Kenneth Thompson

İsimli konu WH 'Biyografiler - Hayat Hikayeleri' kategorisinde, "...Gripin..." üyesi tarafından 16 Nisan 2011 tarihinde yazılmıştır. Kenneth Thompson hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. "...Gripin..."

  "...Gripin..." Yönetici

  Kenneth Thompson Kimdir - Kenneth Thompson Resimleri - Kenneth Thompson Biyografisi - Kenneth Thompson Hakkında

  Kenneth Thompson, özellikle UNIX işletim sistemine katkıları ile tanınan bir bilgisayar bilimcisidir. 1943 yılında New Orleans, Louisiana, ABD'de doğdu. Lisans ve Yüksek Lisans derecelerini elektrik mühendisliği dalında UC Berkeley'den aldı.

  1969'da Bell Laboratuvarları'nda çalışırken Thompson ve Dennis Ritchie, UNIX işletim sisteminin temel tasarımcılarıydılar. Thompson ayrıca Dennis Ritchie'nin geliştirdiği dünyanın en çok kullanılan programlama dili olan C programlama dilinin öncüsü kabul edilen B programlama dilini yazdı. Önceden yazılmış olan qed editörünün takipçisi, standart UNIX editörü ed'i geliştirdi. Daha sonra, Bell Laboratuvarları'ndayken Rob Pike ile birlikte Plan 9 işletim sistemini tasarladı. Bu çalışma sırasında UTF-8 karakter sınıflandırmasını yarattı.
  [​IMG]
  Thompson ve Ritchie birlikte 1983 yılında "işletim sistemleri teorisini geliştirmeleri ve özel olarak UNIX işletim sistemini tasarlamaları" nedeniyle Turing Ödülü aldılar.

  Thompson, Bell Laboratuvarları'ndan 1 Aralık 2000'de emekliye ayrıldı.
  16 Nisan 2011
  #1
 2. Kenneth Thompson Cevapları

soru sor

Kenneth Thompson