Kıyıköy tatil yerleri ulaşım ve konaklama yerleri

İsimli konu WH 'Turizm' kategorisinde, Alemdar üyesi tarafından 2 Temmuz 2009 tarihinde yazılmıştır. Kıyıköy tatil yerleri ulaşım ve konaklama yerleri hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Kıyıköy tatil yerleri

  [​IMG] Antik çağlardan bu yana yerleşim merkezi olan Kıyıköy, Trakya'nın Karadeniz sahilinde, Kırklareli'nin bir ilçesi. Yöre, İstanbul'a 164 km. uzaklıkta huzurlu bir tatil merkezi. Kıyıköy'de doğaya ve tarihe yolculuk yaparak farklı bir haftasonu geçirebilirsiniz. İstanbul'un yanıbaşında Karadeniz sahilinde yer alan Kıyıköy, temiz havası, bozulmamış mimari dokusu, eşsiz güzellikteki doğası, leziz deniz ürünleri ile dikkat çekiyor. Yılın ikinci ve üçüncü ayında başlayıp, dördüncü aya kadar devam eden ve lezzetli balıklar listesinde üst sıralarda yer alan kalkan balığı ile ünlü Kıyıköy'de hem doğaya, hem tarihe yolculuk yaparak farklı bir haftasonu geçirebilirsiniz. Antik çağlardan bu yana yerleşim merkezi olan Kıyıköy, Trakya'nın Karadeniz sahilinde, Kırklareli'nin bir ilçesi. Koruma altındaki yöre, İstanbul'a 164 km. uzaklıkta şirin, huzurlu, sakin bir tatil merkezi.Her iki yanından akarak denize ulaşan "Pabuç" ve "Kazan" adlı derelerin arasında yarımada gibi uzanan yüksek bir tepede yer alan Kıyıköy, çarpıcı coğrafyasıyla ilgi çekiyor. Karadeniz'in hırçın dalgalarıyla oyulan kıyı kayaların kimisi anıt kaya olarak, kimi de derin mağaralar olarak göze çarpıyor. Bir zamanlar korsan teknelerin saklandığı koylar içindeki dev mağaralar günümüzde de ziyaretçilerin akınına uğrarken, Kartaltepe'den görünen manzara ziyaretçileri büyülüyor. Derelerin kavisli akışıyla oluşan dairesel kumsal, yaz aylarında kampçı ve deniz severlerin gözdesi. Aynı kıyıda yer alan, önüne dek araçla gidebileceğiniz, kayalara oyularak yapılmış mağara kilise de bir başka görülmesi gereken antik kalıntı. Şehir suları, tipik köy evleri, dantel gibi işli Karadeniz kıyıları, görebilecekleriniz arasında.Şayet gezinizi yaz aylarında yapmayı planlıyorsanız, ne tarafa aktığı belli olmayan durgun derelerde kiralayabileceğiniz bir sandalla kuş ve kürek sesi eşliğinde tekne gezisine çıkabilir, derelerde balık tutabilirsiniz. Bölgede piknik yapabileceğiniz küçük şelale ve dere kenarı gibi uygun ortamlar da bulunuyor. Fotoğraf çekmek, resim yapmak gibi sanatsal uğraşlara meraklı olanlar da kendilerine uygun yerler bulabilir. Tüm geziniz sırasında denize yüksekten bakan restoranlarda günlük deniz ürünlerinin lezzetini tadıp, Kartaltepe'den Kıyıköy'ün seyrine doyum olmayan manzarasına, dağların arkasından batarken moraran güneşin son ışıklarına bakarak çay bahçelerinde yorgunluk atabilirsiniz.


