Keyifli Bir Kamp İçin Alınması Gereken Önlem

İsimli konu WH 'Erkekçe' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 26 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Keyifli Bir Kamp İçin Alınması Gereken Önlem hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  [​IMG]

  Evet, açık büfe yemekler, havuz ya da deniz keyfi, rahat bir yatak ve konforlu bir oda fikri oldukça cazip gelebilir ancak bunların hiçbiri sevdiklerinizle birlikte doğal güzelliklerin arasında kamp kurma heyecanının yerini alamaz. Ailenizle birlikte kamp kuracağınız bir tatile çıkmayı planlıyorsanız her şeyi oldukça detaylı bir şekilde planlamanız gerekir. Kamp deneyiminizi güzel anılarla geçirmek ve problemlerle karşılaşmamak için ise özellikle dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Alacağınız birkaç basit önlem ile birlikte kamp sırasında yaşayacağınız olası sorunları engelleyebilir ve doğanın tadını çıkartabilirsiniz.

  1. Doğa içinde bir tatil yapmak demek evinizdeki lüksleri bir kenara bırakmak demektir. Bu yüzden öncelikle temel ihtiyaçlarınızı kamp alanınızda nasıl karşılayacağınızı belirlemeniz gerekir. Kamp süresince hijyeninize özen göstermeli ve çadırınızın dışına elinizi yıkayabileceğiniz su ve sabun gibi temel temizlik araçlarının bulunacağı bir düzenek kurmalısınız. Ayrıca ıslak mendil ve kağıt havlu gibi oldukça pratik ve işinize yaracak gereçleri yanınıza almayı unutmamalısınız. Yapacağınız doğa gezileri, yürüyüş ve aktivitelerden sonra bakterilere karşı jeller kullanabilir böylelikle sağlığınızı bozacak bir durumla karşılaşmamış olursunuz.

  2. Kamp alanlarının en büyük sorunlarından biri arılardır. Özellikle de yaz aylarında kamp yapmaya karar verdiyseniz çalışkan dostlarımıza karşı bazı önlemler almanız gerekecektir. Arıların kamp alanınızı istila etmemesi için yanınıza alacağınız bir miktar Türk kahvesini bir kase içerisine koyarak yakın, yanan kahvenin yayacağı koku ve duman, arıların çadır etrafında bulunmasını engelleyecektir.

  [​IMG]

  3. Çadırların bir diğer davetsiz misafirleri ise sivrisinek ve haşerelerdir. Özellikle uyurken ortaya çıkan haşerelere karşı koruma amaçlı ürünler kullanabilirsiniz. Uyumadan önce açıkta kalan kollarınıza ve bacaklarınıza süreceğiniz sprey ve kremler gece boyunca sizi sivrisineklerden koruyacaktır. Öte yandan akıllı telefonlarınıza indirebileceğiniz ve haşereleri uzak tutmaya yarayan frekanslar yayan uygulamalar da kamp süresi boyunca kurtarıcı bir önlem olacaktır. Gece boyunca telefonunuzda açık tutacağınız uygulamanın yaydığı ses ve frekanslar böceklerin çadırınıza yanaşmamasını sağlayacaktır.

  4. Küçük haşerelere karşı çözüm bulmuş olabilirsiniz ancak doğada bulunan vahşi hayvanları da hesaba katmanızda yarar var. Özellikle de bulunduğunuz bölgeyi iyi tanımıyorsanız acil durumlara karşı daima hazırlıklı olmanız gerekecektir. Öncelikle hayvanların koku alma duyuları çok gelişmiş olduğu için çadırınızın etrafında çöp ve açıkta yemek bırakmamanız gerekecektir. Böylelikle hayvanları kamp alanınıza çekmemiş olursunuz. Öte yandan bulunduğunuz bölgede vahşi hayvanların olup olmadığını kontrol etmek için temkinli keşif gezileri yapabilirsiniz. Gece saatlerinde kör noktaları görebilmek için yanınızda mutlaka fener ya da ışık saçan gereçler bulundurun. Hayvanların sizi tehdit unsuru olarak görmemesi için ani ve zarar verici hareketlerden kaçının. Etrafta size saldırma ihtimali olan bir hayvan görürseniz araba gibi kapalı alanların içinde bekleyin ve hayvan uzaklaşana kadar dışarı çıkmayın.

