Kayaçların Kullanım Alanları

İsimli konu WH 'Coğrafya' kategorisinde, -Successful- üyesi tarafından 8 Kasım 2011 tarihinde yazılmıştır. Kayaçların Kullanım Alanları hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Başkalaşım kayaçları;Tabakalar halindedir.

  Sert bir yapıya sahiptirler.

  Fosil bulundurmazlar.

  Katı kayaçların, çevre koşullarının etkisiyle, sıcaklık, basınç ve mekanik gerilimle parçalanarak kimyasal bileşenlerinin eksilmesi ya da yenilerinin eklenmesiyle oluşan yeni tip kayalar. Başkalaşan kayaç, tortul kayaç, korkayaç ya da öteki başkalaşım kayacı türlerinden biri olabilir.

  Başkalaşım kayaçlarının yapısı ve mineral bileşeni, kayacı oluşturan özgün başkalaşım türünü yansıtır. Bu kayaçlar, tortul kayaçlar gibi tabakalı, püskürük kayaçlar gibi kristalli bir yapıya sahiptirler. Örnek olarak, kilin başkalaşmasıyla oluşan yaprak taşları (fillat) verilebilir.

  Bazı süs taşları da birer metamorfik kayaçtır. Karbonatlı metamorfik kayaçlar, özellikle kristalin kireçtaşları (mermerler) basta lazurit olmak üzere, süs taşı olarak kullanılan taşların ana kaynağıdır. Yakut ve mavi yakutla zümrüt yatakları, apatit, aksinit, kordiyerit, diyopsit, epidot, grassular, andradit, flüorit, skapolit, sfalerit, sfen, stealit, turmalin, vilemit, zensit gibi süs taşları metamorfik kayaçlardan oluşmaktadır. Karbonatlı olmayan metamorfik kayaçlardan da sist, zümrüt ve yakutla karbonatlı metamorfik kayaçlardan oluşan tüm süs taşları oluşabilir.

  Başkalaşım Kayaçlarının Kullanımı

  Mermer ve arduaz en çok kullanılan iki başkalaşım kayacıdır. Mermer birçok mimar ve heykeltıraşın eserlerinde yaygın olarak kullanmaktadır. Hindistan'ın Agra kentindeki sanat şaheserlerinden biri olan Taç Mahal bunlardan biridir.

  Yapraklı bir yapıda olması sebebiyle arduaz zemin, çatı ve kaldırım kaplaması olarak

  kullanılmaktadır. Ayrıca gri, siyah, kırmızı ve mor gibi renklere sahip olan arduaz
  binalarda dekor malzemesi olarak da kullanılmaktadır.

  alıntı
  8 Kasım 2011
  #1
 2. Kayaçların Kullanım Alanları Cevapları

 3. iyide magmatik kayaçların ki nerede ?
  15 Nisan 2018
  #2
soru sor

Kayaçların Kullanım Alanları

Alakalı Aramalar:

 1. kayaçların kullanım alanları

  ,
 2. kayaçlar ve kullanım alanları

  ,
 3. kayaçların kullanıldığı alanlar

  ,
 4. kayaçlar ve kayaçların kullanım alanları,
 5. kayaçların kullanım alanları şema