Keten Tohumu Öğütülmüş

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 30 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Keten Tohumu Öğütülmüş hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Latince adı ‘çok şifalı bitki’ anlamına gelen ‘Linum usitatissimum’’ olan Keten, ketengiller familyasındandır. Anavatanı Türkiye, Mısır, Suriye ve Irak’tır. Günümüzde kültür bitkisi olarak Avrupa, Asya, Amerika’nın Kuzey ve Güney’inde de yetiştirilmektedir. Haziran ve Ağustos aylarında ipek gibi yumuşacık, özgürlük hissi uyandıran masmavi ya da kendine has sarıçiçeklerle yaz mevsimini renklendirir. Lif ve yağ ketenleri olarak sınıflandırılır. Hemen hemen her çeşit toprakta rahatlıkla yetişebilir. Anadolu’da yazlık ve güzlük ketenler olarak dönemsel ekilir.

  Birçok arkeolojik çalışma Mezopotamya’da 7 bin yıl önce keten tarımı yapıldığını gösterir. Eski Mısır’da bulunan mezar odalarına yiyecek olarak konulmuş, ketenin yetiştirilişini anlatan resimler bulunmuştur. İlaç olarak kullanımının M.Ö 2500 yıllarında başlandığı tahmin ediliyor. Tevrat’ta keten tohumu ve çorbası diyet yiyeceği olarak geçiyor. Avrupa’da ilk kez Theophrast ketentohumunu öksürük ilacı olarak kullanmıştır. Hipokrat’ın tıbbi formüllerinde, yazdığı droglarda ketentohumu bitkisinin adı sıklıkla geçmektedir. İbn-i Sina, “El-Kanun Fi’t-Tıbb” isimli kitabında, ketentohumu için “Onun etkisi boy otu tohumu etkisindedir. Olgunlaştırıcı, fazla rutubetiyle temizleyici ve gaz yapıcıdır. Kavrulmuş tohumları da tutucudur, kabız etkiye sahiptir. Bu etki aşırı değildir, normaldir,” demiştir.

  Öğütülmüş ketentohumu, batıda fırın sektöründe karışık tahıl ekmeklerinin içine eklenir. Keklerde, turtalarda, hamurlu tüm karışımlarda hem sağlık açısından hem de değişik damak tatları yaratmak için yaygın olarak kullanılır. Ayrıca her tür salataya, çorbaya, pilava, yemeğe çeşni olarak katılabilir.

  Halk arasında öğütülmüş ketentohumu çayı içmenin kalp ve damar sağlığına, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, öksürüğü kesmeye, bağırsakları temizlemeye, psikolojik hastalıklara, menopoz dönemi sıkıntılarına iyi geldiğine inanılır.[1]

  Uygun şartlarda öğütülen ketentohumu, ağzı kapalı cam bir kavanozda, loş, serin ve kuru bir ortamda saklanıldığında ömrü 1 yıldır.
  30 Aralık 2016
  #1
 2. Keten Tohumu Öğütülmüş Cevapları

soru sor

Keten Tohumu Öğütülmüş