''Karate'ye destek çıkanlar kazançlı çıkar''

İsimli konu WH 'Diğer Spor Dalları' kategorisinde, HoLyWar üyesi tarafından 2 Aralık 2007 tarihinde yazılmıştır. ''Karate'ye destek çıkanlar kazançlı çıkar'' hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Karate Türk Milli Takımının dünya sıralamasında çok iyi bir konuma sahip olduğunu kaydeden Esat Delihasan, son yapılan Dünya Şampiyonası'nda Türkiye'nin genel klasmanda 84 ülke arasında 1. olduğunu söyledi. Türkiye'nin karate sporunda her zaman iddialı olduğunu ifaden eden Delihasan, bu başarının her geçen yıl daha da artarak devam ettiğini belirtti.

  Bugüne dek imza attıkları bir çok başarının yeterince algılanmadığını vurgulayan Delihasan, "Bugün bir futbol takımımız Avrupa Şampiyonaları'na katıldığında çok büyük bir başarı olarak görülüyor. Biz her yıl Dünya Şampiyonu oluyoruz, ancak hiç kimse farkında değil" dedi.

  Spor dallarında başarıya yönelik ödüllendirmeler konusuna da değinen Delihasan, "Türkiye'ye son bir kaç yıldır hiç yaşamadığı ve tatmadığı duyguları tattırdık. Ancak bunun karşılığında hak ettiğimizi alamıyoruz. Buna en basit örnek Avrupa Şampiyonu olan sporcunun aldığı ödül 2 bin-2 bin 500 YTL. Bu parayı da 4 taksitle alıyor. Bu konudaki en önemli sıkıntı da olimpiyatlarda mücadele eden spor dallarının ödül yönetmeliğinde ayrı bir statüye sahip olmaları. Olimpiyatlara ilk alınacak spor dallarından biriyiz. Kapıda bekliyoruz ancak olimpiyatlarda yer almıyoruz. Dünya ve Avrupa Şampiyonalarında en kalabalık topluluğun oluştuğu şampiyona karate şampiyonaları. Ancak tanıtım açısından en üst düzey şampiyonalar olimpiyatlardır. Ödül yönetmeliğinde bu noktada bir adaletsizlik var. Dünya Şampiyonası'na 84 ülke katılıyor. Şampiyon oluyoruz ancak aldığımız ödül çok basit. Dünya Şampiyonaları için bu durumun düzeleceği söyleniyor. Büyükler Avrupa Şampiyonası'nda 8 madalya aldık. Bunların 6'sında final oynadık. Gençlerde ise 3 altın, 3 gümüş ve 5 bronz olmak üzere toplam 11 madalya kazandık. Tüm bunlara bakıldığında başarı çok ama getirisi yok" diye konuştu.

  Karate sporuna verilen desteğin gün geçtikçe arttığını da vurgulayan Delihasan, destek gören bir sporcunun ekonomik anlamda kafasının rahat olacağını ve dolayısıyla kendini bu spora daha fazla adapte edebileceğini söyledi.
  2 Aralık 2007
  #1
 2. ''Karate'ye destek çıkanlar kazançlı çıkar'' Cevapları

soru sor

''Karate'ye destek çıkanlar kazançlı çıkar''