  Mağara Manastırı : 9. yüzyılda yapılan ve Bizans döneminin dini eserleri arasında yer alan bu manastır, kayalara oyularak inşa edilmiş. İlçenin kuzeybatısındaki vadinin yamacında yonca [​IMG]planlı bir şapel, tek nefli büyük planlı bir kilise ile bunun yanında düzensiz yerleştirilmiş odalar, mezar şapeli ile düzgün hücrelerden oluşan kompleksin duvarlarında kazınmış haçlar, bazı resimler, çeşitli kabartmalar bulunuyor. Kıyıköy ortaçağ Salmydessosu 'nun surla çevrili alanı içinde yer almış doğusu Karadeniz'e, kuzey ve güneye bakan yamaçları dere vadisine dimdik inerken, sadece batı yönü geçit vermiş antik kentin surları, ilk kez Lustirianus döneminde 6. yüzyılda yapılmış. 9 ve 10. yüzyılda da onarım görmüş. Duvar yüksekliği yer yer 6 metreyi bulan surların kalınlığı ise 2.20 metre.

  Trakya'da ki nefes borusu Kıyıköy, Ağva'yı anımsatan dereleri ile İstanbulluların gözdesi oldu. Kıyıköy'e ilk kez geliyorsanız Karadeniz kıyılarını seyretmek başlı başına bir zevk, kayalara vuran dalgalardan etrafa saçılan su zerrecikleri beraberinde taşıdığı iyot ve deniz kokusu ile serinletiyor. Kıyıköy'ün her iki tarafında uzanan kum plajlar, kampçıların, günübirlik tatilcilerin deniz özlemini giderirken sessizce akan dereler türlü çeşit alternatifler sunuyor. Benzerliği ve aktiviteleri ile Ağva derelerini anımsatan Kıyıköy dereleri henüz bakirliğini kaybetmemiş. Her iki tarafında yer alan sık ağaçlar kuşlara ev sahipliği yaparak, dereyi gezmeye gelenlere eşsiz güzellikler sunarken, kuşlar verdikleri resitallerle konukları ağırlıyorlar. Kıyıda bulunan kiralık deniz bisikletlerinden birine binip başlıyorsunuz durgun derede pedal çevirmeye. [​IMG]Yemyeşil ortam, su sesi ruhunuzu dinlendiriyor. Orman içindeki dere geziniz boyunca dipte ve kıyılarda su yüzüne çıkanlar ile çıkmaya çalışan geniş yapraklı bitkiler net olarak görülüyor, su yüzeyine yayılan yapraklarda, nilüfer çiçekleri yanında güneşlenen su kaplumbağaları, kurbağalar birkaç metre yakınlarına kadar yaklaşmanıza izin veriyorlar. Çok cüzi fiyata kiraladığınız 4 oturma yeri olan deniz bisikletinizi veya kiralık sandalınızı bir kıyı ağacı yanına çekip bu huzuru istediğiniz kadar seyredip yaşayarak, iliklerinize kadar dinlendiğinizi hissediyorsunuz. Yanınıza atıştırılacak bir şeyler aldıysanız mutluluğunuz daha da katlanıyor. Şimdi deniz seviyesinden tekrar köye çıkıyoruz. Kıyıköy sokaklarında ki çeşitli restoranlar zaten acıktırıp, iştahınızı kabartan balık tava kokuları yayarak tok olsanız bile bu hissi unutturup aklınızı çeliyorlar. Biraz önce Kartal Tepesindeki çay bahçesinden kumsalı seyrettiyseniz, bu defa da balıkçı barınağına bakarak bir mola vermek isteyebiliyorsunuz. Dalgakıran içinde yer alan tekneler "Resmimi yap, fotoğrafımı çek" dercesine manzaranızı renklendiriyor, günümüzde nadiren görülen "Kancabaş Burunlu" olanlar modelleriyle ilginizi çekmeyi başarıyorlar. Araçla dolaşıyorsanız liman içinde tam bir tur atabiliyorsunuz veya yürüyüş yapıyorsanız köy'e çıkan patikadan, basamaklardan, burundaki tepeden panoramik seyir imkânı bulabiliyorsunuz. Kıyıköy çevresinde başka doğal güzellikler de gizliyor. Yol üzerinde gelirken fark edeceğiniz sapak bozuk yoluyla Çamlıköy'e (Kastro), bir başka sapak Kasatura Koyuna geçit veriyor. Ben bunların hiç birini aramayayım, beni bir rehber gezdirsin, pansiyonumu bulsun en iyi hangi lokantada yemek yerim söylesin diyorsanız Kıyıköylü bir genç olan Zeki, yıllardır Kıyıköy'e gelen ziyaretçilere rehberlik hizmeti veriyor.Gsm: 0(537)893 50 63
  Kıyıköye nasıl gidilir?

