Kısaca Hz.Muhammedin Hayatı

İsimli konu WH 'Peygamberler' kategorisinde, cagoooo üyesi tarafından 23 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır.

 1. saolun şime çok yaradı tşk :)
  26 Nisan 2011
 2. ya kısa dedik bu ne ya çok kısa gerçekten
  27 Nisan 2011
 3. bende katılmak istiyorummm:))))))
  3 Mayıs 2011
 4. Peygamberim sizi çok seviyorum
  5 Mayıs 2011
 5. çok güzel hayata bu kadargüzel diğildi çok güzel insana ders veriyor savaşları anlatması falan hep güzeldi ben dinledim ablam okudu ama ben çok duygulandım çokkkkkkk süper
  31 Temmuz 2011
 6. çok güzeldi performans için lazımdı eyvallah ağzınıza yüreğinize sağlık...
  5 Aralık 2011
 7. çok güzel olmuş
  5 Aralık 2011
 8. saolun bu bna lazımdııı ÇoK gzl oldu :) ödev verdi sosyal öğretmeni ve buldum sevindim .. eline sağlıkk
  30 Aralık 2011
 9. Biz Teşekkür ederiz böyle Yüce bir insanın hayatı kısa Olmamalı fakat Ödev v.s için gerekli oldugunu düşünerek paylaşılmıştır..

