Karaman Hangi Bölgede?

İsimli konu WH 'İllerimiz' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 17 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır. Karaman Hangi Bölgede? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Karaman Nerede?, Karaman Hangi Bölgemizdedir, Karaman Hangi Bölgemizde Bulunur, Karaman Hangi Bölgede Yer Alır?, Karaman Hangi Coğrafi Bölgededir?

  [​IMG]

  Karaman ili, İç Anadolu Bölgesi‘nde yer alır. 1989 yılında Orta Anadolunun gelişmesi maksadıyla alınan kararla Konya ilinden ayrılarak il olmuştur.

  [​IMG]

  Karaman’ın Merkez İlçe, Ayrancı, Kazımkarabekir İlçelerinde akdeniz iklimine benzer karasal iklim, Ermenek, Başyayla, Sarıveliler İlçelerinde Akdeniz İklimi görülür.

  Bu nedenle Karaman’da yetiştirilen bitki türleri çeşitlilik göstermektedir. Batı ve kuzeyinde Konya, güneyinde Mersin, güneybatısında Antalya illeri ile çevrilidir.

  [​IMG]

  Karaman, Anadolu’da Türkçe’nin Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından resmî dil ilan edildiği yerdir

  Karamanoğulları Beyliğinin bir süre başkentliğini yapmıştır.

  [​IMG]

  Yunus Emre, Şeyh Edebalı, Kazım Karabekir, Kemal Reis, Mevlana, Şair Ayni gibi pek çok Türk büyüğünü yetiştirmiş bir şehirdir. Ayrıca Atatürk’ün dedeleri, anne tarafından Sofuzade Feyzullah ve baba tarafından dedesi Kızıl Hafız Ahmet Efendi’nin Karamanlı oldukları Yrd. Doç. Dr. Ali GÜLER tarafından “Hemşehrimiz Atatürk” adlı tezle ispatlanmıştır.

  [​IMG]

  Türkiye’nin 58. büyük ili olan Karaman, koyunlarıyla meşhurdur.

  Karaman, tarih bakımından önemli olan illerden birisidir. Bu nedenle gezilmesi gereken illerden birisidir.
  17 Ocak 2017
  #1
 2. Karaman Hangi Bölgede? Cevapları

soru sor

Karaman Hangi Bölgede?