  Özel araçla İstanbul üzerinden çıkış yapanlar Edirne yönüne doğru giderken Çerkezköy ayrımını kullanarak geldikleri Vize'yi geçtikten sonra, ağaçlı bir yoldan Kıyıköy'e varacaklar. Tercihiniz otobüs yolculuğu ise İstanbul Esenler otobüs terminalinden Kıyıköy'e 15:30'da yapılan seferin geri dönüşü Kıyıköy'den 08:15'te. İstanbul'dan uzaklığı 164 km. olan Kırklareli'nin Kıyıköy ilçesine yolculuk ortalama 2.5 saat sürüyor.
  Kıyıköyde ne yenir?

  Karadeniz'in şirin ilçesi Kıyıköy'ün birinci geçim kaynağı balıkçılık. Daha girişte gözünüze çarpan teknelerin çokluğu karşısında nostaljik bir balıkçı köyüne geldiğinizi fark ediyorsunuz. Dolayısıyla balık lokantalarının sayısı da oldukça fazla. Mevsimine göre değişen balık çeşitleri arasında yörenin en ünlü balığı Karadeniz'açıklarına bırakılıp sonra da gidip toplanan ağlardan çıkan kılçığı az, beyaz etli, lezzetli kalkan balığı, Mezgit, tekir, barbunya, karagöz diğer rağbet gören balıklardan. Uygun havalarda denize açılan balıkçıların yanısıra derelerde tutulan kefal balıkları, kayalıklardan toplanan, maydanozlu, limonlu sofraya getirilen haşlanmış pavuryalar bulunabilen lezzetlerden. Kıyıköy girişindeki balık halinde kentlere oranla daha ekonomik fiyatla balık almanız da mümkün.
  Yakamoz Restoran MotelTel: (0-288) 388 61 59
  Köşk Restoran & PansiyonTel: (0-536) 475 81 69
  Liman RestoranTel: (0-288) 388 60 94
  Kartal RestoranTel: (0-288) 388 63 82
  Kıyıköyde konaklayabileceğiniz otel, motel, pansiyon ve apartlar;
  Kıyıköy'de bir haftasonu konaklamaya karar verdiyseniz, ilçede lüks olmasa da 20'ye yakın mütevazi pansiyon bulunuyor. Pansiyonlarda iki veya üç kişilik odaların bulunmakta. Bir kısmı deniz manzaralı sessiz, sakin olan pansiyonlardan başka, kiralanan evler, yazın ise çadır kurulabilecek kamp alanları var.
  Genç OtelTel: (0-288) 388 65 68
  Midye PansiyonTel: (0-288) 388 64 72
  Hülya PansiyonTel: (0-288) 388 60 16
  Gök PansiyonTel: (0-288) 388 61 14
  Yakamoz PansiyonTel: (0-288) 388 60 92
  Hüseyin PaşaTel: (0-288) 388 60 16
  Hüseyin ÇetinTel: (0-288) 388 61 77
  Davut DolanTel: (0-288) 388 60 20
  Yılmaz PansiyonTel: (0-288) 388 60 81
  Değirmendere RestoranTel: (0-535) 481 79 66
  Palaz RestoranTel: (0-288) 388 61 77
  2 Temmuz 2009
  #1
 2. Kıyıköy tatil yerleri ulaşım ve konaklama yerleri Cevapları

 3. Paylaşım için saol
  3 Temmuz 2009
  #2
 4. Kıyıköy de deniz manzaralı pansiyonlar sorumlu :MEHMET ÇINAR

  Uygun fiyatlarla deniz manzaralı teraslı pansiyonları'mız mevcuttur ailece ve arkadaşlarınızla huzurlu bir tatil geçirmek için bizi tercih edin.

  sorumlu: mehmet çınar

  tel:05358798656
  9 Temmuz 2011
  #3
soru sor

Kıyıköy tatil yerleri ulaşım ve konaklama yerleri

Alakalı Aramalar:

 1. kıyıköy tatil günlük ev