  Teşekkürler.
  31 Aralık 2011
 10. çok iyiydi karne notum artacak
  17 Ocak 2012
 11. güseelllll saolasin kardes performans ödevi için lazımdıı.... :bravo:
  1 Şubat 2012
 12. Tesekkürler çok güzel olmuş . İmdadıma yetiştin ya çok saol teşekkürler eğer yapmazsam çok kötü olacaktı çoook saol yaa emeğine ellerine sağlık +Rep :D
  3 Şubat 2012
 13. çok gzl :)
  6 Şubat 2012
 14. çok beğendim. öğretmen bize ödev vermişti senin sayende bitirdim...
  8 Şubat 2012
 15. nerde yha bulamadım öffffff
  12 Şubat 2012
 16. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) Arap yarımadasının Hicaz bölgesinde, Mekke şehrinde doğdu. O'nun hayâtını ve insanlık târihinde yaptığı büyük inkılâbı kavrayabilmek için, yaşadığı asırda Arabistan'ın genel durumunun ve Arapların yaşayışlarının, ana hatları ile de olsa, bilinmesinde fayda vardır.
  İslâmiyet'ten önce Araplar, henüz millet hâline gelemedikleri için; kabîleler hâlinde yaşıyorlardı. Her kabîle, diğerlerinden ayrı bir devlet gibiydi. Kabîle başkanına "Şeyh" deniyordu. Hicaz ve Yemen bölgelerinde bazı şehirler kurulmuşsa da, genellikle çöllerde çadır ve göçebe hayâtı geçiriyorlardı. Hicaz bölgesinde üç önemli şehir, Mekke, Yesrib (Medine) ve Tâif'ti. Mekke'de Kureyş Kabîlesi, Tâifte Sakîf Kabîlesi, Yesrib (Medine) de Evs ve Hazreç adlı Arap kabîleleri ile Kaynukaoğulları, Nadîroğulları ve Kurayzaoğulları olmak üzere üç yahûdi kabîlesi bulunuyordu. Diğer kabîleler genellikle göçebe idiler.
  Kabîleler arasında kan davası ve sınır anlaşmazlıkları gibi sebepler yüzünden savaş eksik olmazdı. Yalnızca yılın dört ayında (Muharrem, Recep, Zilka'de ve Zilhicce aylarında) harbetmezlerdi. Bu aylara "eşhür-i hurum"(1) (savaşılması, kan dökülmesi haram olan hürmetli aylar) denir. Bu esnâda, bütün kabîleler güvenlik içinde seyâhat edebildikleri için, genellikle büyük panayırlar bu aylarda kurulurdu. Mekke'nin hâkimi, Kâbe ve civârındaki putların koruyucusu oldukları için Kureyş kabîlesi, diğer bütün kabîlelerden saygı görürdü. Bu sebeple Kureyşliler, senenin her mevsiminde diledikleri yere seyâhat edebiliyorlardı.(2)
  Hicaz bölgesindeki panayırların en önemlileri, Mekke civârında kurulmakta olan Ukaz, Mecenne ve Zülmecaz panayırlarıydı. Bu panayırlara ülkenin dört bir yanından akın akın gelenler arasında satıcılar, iffetsiz kadınlar, şâirler, hatipler, kâhinler ve çeşitli dinlere mensup kimseler de bulunuyordu. Tâif'le Nahle arasında kurulmakta olan Ukaz panayırında, şiir yarışmaları yapılır; beğenilip derece alan şiirler, Kâbe'nin duvarlarına asılırdı. Bu şekilde Kâbe duvarında asılmış olan yedi ünlü kasideye "el-Muallekatü's-seb'a" (Yedi Askı) denilmiştir.
  Müslümanlıktan önce, Arapların çoğunluğu putperestti. Yapmış oldukları bir takım heykellere ilâh diye tapıyorlardı. En önemli putlar, Hubel, Lât, Menât, Uzzâ, Vedd, Suva', Yeğûs, Yeûk ve Nesr adlarını taşıyanlardı. Mekke'de Kâbe ve civârına 360 kadar put yerleştirilmişti. Her kâbîlenin ayrı bir putu, her putun özel bir ziyâret günü vardı. Böylece yılın her gününde putlarını ziyârete gelenlerle dolup taşan Mekke, bir ticâret merkezi olduğu kadar, putperestliğin de merkezi hâline gelmiş bulunuyordu.
  Arabistan'da putperestlerden başka, Mûsevî, Hıristiyan, Mecusî (ateşe tapan) ve Sâbiî dinlerine mensup kimseler de vardı. Bunlardan başka, çok az sayıda, Hz. İbrahim'in tebliğinden o devre ulaşan dinî esasları benimsemiş tek Tanrı inancında olan "Hanîf"ler vardı. Nevfel oğlu Varaka, Cahş oğlu Abdullah, Huveyris oğlu Osman ve Sâide oğlu Kuss bunlardandı.
  İslâmiyetten önce Arap Yarımadasının kuzeyinde (Sûriye'de) "Nebtî", güneyinde (Yemen'de) "Himyerî", Irak'ta ise "Süryânî" yazıları kullanılıyordu. Hicaz Arapları Sûriye ve Irak'a ticâret için yaptıkları seyâhatlarda Arapça'yı Nebtî ve Süryânî yazıları ile yazmayı öğrendiler. Daha sonraki asırlarda, Nebtî yazısından "Nesih"; Süryânî yazısından da "Kûfî" denilen yazı sitilleri doğmuştur. Ancak, Araplar arasında okuyup yazma bilenlerin sayısı son derece azdı. Cömertlik, konukseverlik, sözde durma, düşmanları bile olsa kendilerine sığınanları himâye, cesâret.. gibi bazı iyi hasletleri yanında, soygunculuk, faizcilik, zenginleri üstün, fakirleri hor görme, içki ve kumar düşkünlüğü, kabilecilik gayreti ile kan dökme gibi son derece çirkin âdetleri de vardı. Hele köle ve kadınlara insan değeri vermezlerdi. Kadınlar, ölen kocasından, babasından ve diğer yakınlarından mirâs alamadıkları gibi, kendileri mirâs malları arasında, mirâscılara kalırdı. Erkekler istedikleri kadar kadınla evlenebilirlerdi. Fuhuş âdeta meslek hâline gelmişti. Bu yüzden bazı kimseler kız çocuklarını diri diri kumlara gömecek derecede vahşet göstermişlerdi.(3)
  İslâmiyetin doğuşu sırasında yalnız Araplar ve Arabistan değil, bütün dünya, zulüm, sefâhet ve cehâletin karanlığı içindeydi. Maddî ve rûhî sıkıntılar içinde bunalmış olan insanlık, bir mürşit, bir kurtarıcı beklemekteydi.
  Kur'ân-ı Kerîm "Câhiliyet Devri" denilen bu karanlık dönemi, "İnsanların kendi elleriyle işledikleri kötülükler yüzünden, fesat (her tarafı kapladı) karada ve denizde yayıldı."(4) ifâdesiyle en vecîz bir şekilde anlatmaktadır.
  12 Şubat 2012
 17. çok sağol kardşm valla performasn için lazım oldu
  ALLAH razı olsun
  12 Şubat 2012
 18. Hz. Muhammed (s.a.v.) 571 yılında Mekke'de doğmuştur.Hz Muhhammed doğmadan önce babası vefat etmiştir.Hz.Muhammed'e 4 yaşına kadar süt annesi Halime bakmıştır.4 yaşından 6 yaşına kadar annesi Amine'nin yanında kalmıştır.6 yaşından 8 yaşına kadar dedesi Abdulmuttalip 'in yanında ,8 yaşından 25 yaşına kadar amcasının yanında kalmıştır.
  25 yaşında Hz Hatice ile evlenmiştir.Bu evlilikten 6 çocukları olmuş.
  16 Şubat 2012
 19. salo permans odvfe inç lmzmdı
  16 Şubat 2012
 20. ELLERİNE SAĞLIK SUPER OLMUS Performanstan 100 aLdmmmm :)))) <3
  16 Şubat 2012
soru sor

Kısaca Hz.Muhammedin Hayatı