Kediotu Kökü

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 30 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Kediotu Kökü hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Latince adı “Valeriana Officinalis” olan Kediotu, kediotugiller familyasındandır. Köklerin salgıladığı bulandırıcı koku tüm kedilerin hoşuna gittiğinden toprağı kazıp bitkinin kökünü çıkardıkları için bu isimi almıştır. Bütün Avrupa, orta Asya ve Japonya’nın nemli bölgelerinde yetişmektedir. Ülkemizde daha çok Bursa-Uludağ’da ve Doğu Anadolu’nun sulak çayırlarında yetişir. Beyaz ya da açık pembe renkte muhteşem çiçekler açan çokyıllık otsu bir bitkidir.

  Antik Yunan ve Roma'da tıbbi bir bitki olarak kullanılmıştır. Bergamalı Galen (M.Ö. 2.yy) ve Hipokrat'ın da uyku bozukluklarını tedavi etmek amacıyla hastalarının reçetesine Kediotu kökü bitkisini yazdığı bilinir. 2000 yıl önce sakinleştirici ve anksiyete bozukluklarına karşı kullanıldığı bilinen Kediotu kökü çayı, Çin ve Hint tıbbında doğal bitki olarak sıklıkla kullanılmıştır. Halk arasında yara iyileştirici, sindirim sistemini ve kalp ritmini düzenleyici gibi amaçlarla kullanılsa da, kültürel anlamda da ayrı bir öneme sahiptir. Ortaçağ İsveç'inde düğünlerde damadın üstüne yerleştirilen Kediotu, kemgöze karşı koruyucu olarak kullanılmıştır. İkinci dünya savaşında askerler uyku ilacı olarak kediotu kökü çayını içmişlerdir. Masallara konu olan ünlü fare kovucu bitki olarak da bilinir. Ayrıca otun çiçek özleri 16. yüzyılda parfüm olarak üretilmiştir.

  Kediotu kökü bitkisinden; kediotu kökü çayı, kediotu kökü yağı, kediotu kökü ekstreler ve tentür üretilir. Ayrıca içeriğindeki uçucu yağların zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

  Halk arasında kediotu kökü çayı içmenin adale gevşetmeye, uykusuzluğa, halsizlik ve yorgunluğa, romatizma ağrılarına, psikolojik hastalıklara iyi geldiğine inanılır. Uygun şartlarda kurutulan kediotu kökü, ağzı kapalı cam bir kavanozda, loş, serin ve kuru bir ortamda saklanıldığında ömrü 1 yıldır.
  30 Aralık 2016
  #1
 2. Kediotu Kökü Cevapları

soru sor

Kediotu Kökü