Karlı günler için önlemler

İsimli konu WH 'Teknik Bilgi' kategorisinde, DonArtuR üyesi tarafından 1 Haziran 2010 tarihinde yazılmıştır. Karlı günler için önlemler hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Karlı günler için önlemler


  Hava şartları hakkında önceden hazırlık yapın
  Radyatör suyuna mutlaka antifriz koydurun ya da var olan antifrizin değerini ölçtürüp ilave yaptırın.
  Meteorolojiden alınan hava tahmin raporlarını kış aylarında daha çok dikkate alın.
  Don tehlikesi veya kar yağma ihtimali varsa silecek suyuna donmayı önleyici kimyasal maddelerden ilave edin. Böylece silecek suyu depolandığı yerin dışında borularda da donmaz.
  Silecekleri yukarı kaldırarak cama yapışmasını önleyin.
  Mümkünse aracınızı kapalı garaja alın.
  Yoğun kar yağışı veya don ihtimali varsa patinaj zincirini bir an önce alın, yoksa zinciri karaborsadan almak zorunda kalırsınız.
  GSM telefonunuzun araç şarj cihazını yanınıza almayı ihmal etmeyin. Ya da yedek bataryanız varsa yanınıza alın.

  Karlı ve buzlu yollarda yapmanız gerekenler
  Mecbur kalmadıkça aracınızla bu tür hava şartlarında yola çıkmayın. Siz ne kadar tedbir alırsanız alın, sizden başka sürücüler aynı duyarlılığı göstermeyebilir.
  Eğer aracınızla çıkmanız şartsa geceden uygun bir yere park edin. Park ettiğiniz yer bir rampanın bitimi olmasın, sabah rampa buz tutmuş olabilir ve zorlanabilirsiniz.
  Aracınızın camlarını ve dış dikiz aynalarını mutlaka kardan ve buzdan arındırın. Kar ve buz görüşünüzü engelleyeceği gibi özellikle ön camda sileceğin hareketlerini engeller ve dikkatinizin dağılmasına neden olur.
  Motoru çalıştırdıktan sonra tam olarak ısınmasını bekleyin. Kış şartlarında soğuk motor problem yaratabilir.
  Aracın kaloriferini açarak iç mekanın ısınmasını sağlayın. Aracın iç ısısı uygun sıcaklığa gelince aracınızı hareket ettirin. Yeterli sıcaklık sağlanmadan yola çıktığınızda mont, manto benzeri kalın giysilerinizi çıkartmak istemeyebilirsiniz. Kalın kıyafetler manevra kabiliyetinizi azaltacağından, tehlike yaratabilir.
  Camları da kalorifer yardımı ile ısıtarak buğu yapmasını engelleyin.
  1 Haziran 2010
  #1
 2. Karlı günler için önlemler Cevapları

soru sor

Karlı günler için önlemler