Karakafes Otu

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 30 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Karakafes Otu hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Latince adı “Symphytum officinale” olarak adlandırılan bir hodangiller familyasındandır. Anayurdu Avrasya’dır. Ülkemizde Kuzey Anadolu’da yetişmektedir. Özellikle güneşli, nemli ve azot bakımından zengin bölgeleri sever. Kökleri bir kafese, yaprakları ise eşekkulağına benzemektedir. Bu yüzden bazı yörelerde eşekkulağı olarak da bilinir. Yaz boyunca çiçek açan çokyıllık otsu bir bitkidir.

  Çiçekleri topluca bir sapa bağlı olarak sarkık halde bulunur. Geniş bir mızrak şeklinde uzanan yapraklarının uçları sivri, kenarları hafif kertikli, dalgalı, üst yüzeyi yeşil pürtüklü, alt yüzeyi grimsi yeşil ve tüylüdür.

  Karakafes otu eski çağlardan beri halk tarafından ağrıları kesmek için ve yaraları iyileştirmek için başvurulmuş bir bitkidir. Özellikle romatizma ağrılarında, eziklerde ve morarmalarda yaygın olarak kullanılmıştır. Yara izlerinin geçirilmesinde etkili sonuçları olduğundan halk arasında hatırı sayılır bir popülerlik kazanmıştır. Değişik tadı ve aromasıyla çeşitli salatalarda kullanıldığı gibi ıspanak gibi pişirilip de yenilebilir.

  Karakafes otu bitkisinden; karakafes çayı, karakafes yağı, karakafes tentürü, karakafes kremi ve şampuanı üretilir. Ayrıca içeriğindeki krom, kobalt, magnezyum, demir, sodyum, bor çinko, potasyum, kalsiyum minerallerinin zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

  Halk arasında karakafes otu çayı içmenin bedeni güçlendirdiğine, kanı temizlediğine, balgam söktürdüğüne, göğsü yumuşattığına inanılır. [1] Uygun şartlarda kurutulan karakafes otu, ağzı kapalı cam bir kavanozda, loş, serin ve kuru bir ortamda saklanıldığında ömrü 1 yıldır.
  30 Aralık 2016
  #1
 2. Karakafes Otu Cevapları

soru sor

Karakafes Otu