Keten Tohumu Tane

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 30 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Keten Tohumu Tane hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Latince adı ‘çok şifalı bitki’ anlamına gelen ‘Linum usitatissimum’dır. Keten, ketengiller familyasındandır. Anavatanı Türkiye, Mısır, Suriye ve Irak’tır. Günümüzde kültür bitkisi olarak Avrupa, Asya, Amerika’nın Kuzey ve Güney’inde de yetiştirilmektedir. Haziran ve Ağustos aylarında ipek gibi yumuşacık, özgürlük hissi uyandıran masmavi ya da kendine has sarıçiçeklerle yaz mevsimini renklendirir. Lif ve yağ ketenleri olarak sınıflandırılır. Hemen hemen her çeşit toprakta rahatlıkla yetişebilir. Anadolu’da yazlık ve güzlük ketenler olarak dönemsel ekilir.

  Lif ketenleri nemli havayı, yağ ketenleri güneşli havayı severler. Keten tohumları kapsülden dövülerek çıkarılır. Elenerek temizlenir. Zahmetli bir süreçten geçirilerek çıkarılan lifler demet haline getirilip havuzlara daldırılır. Bir müddet bekletildikten sonra havuzdan çıkarılarak kurutulur. Kuruduktan sonra taraklardan geçirilip düzeltilir. Yumaklar halinde hazırlanır.

  Ketentohumu en eski kültür bitkilerindendir. Neredeyse 4000-5000 yıldan beri insanlık tarihinde yer etmiştir. MÖ. 4. Yüzyılda Eski Mısır’lılardan kalma mabetler ve mezarlar üzerine yapılan resimler bu dönemde keten yetiştirildiğini gösterir. Gürcistan’da bir mağarada bulunan boyalı keten elyafın MÖ.3000 yılına ait olduğu sanılıyor. Ketentohumu tarih boyunca birçok kültür ve halk tarafından şifalı bir bitki olarak ün salmıştır. Omega 3 yağı bakımından zengin olduğundan halk arasında çeşitli salatalara, yemeklere ve yoğurda katılarak da tüketilir.

  Ketentohumu bitkisinden; ketentohumu çayı, ketentohumu yağı, ketentohumu sabunu ve kremi üretilir. Ayrıca içeriğindeki uçucu ve sabit yağların zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir. Tekstil sanayisinde yün üretiminde yaygın olarak kullanılır.

  Halk arasında ketentohumu çayı içmenin idrar söktürmeye, mide ağrılarına, kalp ve damar hastalıklarına, kandaki glikoz seviyesini düşürmeye, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, kötü kolesterolü düşürmeye iyi geldiğine inanılır.[1] Tedavi amaçlı kullanımında mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Uygun şartlarda kurutulan keten tohumu taneleri, ağzı kapalı cam bir kavanozda, loş, serin ve kuru bir ortamda saklanıldığında ömrü 1 yıldır.
  30 Aralık 2016
  #1
 2. Keten Tohumu Tane Cevapları

soru sor

Keten Tohumu Tane