Kedilerde Epilepsi

İsimli konu WH 'Hayvanlar Alemi' kategorisinde, Y@z Y@ğмυяυ üyesi tarafından 7 Temmuz 2010 tarihinde yazılmıştır. Kedilerde Epilepsi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Kedilerde
  Epilepsi
  Epilepsi aslında beyindeki sinir sistemindeki zaman zaman yaşanan iletişimsizliği ifade eder.
  Kediniz epilepsi ise ve nöbet geçiriyorsa
  hemen müdahale edilmelidir.
  [​IMG]


  [​IMG]
  Epilepsi aslında bir hastalıktan çok bir hastalık belirtisidir. Çok genel olarak epilepsiyi "bedenin kontrolünü zaman zaman kaybetmesi" olarak tanımlayabiliriz. Ama kediler nöbet geçirdiklerinde bunun sebebi genellikle epilepsi değil, daha çok enfeksiyonlar, tümörler, zehirlenmedir. Ama epilepsi de kendini nöbetle yani bedenin kontrol kaybı ile gösterir.

  Veterinerler genellikle epilepsiyi birincil ve ikincil epilepsi diye sınıflandırırlar. Birincil epilepside, kedideki beden kontrol kaybının sebebi aslında tam tespit edilemez ve epilepsiden şüphelenilir. İkincil epilepside ise bedendeki kontrol kaybının sebebi kesinlikle epilepsidir.

  Epilepsi aslında beyindeki sinir sistemindeki zaman zaman yaşanan iletişimsizliği ifade eder. Birbirlerine değmesi gereken sinirler zaman zaman birbirlerinden uzaklaşmaktadır. Bu durumda ise bedenin kontrolü mümkün olamamaktadır. Böylesi bir durumda yaşanan kontrolsüz hareketler nöbet olarak adlandırılır.

  Kediniz epilepsi ise ve nöbet geçiriyorsa hemen müdahale edilmelidir. Nöbet sırasında soluk borusuna ya da yemek borusuna parça kaçabilir, soluk alma sorunları yaşanabilir. Nöbet sırasında yapılması gereken bir diğer şey de (zor da olsa) nöbetin detaylarının gözlenmesidir. Zira kedinizin veteriner hekim kontrolü sırasında muhtemelen nöbet geçirmeyeceği için nöbetin şeklini sizin anlatmanız gerekecektir. Sizin gözlemleriniz veteriner hekiminizin tanı koymasına yardımcı olacaktır.

  Epilepsinin teşhisinde fiziksel ve nörolojik bir dizi testler yapılmaktadır. Kan testi de mutlaka yapılması gereken testler arasındadır. Kan testinin sonuçları nöbetlerin sebebinin epilepsi mi yoksa başka bir hastalık mı olduğu konusunda ipuçları verecektir. Yine MR testi ile bir tümör olup olmadığı da netleştirilmelidir.

  Eğer kedinizin nöbetlerinin sebebi kesinlikle epilepsi ise bu durumda tamamıyla bir iyileşme beklenmemelidir. Ama durumunun daha da kötüleşmesi söz konusu değildir. Bu gibi durumlarda ilaçlarla nöbet engellenmeye ya da kontrol altına alınmaya çalışılır. Kullanılacak ilacı ve dozajı veteriner hekiminiz belirleyecektir. Bazı ilaçların karaciğerde yan etki yapma riski bulunmaktadır.

  Eğer kedinizde bir nöbet yaşarsa, mutlaka veteriner hekime gitmelisiniz. Nöbetler 24 saat içinde tekrar ederse acilen veteriner hekime başvurmalısınız. Ne yazık ki epilepsinin özellikle teşhis süreci oldukça pahalıdır. Çünkü bir çok testi gerektirmektedir. Ayrıca tedavi yönteminin tespiti de zaman alıcıdır. Tedavi yöntemi belirlendikten sonra ise kedinizin rutin kontrollere gitmesi yeterli olacaktır.
  -alıntı-
  7 Temmuz 2010
  #1
 2. Kedilerde Epilepsi Cevapları

soru sor

Kedilerde Epilepsi