Kentsel Dönüşüm Nedir

İsimli konu WH 'Meslekler & Kariyer' kategorisinde, ozcanoz üyesi tarafından 8 Mart 2015 tarihinde yazılmıştır. Kentsel Dönüşüm Nedir hakkında bilgi ve tartışmalar.

?

Konuda Memnun Kaldınız Mı?

 1. Evet

  100,0%
 2. Hayır

  oy sayısı 0
  0,0%
 3. Biraz daha açıklama lütfen

  oy sayısı 0
  0,0%
 4. Daha özet olabilir

  oy sayısı 0
  0,0%
Birden fazla oy kullanılabilir.
 1. 1999 Gölcük Depremiyle başlayan Deprem güvenli yapı kavramı ve güvenli yapılarda yaşama isteği 2012 yılında kentsel dönüşüm kanunuyla son noktasına ulaşmıştır.

  31 mayıs 2012 tarihinde resmi gazetede yayınlanan ve yürürlüğe giren kanun ile kentsel dönüşüm sürecinde hak sahiplerine bir çok kazanımlar verilerek dönüşümün hızlanması hedeflenmiştir.

  Resmi gazetede yayınlanan kentsel dönüşüm kanunu ve buna bağlı olarak kentsel dönüşüm uygulama yönetmeliğiyle Kentsel dönüşüm, kentsel dönüşüm kira yardımı, kentsel dönüşüm kredisi ve kentsel dönüşüm kapsamında devlet destekleri açıklanmaya çalışılmıştır.

  Kentsel Dönüşüm Nedir?

  Kentsel dönüşüm, en basit anlamıyla zaman içinde işlevini yitirmiş yapılar veya alanlara günümüzün bilgi ve tecrübesiyle ele alarak kullanışlı, sağlam ve insan odaklı yapıların yapılması olarak ifade edilebilir.
  Yani kentsel dönüşüm sürecinde amaç eskimiş veya zamanında teknik kural ve kaidelere uygun olarak yapılmamış yapıların yenilenmesidir.

  Kentsel Dönüşüm Devlet Destekleri:

  Kentsel dönüşüm kanunuyla birlikte bir çok devlet desteğiyle birlikte insanların sürece dahil olması hedeflenmektedir. Bu destekler sıralanacak olursa:
  1) Ruhsat harçlarından muafiyet
  2) Kentsel dönüşüm kredi faiz desteği
  3) Kira Yardımı

  olarak ana başlıklarda toplanabilir.

  Ruhsat Harçlarından Muafiyet:

  Yeni yapı için ruhsat alınması zorunludur. İnşaat ruhsatı alırken belediye gelirken kanununa göre bir çok harç alınmaktadır. Kentsel Dönüşüm süreciyle bu harçlardan muafiyet sağlanmaktadır.

  Kentsel Dönüşüm Kredisi :

  Kentsel dönüşüm sürecine dahil olan hak sahiplerine bankalar düşük faizli kentsel dönüşüm kredisi sunmaktadır. Sunulan bu krediye ek olarak yıllık oranda %4 devlet destekli kredi faiz desteği sağlanmaktadır.

  Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı:

  Kentsel dönüşüm kredisi kullanmak istemeyen hak sahiplerine devlet 18 ay boyunca aylık 730 TL karşılıksız kira yardımı sağlamaktadır.


  Kentsel dönüşüm süreci hakkında daha kapsamlı bilgi almak ve sürece dahil olmak için bakanlık lisanslı firmalara başvuru yapabilirsiniz. Dipu Kentsel Dönüşüm bu firmalardan önde gelenlerindendir.

  http://dipukentseldonusum.com/
  8 Mart 2015
  #1
 2. Kentsel Dönüşüm Nedir Cevapları

soru sor

Kentsel Dönüşüm Nedir