anlar mı?
  Hayır. Gerdek gecesinde kullanacağız bu ürünü dışarıdan kimse anlamaz. Kullanım talimatlarına uyulduğu zaman dışarıya bakire kızdan geldiği gibi açık pembe kan renginde sıvı gelir. 3 yıllık klinik çalışmaları sonucunda piyasaya sürülmüş yöntemdir. Birebir aynı hissi verir ve partneriniz kesinlikle anlamaz.

  Yapay kızlık zarını kullanmadan ne kadar süre saklayabilirim?
  Sizlere göndermiş olduğumuz yapay kızlık zarı, kutu içerisinde 2 adet olarak gelmektedir. 1. kızlık zarını kendiniz denemeniz ve tecrübe kazanmanız açısından kullanabilirsiniz. Gerdek gecesine ayırdığınız yapay kızlık zarını da oda sıcaklığında koşulu olmak şartıyla, cüzdanınızda, kitap arasında ve zarar görmeyecek yerlerde 5 yıl boyunca muhafaza edebilirsiniz.


  Vajina daraltıcı krem kullanımı

  Şüphe yok ki yapay kızlık zarı vajina daraltıcı krem ile birlikte kullanıldığı zaman daha garanti sonuç vermektedir. Vajinal bölge içerisinde oluşan genişleme kaybolarak ilk günkü haline döneceğinden erkek zorlanma hissedecek ve genişlemeden dolayı anlama ihtimali kalmayacaktır.

  Daraltıcı krem 1 ay boyunca düzenli olarak genital bölgenin dış çevresine masaj yaparak yedirilmelidir. Bu şekilde kalıcı olarak etki sağlar. Bu kadar uzun vaktimiz yoksa da tek kullanımda 24 saat etki sağlamaktadır. İlişki olacağı günün sabahında uygulamanız yeterli olacaktır.

  Vajina daraltıcı krem ne kadar sürede etkisini gösterir?
  Tamamen vajinanızın açılmasına bağlı olarak belirlenmiş durumdur. Ortalama olarak 30 günde eski görünüme sahip olabilirsiniz. 5 yıldan fazla bir ilişki geçmişiniz yoksa eğer. 15 günde ciddi anlamda daralmanın olduğunu fark edebileceksiniz. 24 saatlik kullanımdan itibaren etkisini göstermeye başlar. Sizlere verilen süreler sonunda, düzenli ve sürekli kullanım sağlarsanız, %100 sonuç almanız kaçınılmaz olacaktır.
  17 Mart 2018
  #5
 7. Kızlık zarı kanaması; Kızların gerdek gecesinde veya evlilikten önce girdiği cinsel ilişki sonrasında oluşan kanamadır. Kızlık zarı, vajinanın 15,-2 cm içerisinde bulunmaktadır. İnce kılcal damarlardan oluşan bu yapı, penis veya yabancı bir cismin müdahalesi sonucunda yırtılır, kanamaya başlar.
  Son düzenleyen: Moderatör: 22 Mart 2018
  21 Mart 2018
  #6
 8. 21 Mart 2018
  #7
 9. 12 Nisan 2018
  #8
 10. Emeğinize Sağlık güzel yazı olmuş emeğinize sağlık. Ankara da yaşayanlar için Kızlık Zarı Konusunda Sağlık ve Hijyenik Kuralalra Uygun Bir Polikinikte Ben Eklemek İstedm. İncelemek İsterseniz ; https://www.kizlikzariankara.com/
  10 Şubat 2020
  #9
soru sor

Kızlık Zarı Hakkında Genel Bilgi

Alakalı Aramalar:

 1. kızlık zarı nerededir

  ,
 2. harp okulunda kizlik muayenesi mi var

  ,
 3. kızlık zarı resimli göster

  ,
 4. kizlik zari resmi,
 5. kızlık zarının bozulması