  5. Kamp tatiliniz boyunca kötü sürprizlerle karşılaşmamak için her türlü hava koşullarına karşı hazırlıklı olmanız gerekir. Yağmurlu havalar için mutlaka yanınızda geniş şemsiyeler ve yağmurluk bulundurun. Çadırınızın su geçirmediğinden emin olun ve ıslanma ihtimaline karşı yanınıza yedek kıyafetler alın. Aynı durum sıcak havalar için de geçerli. Çadır içinde sabah saatlerinde çok bunalmamak için ince ve rahat kıyafetleri tercih edin. Su seviyenizi düşürmemek ve sıcağın etkilerinden korunmak için bol bol sıvı tüketin. Göl veya deniz kenarında güvenli, temiz bir bölgede iseniz ayaklarınızı suya sokarak ya da yüzerek ferahlamaya çalışın.  KAMP YAPARKEN HAYAT KURTARAN 15 İPUCU

  [​IMG]

  Arkadaşlarınızla ya da ailenizle şehirden uzaklaşmak istediğinizde çareyi kamp yapmakta mı buluyorsunuz? Oralara kadar gidip de pişman olmamanız için kamp hakkında basit ipuçları sıralıyoruz. İşte küçük şeyler yüzünden tatilinizin rezil olmaması ve harika bir kamp tecrübesi yaşamanız için işinize yarayacak 15 değerli bilgi:

  1. Ayarlı penseyi, tencere tutacağı olarak kullanabilirsiniz.

  2. Sivrisineklerden korunmak istiyorsanız, portakalın kabuğunu soyun. Kabuğun iç kısmını yüzünüze, kolunuza ve bacaklarınıza sürün. Anında sivrisinekleri uzaklaştıracaktır.

  3. Naylon ipi, ayakkabı bağcığı olarak kullanabilirsiniz.

  4. Eski duş perdelerinden harika yer muşambaları elde edebilirsiniz.

  5. Kibritleri ojeye batırarak su geçirmez hale getirebilirsiniz.

  6. Kibritleri gaz yağına batırarak da su geçirmez hale getirebilirsiniz. Kamp yaparken kusursuz bir manga keyfi yaşamanız kaçınılmaz değil mi? Bunun için işinize yarayacak değerli bilgilere mutlaka göz atın. İşte; 5 Adımda Kusursuz Mangal Keyfi

  7. Kağıt bir kutuya talaş ve gaz yağı koyup yakarak ateş yakabilirsiniz.

  8. Pillerinizi ilaç kutusunda saklayabilirsiniz.

  9. Gece fenerinizin ya da başka bir pille çalışan aletinizin pili bittiyse, pilleri tersten takmayı deneyin.

  10. Sıra toplanıp dönmeye geldiğinde, ıslak diş fırçası, yüz havlusu ve kalıp sabunu folyoya sarıp ayrı bir yere koyarsanız etrafındakileri ıslatmamış olursunuz.

  11. Boş bir plastik soda şişesini yatay bir şekilde ikiye kesip alt kısmını kase olarak kullanabilirsiniz. İsteğe göre kenarlarını zımparalayabilirsiniz.

  12. Seyahat süresince selo bant, hemen hemen her şeyi onarmak için kullanılabilir. Çadırın yırtılan kısımlarını yapıştırmak için, yırtılan ayakkabıları onarmak için ya da sivrisinek filesinin yırtılan yerlerini yapıştırmak için mutlaka yanınızda bir rulo bat bulundurmalısınız.

  13. Mutfaktaki ve tuvaletteki peçetelerin içindeki karton boruları atmayın, ateş yakarken işinize yarayabilirler.

  14. Zinciri, S şekline getirdiğiniz askılığa asabilir, ağaca astıktan sonra feneri ucuna bağlayarak kendi lambanızı yaratabilirsiniz.

  15. Kütüğü 5 cm karelik küçük parçalar halinde kesip platform haline getirebilir, çadırınızın ya da portatif karyolaların altına koyarak kullanabilirsiniz.
  26 Aralık 2016
  #1
 2. Keyifli Bir Kamp İçin Alınması Gereken Önlem Cevapları

soru sor

Keyifli Bir Kamp İçin Alınması Gereken Önlem