Kekemelik

İsimli konu WH 'Ruh Sağlığı' kategorisinde, anonimus üyesi tarafından 17 Ocak 2018 tarihinde yazılmıştır. Kekemelik hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Kekemelik: Neden Olur? Tedavisi Ve Konuşma Terapisi
  Kekemelik kişilerin sesli konuşma esnasında sözcüklerin ağızdan gerektiği gibi seri bir şekilde çıkamaması, takılma, tekrarlama, solunumda tıkanmaların olması ve kas gerili gibi nedenlerle konuşmanın tam olarak yapılamaması durumuna denmektedir.

  Kekemelik sanıldığından çok daha fazla önemli bir konudur. Eğer gerekli önlem ve tedavilerin uygulanmaması durumunda kişide öz güven kaybı, kendi içine kapanma, insanlarla iletişim eksikliği ve kendisine olan öz saygısını kaybetme durumu ile yüz yüze kalabilmektedir. Çünkü insanların kendini en iyi ifade etme yolu konuşmadır. Kendini ifade edemeyen bireyler zamanla toplum tarafından arka plana atılmaktadır. Hele ki psikolojik olarak bu duruma hazır olmayan kişilerde karşılaşılan yıkım çok daha büyük olmaktadır. Bu durum kendi işinde ve aile hayatında da başarısızlık ve mutsuzluğa kadar sürüklemektedir.

  Hatta daha ileri durumlarda bazı kişilerde intihar eğilimlerinin bile olduğu görülmektedir. Çünkü insanlar kendilerini yalnız ve değersiz hissettiklerinde gerekli manevi desteği göremedikleri zaman kendi iç dünyalarına daha çok kapılırlar. Ve bu durum bir süre sonra öğle kritik bir noktaya gelir ki artık sonu olmayan yola girilir. Kişi gerçek hayatla ilişkisini tamamen kesebilir. Bundan dolayı bu durumun tedavi süresince psikolojik destek oldukça önemlidir.

  Kekemeliğin Nedenleri
  Kekemelik 2-7 yaş aralığında ortaya çıkan ve özellikle erkek çocuklarında daha çok görülen bir konuşma bozukluğudur. Ve bu bozukluğun altında yatan nedenleri bilmek tedavi aşamasında oldukça önemlidir.

  Kekemeliğin nedenleri ise şunlardır; ailesinde kekemelik sorunu olan çocuklarda bu bozukluğun görülme riski bulunmaktadır yani genetik bir yatkınlık söz konusu olabilmektedir. Yine kekemeliğin nedenleri için yapılan araştırmalarda beyinsel etki üzerinde durulmuştur. Kekeme olan çocukların beyin sol yarım küresinde bulunan gri ve beyaz bölgelerin ağırlığının gri bölge oranında daha fazla olduğu saptanmıştır. Yine cinsiyetin kekemelik ile ilgili doğrudan bağlantısı araştırmalar sonucu göz önüne serilmiştir. Erkelerde görülme oranı kızlarda görülme oranına göre 4 kat daha fazla olduğu saptanmıştır.

  Yapılan tüm bu araştırmalar şunu açık ve net bir şekilde ortaya koymuştur ki. Kekemeliğin kesin ve net bir sebebi bulunmamaktadır. Bundan dolayı çalışmalar daha çok tedavi sürecinde yoğunlaştırılması gerekmektedir.

  Kekemeliğin Tedavisi
  Kekemeliğin tedavisi konusu oldukça karmaşık bir konudur. Çünkü kimilerinde herhangi bir tedavi yapılmadan kendiliğinden bitebildiği gibi kimilerinde ise uygulanan tedaviye rağmen azalma olmamaktadır. Zaten burada temel nokta şudur. Kekemelik zaten bir hastalık olarak kabul görmemektedir. Ama yapılan çeşitli metotlarla kişinin daha akıcı konuşması sağlanmaktadır. Kişi bu akıcılığı sağladıkça zamanla kekemeliğin etkisi çok az kalmaktadır.

  Ama burada unutulmaması gereken nokta stres gibi faktörler eğer kişide yoğun olarak görülürse tekrar kekemeliğin üstelik çok daha şiddetli bir şekilde görülmesi olasılığı bulunmaktadır. Bundan dolayı kişiye kekemelikle ilgili herhangi olumsuz bir dönüş yapılmaması ve mümkün olduğunca ona bu durumun hissettirilmemesi oldukça önemlidir. Kullanılan iyileştirici yöntemler ve psikolojik unsurlar birleştiğinde birçok kişide mükemmele yakın sonuçlar alınmıştır.  Konuşma Terapisi Uygulaması
  Kekemelik için uygulanan en önemli tekniklerin başında konuşma terapisi uygulaması gelmektedir. Çünkü kekemelik konusunda kişilerde oluşan en büyük sorun öz güven kaybıdır. Bu öz güven kaybı diğer alanlara da etki ederek bir yıkım sağlamaktadır. Ama uygulanan bu terapi yöntemi ile kişide meydana gelen öz güven kaybı ortadan kaldırılmaktadır.

  Uzmanlara tarafından kapsamlı ve sistemli yapılan konuşma terapileri sonucunda kişide yüzde 70’e varan oranda akıcılık sağlanabilmektedir. Elden edilen bu özgüven hile konuşma sırasında meydana gelen küçük sorunları artık kişiler sorun etmemektedir. Ve bir süre sonra bu durumun çok küçük kalıntıları kalmaktadır.

  Kaynak: http://www.pisipsikoloji.com/kekemelik-olur-tedavisi-konusma-terapisi/
  17 Ocak 2018
  #1
 2. Kekemelik Cevapları

soru sor

Kekemelik